Vaše reklama

Zrádné chomáče

05.01.2010 - 22:13   |   Redakce: Dana Jakoubková

Mlha má velkou moc. Dokáže skrýt a uchránit, ale i zakrýt a svést z cesty. Víte, která barva světla baterky je do mlhy nejvhodnější?

Podílí se na plasticitě krajiny a často je velmi fotogenická. Rozhodně jí nemůžeme upřít schopnost vyvolávat v člověku emoce.
Aerosol
Mlha je vlastně atmosférický aerosol sestávající z velmi malých vodních kapiček, vzácněji drobných ledových krystalků rozptýlených ve vzduchu. Vzniká tehdy, jestliže teplota vzduchu poklesne pod rosný bod tj. kdy vzduch dosáhne stavu nasycení a vodní pára v něm obsažená se začne srážet - kondenzovat - kapalnět. Například když se rosný bod rovná teplotě vzduchu je hustá mlha. Čím větší je rozdíl mezi těmito činiteli, tím je vlhkost menší. Takto vzniká nejen mlha, ale i rosa a oblaka. Často stačí když se teplota k rosnému bodu jen přiblíží. To je běžné třeba za jasných nocí, kdy je vzduch chladnější, nebo když se zvýší výpar z povrchu vody teplejší než vzduch.
Když se tře vzduch
Je lhostejné, mluvíme-li o letní či zimní mlze. Zásadní děj je stejný. Vzniká na třecí linii mezi studeným a teplým vzduchem, tvořícím nakloněnou rovinu a sahajícím na okraji studeného vzduchu až k zemi. Celkem je nám asi jasné, že když slunce ozáří v letním ránu vlhké louky, vypaří se při tom hodně vody a vzduch nad zemí se nasytí vlhkostí. V noci za jasné oblohy, když odpadne tepelná sluneční síla, vyzařuje země teplo, jímž se nasytila ve dne, do prostoru a tím se vrstva těsně nad zemí ochladí. Podle fyzikálních zákonů nemůže studený vzduch pojmout tolik vodní páry jako teplý, a přebytečná vodní pára musí být vyloučena. Takto vznikne pozemní mlha - ranní opar, který se vyskytuje jen za pěkného počasí a nemá dlouhého trvání. Stejně funguje mlha v horách po jasné noci i když ji nelze nazvat oparem. Zde se vlhkost shromažduje v údolích ve velké mase. Dopoledne začne obvykle stoupat.
Mlha nebo prádelna?
Protože mlha nesnáší sluneční teplo, je velmi častým zjevem právě v ročním období, kdy slunce svítí nejslaběji - od listopadu do vánoc (listopad je nejtemnějším měsícem roku). Je to mlha typu „prádelna“, se kterou slunce mnoho nepořídí a mnoho lidí to vyřídí. Je to mlha otravná, vlezlá a vyvolává zcela opačnou náladu než modrá obloha s bílými plujícími beránky. Jsou však i oblasti, kde se husté, otravné mlhy vyskytují zcela pravidelně na konci jara a začátku léta. Například aljašské fjordy nebo mělčiny New Foundland jsou „prádelnou“ pověstné. Příčinou jejího vytvoření jsou ledovce a ledy vnikají do teplejší mořské vody. Zdejší námořníci tvrdí, že jsou to mlhy tak husté, že je musí z paluby shazovat lopatami.
Mlha typu „prádelna“ je zákeřnější a trvanlivější. Právě v době nejtemnějších dní v roce přinášejí západní větry do Evropy od Atlantiku teplejší, vlhký vzduch. Ten domácí je však v tuto dobu studený, těžký a nehybný, a jen nerad ustupuje nátlaku vzduchu mořského. Od západu vanoucí teplo tedy musí stoupat do výše po studeném vzduchu jako po valu, postupně se ochlazuje až se smísí se studenou vrstvou, čímž je přinucen vyloučit ze sebe kapičky vody - a jsme v prádelně. Tento typ mlhy dosahuje celkem vysoko, slunce jej stěží rozptýlí, a proto dlouho vydrží a často předznamenává vodní srážky.
Osvědčená metoda
S mlhou se bojovat nedá, potřebujeme jenom trpělivost. Sama o sobě nebezpečná není, ale v kombinaci například s horským terénem či jinými faktory tomu tak být může. Osvědčenou metodou obrany je vyčkávání, zastavení pochodu, bivak. I když je mlha nejřidší asi do půl metru nad zemí, plazením se daleko nedostanete a tak nejlépe je sledovat předpověď a případně nevyrážet. Abych nezapomněla – mlhou pronikne lépe světlo baterky žluté než bílé.
Přízemní ranní mlhy, zejména na podzim, bývají obvykle předzvěstí pěkného počasí. Naopak když ranní mlha rychle stoupá, často dříve než se objeví slunce, počasí se zhorší.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka