Vaše reklama

Z krkonošského terénu zmizely dřevěné cedule

19.10.2013 - 12:36   |   Redakce: TZ Správa KRNAP

Autor: © KRNAP

S koncem letní turistické sezony a blížící se zimou mají strážci napilno. V krátkém čase musejí z terénu odmontovat všechno dřevěné terénní vybavení, které by sníh mohl poničit. Celkem musejí odstranit na 860 kusů dřevěných piktogramů, panoramatických a informačních panelů a herních prvků.
"V Krkonošském národním parku dlouhodobě prosazujeme turistickou infrastrukturu ze dřeva. Tedy z materiálu, který je ekologický, relativně levný a obnovitelný," říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. "Po celých horách je více než 3 600 kusů vybavení, které slouží návštěvníkům hor k orientaci, k ponaučení i k odpočinku," dodal. Správa Krkonošského národního parku věnuje značné úsilí, aby návštěvníci Krkonoš na svých cestách našli kvalitní turistickou infrastrukturu.
Za poslední roky byly značné finanční prostředky investovány do oprav turistických chodníků a cest. Pro pohodlné posezení návštěvníků slouží řada nově zbudovaných odpočinkových míst. Značnému zájmu se těší nespočet panoramatických pohledových map na dřevěných panelech, které jsou umístěny na místech dalekého rozhledu. Dřevěné informační tabule zaměřené na přírodu Krkonoš a vědomostní panely pro děti spojené s poznáváním krkonošských zvířat a rostlin zase přispívají k ekologické výchově. Vzhledem k náročným klimatickým podmínkám v zimním období je nezbytné toto vybavení terénu před zimou demontovat. "Životnost dřevěného vybavení je pět let, pravidelnou údržbou dokážeme tuto životnost prodloužit a naopak, pokud bychom dřevěné panely nechali napospas drsnému klimatu, které na horách vládne, tak by nevydržely ani těch pět let," upřesnil Hřebačka.
Strážci se starají o 3 638 kusů terénního vybavení. Tento počet ale zahrnuje například i smaltované hraniční tabule a označení zón KRNAP. Do zkvalitnění tohoto vybavení terénu a jeho oprav Správa KRNAP každoročně investuje částku okolo jednoho milionu korun.

Aktuální informace o dění v Krkonošském národním parku sledujte na profilu www.facebook.com/spravakrnap

Autor: © KRNAP

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka