Vaše reklama

Výlety po stopách Lucemburků

20.04.2010 - 00:51   |   Redakce: Dana Jakoubková

Hrad Veveří Autor: © Dana Jakoubková

Místa, která jsou spjatá s dynastií Lucemburků, jsou rozeseta po celé České republice. Navštivte je právě v roce 2010, kdy uplyne 700 let od nástupu Lucemburků na český trůn. V tomto tipu jsme se zaměřili na prvního Lucemburka na českém trůnu Jana Lucemburského a jeho syna a nástupce Karla IV, českého a německého krále a císaře Svaté říše římské, který je označován za nejvýznamnějšího evropského vládce pozdního středověku.
 
Po stopách bratra Karla IV.
Karel IV. svěřil v roce1349 Moravu do rukou svého mladšího bratra Jana Jindřicha Lucemburského. Vypravte se alespoň na některá z míst, která jsou spjatá právě s ním.
Moravský markrabě Jan Jindřich pobýval na hradě Špilberku, kde dnes sídlí Muzeum města Brna (www.spilberk.cz). Hrad prošel barokní přestavbou, a tak lze jen tušit jeho podobu v době lucemburské. Ze Špilberku je výhled na kostel sv. Tomáše a klášter augustiniánů, který Jan Jindřich založil.
S jeho jménem je spjat další jihomoravský hrad – Veveří, který hrál roli loveckého zázemí a Jan Jindřich ho používal i jako klidné místo vhodné k důležitým jednáním. Právě za jeho vlády byl hrad výrazně rozšířen (v podstatě do dnešního rozsahu). http://www.veveri.cz/
Za návštěvu stojí určitě i malebné severomoravské město Štramberk, které Jan Jindřich založil. http://www.stramberk.cz/. Štramberk je nicméně slavný díky voňavému cukrářskému výrobku – perníkovým Štramberským uším, která se zde pečou již dlouhá staletí.
Křivoklát patří k nejstarším královským hradům u nás. Král Karel IV. zde strávil část svého dětství a pobýval zde i se svou první ženou Blankou z Valois. Ta mu zde také porodila první dítě, princeznu Markétu. Legenda hovoří, že dítě přivedla na svět ve věžičce na jižní straně. Říká se také, že Karel nechával zavírat do klícek slavíky, které potom vypouštěl Blance pod okny k poveselení. www.krivoklat.cz
Karlštejn, jeden z nejkrásnějších českých hradů, vybudoval Karel IV. jako místo pro uložení korunovačních klenotů. Velkou vzácností hradu Karlštejn je kaple sv. Kříže, kde návštěvníci spatří unikátní soubor sto dvaceti devíti deskových obrazů od Mistra Theodorika – jde o největší portrétní galerii českých panovníků v České republice. www.hradkarlstejn.cz
Mezi další hrady, které Karel IV. založil, patří Kašperk na Šumavě (www.kasperk.cz), Radyně na Plzeňsku (www.staryplzenec.cz) nebo Hrádek, jehož romantickou zříceninu najdete kousek od Hluboké.
Hrad Střekov, který stojí na skále nad řekou Labe, patří k nejromantičtějším v Česku.
Jeho historie se začala psát v roce 1319, kdy Jan Lucemburský rozhodl postavit nad řekou Labe strážní stanici, která by zajišťovala bezpečnost labské plavby. Protože však neměl dostatečné množství finančních prostředků, dal pozemky a skálu v léno bohatému pražskému měšťanovi Peškovi z Veitmile s podmínkou, že na skále vystaví na vlastní náklady hrad a král mu jej poté daruje i s dědičnými právy. www.hradstrekov.cz
Máchovo jezero
Velký rybník (dnešní Máchovo jezero) nechal v roce 1367 založit císař Karel IV. Kraj kolem Máchova jezera (www.machuvkraj.cz) je dnes velmi oblíbená rekreační oblast. Známým střediskem jsou Doksy www.doksy.com. K oblíbeným výletním cílům patří například hrad Bezděz, kde Karel IV. rád pobýval (www.hrad-bezdez.cz), a nebo pískovcová skála nazvaná Králův stolec, kde podle pověsti panovník sedával a díval se na svoje vodní dílo.
Další památky Lucemburků
Díky Lucemburkům stojí dnes v hlavním městě ty nejkrásnější stavby.
Katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěchazaložil Karel IV. spolu se svým otcem Janem Lucemburským.Jde o největší a nejvýznamnější pražský chrám.
Jan Lucemburský dal svolení, aby mělo Staré město svoji samosprávu, a za jeho vlády byla započata stavba Staroměstské radnice.
Za vlády Karla IV. vyrostlo v Praze mnoho zásadních staveb – byl postaven Karlův most, vybudováno městské opevnění,založena Karlova univerzita (http://www.cuni.cz/), která patří mezi nejstarší světové univerzity… Vznikla celá řada církevních staveb, např. Emauzy, www.emauzy.cz.
Více o historii Karlova mostu se dozvíte v přilehlém Muzeu Karlova mostu (www.muzeumkarlovamostu.cz). Pokud máte rádi tajemno, zajděte do Staroměstské mostecké věže, kde se promítá krátký film o astronomických a astrologických souvislostech vzniku tohoto mostu. www.prazskeveze.cz
 Karlovy Vary
V místě, kde dneska stojí toto známé lázeňské město, objevil náhodně Karel IV. s družinou horký pramen. Podle pověsti se císař, který měl prý tehdy nemocnou nohu, přesvědčil o jeho léčivosti a kolem něj pak nechal postavit město, které díky vřídlům získalo celosvětový ohlas. http://www.karlovy-vary.cz
V Karlových Varech navštivte Tržní kolonádu, kde se nachází Pramen Karla IV. o teplotě 64,5 stupně. Stará báje tvrdí, že právě u tohoto pramene si panovník léčil své postižené údy. Spatříte tu památný reliéf Objevení Karlových Varů.
Znojmo
Historie praví, že v roce 1327 přijel do Znojma zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi udatný český panovník Jan Lucemburský. A právě tato epizoda se stala stěžejním tématem Znojemského historického vinobraní. Toto jihomoravské město se na dva dny oblékne do slavnostního hávu, aby přivítalo krále Jana Lucemburského. Spatříte velkolepý historický průvod čítající na pět set postav v kostýmech, rytířské turnaje, pravá vojenská ležení… Připraven je bohatý kulturní program, laserová show, gastronomické speciality a samozřejmě lahodný burčák a víno. (10.-11.9. 2010, http://www.znojmocity.cz)
 Jemnice
Dobu Jana Lucemburského připomíná každoročně také jemnická lidová slavnost zvaná Barchan. Podle pověsti měl v roce 1312 král táhnout do boje proti Uhrům. V Jemnici zanechal manželku královnu Elišku, která čekala dítě a král jí posílal zprávy prostřednictvím poslů. Jádrem slavnosti je právě běh těchto poslů, kteří přinášejí královně informace z boje. Kromě této historické scénky si v malebné Jemnici užijete jarmark, pouťové atrakce a bohatý kulturní program. (18. až 20. 6. 2010 http://www.barchan.jemnice.cz)
Jemnice se nachází jen 25 kilometrů od města UNESCO, historické Telče. Návštěvu slavnosti můžete spojit s prohlídkou tohoto více známého města.

Hrad Veveří Autor: © Dana Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka