Vaše reklama

Vysočina: Tento víkend masopustní trdlování na Veselém kopci

10.01.2013 - 02:21   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Veselý kopec

Do skanzenu Veselý Kopec se přes zimu nedostanete; po skončení vánoční výstavy je od 10. 12. uzavřen. Výjimkou je tento víkend, kdy se bude konat tradiční masopustní průvod.

Masopustem se nazývá období, které začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí v úterý, jež předchází Popeleční středě. Tedy končí šest týdnů před Velikonocemi. Masopustní období končilo veselou a často rozpustilou obchůzkou průvodu maskovaných postav. A právě na Veselé masky se tuto sobotu 12. ledna můžete přijet podívat.

Masopustní obchůzky v UNESCO
Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku byly pro svoji jedinečnost, která spočívá především v dodržování tradičního charakteru obyčeje, zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva organizace UNESCO dne 16. 11. 2010. Bylo tak završeno dlouhodobé úsilí Ministerstva kultury, Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a Souboru lidových staveb Vysočina.
Od 10 do 16 hodin se můžete zapojit do masopustního průvodu v podání vesnické skupiny z Vortové. Právě v kontaktu diváků a masek dochází k naplnění další významová roviny obyčeje (kult plodnosti, kult Země apod.). Uvidíte tady masky Červené (ty jsou tzv. Pěkné – Ženušky a čtveřice tanečníků-turků...) a Černé (Šeredné – postavy rasa s kobylou, kramáři, židé, kominíci...). U každého domu masky popřejí štěstí, zdraví a nechají zahrát hospodáři písničky podle jeho přání. Obchůzka je ukončena obřadem porážení kobyly (jedna z masek), v němž se završuje symbolika tohoto obyčeje – konec obávané zimy a nový začátek (nadcházející jaro), protože po chvilce je maska kobyly opět probuzena k životu. Večer se koná taneční zábava. Těšit se kromě toho můžete na koblížky a další dobroty.
Více informací na: www.vesely-kopec.eu

Autor: © Veselý kopec

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka