Vaše reklama

ZLATÝ KŮŇ A KOBYLA túra s piknikem

18.03.2010 - 00:01   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Mohutný masiv Zlatého koně vybudovaný silurskými a devonskými vápenci v jihozápadní části Karlštejnské vrchoviny je jedním z nejvyšších vrcholů (475 m) Chráněné krajinné oblasti Český kras. Jeho svahy jsou příkré a zalesněné, vlastní vrchol je však plochý. Právě odtud máte možnost rozhlédnout se po okolních kopcích Karlštejnské a Křivoklátské vrchoviny, i spatřit vzdálené brdské Hřebeny.
 
 
Proslulost si Zlatý kůň získal po 2. světové válce, kdy speleologové zjistili, že otvor vedoucí do nitra jeho kopce je přístupem k největšímu jeskynnímu systému v Čechách – Koněpruským jeskyním.
Západní skalní ostroh vrchu byl vyhlášen Národní přírodní památkou pod názvem Kotýz a je velmi zajímavý jak z přírodovědného, tak archeologického hlediska. Plošina Kotýzu představuje typickou skalní step (půdní horizont nasedá přímo na skalní podklad) a lesostep se společenstvím chráněných druhů rostlin a živočichů. Roste zde například ozdobná tráva kavyl Ivanův, netřesk, chrpa či koniklec luční. Pokud si pro návštěvu vyberete jaro nebo léto, budete procházet růžovou zahradou keřů hlohu a divoké růže, nad nimiž se třepotají desítky motýlů.
Impozantní pohledy skýtá jihozápadní okraj Kotýzu těsně nad strmými útesy. Téměř svislé stěny jsou zde 20–30 metrů vysoké a často slouží k hnízdění dravých ptáků – výra velkého nebo poštolky. Při východním horním okraji (odbočka žluté zn.) zeje otvor Děravé jeskyně obývané již v mladší době kamenné. Geomorfologickou zajímavostí této části je přirozený skalní Jelínkův most překlenující dva metry širokou a šest metrů hlubokou trhlinu blízko okraje srázu.
Půjdete-li po hraně dále k západu, najdete další zajímavost. Skalní Axamitova brána je zřejmě zbytkem mohutného portálu jeskyně, jejíž strop se propadl. Od vchodu do Koněpruských jeskyní prochází Kotýzem žlutá značka, která spojuje všechny uvedené zajímavosti (3 km) a je částí devět kilometrů dlouhé naučné stezky Kotýz-Koukolova hora. Opačným směrem od jeskyní je vedena naučná stezka Zlatý kůň – Kobyla dlouhá necelé tři kilometry. Má deset zastávek a končí v opuštěném romantickém lomu Kobyla, jehož travnaté dno přímo vyzývá ke složení kostí nebo k pikniku. Lom je přírodní památkou, neboť se zde v Chlupáčově sluji našly kosti velkých pleistocenních savců a zbytky ohnišť pravěkého člověka.
Doporučená mapa: KČT 36 C1

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka