Vaše reklama

Zvěrokleštiči z Bílých Karpat Slovácka

24.06.2010 - 01:32   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Obecní úřad Komňa

Málokde v kraji se setkáte s veřejně přístupnými ukázkami starých tradic, řemesel a původního bydlení v autentickém prostředí jako v moravské obci Komňa. V loni zde bylo otevřeno unikátní lidové muzeum, přibližující život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů či šviháků druhé poloviny 19. století.
Zvěrokleštičem byl v podstatě řemeslník, který zbavoval hospodářská zvířata pohlavních žláz. Na Moravě se řemeslo soustředilo právě v okolí Bojkovic a Slavičína, v jejichž blízkosti se obec Komňa nachází. Odborníci, kteří zákrok na zvířatech ovládali, byli pro hospodáře nepostradatelní. Zvířata byla po zákroku klidnější a hospodáři je tedy mohli lépe využít pro práce na poli a pro chov na maso.
Podle historických pramenů se jednalo o řemeslo výnosné a v Komni žilo v době největšího rozmachu až 220 jeho provozovatelů. Obec se brzy stala „centrem“ zvěroklestičů. Místní muži za prací putovali po celé Moravě a často i po Evropě. Kromě výdělku přinášeli domů pokrok a nejnovější zkušenosti a vymoženosti. Lidé z Komni tak měli mezi prvními ruchadlo nebo ocelové pero.
Obec kvůli zřízení muzejní expozice vykoupila 150 let starý domek s číslem popisným 6, provedla nákladnou rekonstrukci a v roce 2008 byl objekt prohlášen kulturní památkou. Za rekonstrukci získala cenu Lidová stavba roku Zlínského kraje. Mimo to je stavba známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského.
Muzeum je přístupné na požádání. Je třeba se objednat na obecním úřadě na telefonních číslech 572 641 140 nebo 736 750 290. Další info: www.slovacko.cz
 

Autor: © Obecní úřad Komňa

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka