Vaše reklama

Výber II.

29.11.2009 - 22:48   |   Redakce: Dana

Terén, klima, zatížení

 
TERÉN
Každý povrch si žádá své a podle toho bychom měli samozřejmě vybírat i správné obutí. Pro asfaltové a upravené cesty, kde nejsou žádné překážky, budou bohatě stačit nízké či polokotníkové boty s měkkým svrškem, ohebnou podešví a podrážkou s jemnějším vzorkem. Pokud plánujete vyrazit do terénu, je potřeba zajistit dostatečnou oporu chodidla i kotníků. Svršek musí být pevný a odolný proti mechanickému poškození např. v suťovisku, podešev přiměřeně tuhá, aby dostatečně tlumila nerovnosti. Podrážka by měla mít hrubší vzorek. Do vysokohorského terénu jsou potřeba boty s pevným, odolným a nepromokavým svrškem a tuhou podešví, aby zvládly případně i kopání stupů a použití stoupacích želez.
 
KLIMA
V teplých oblastech využijete boty, které budou dostatečně dýchat, a zabrání tak nadměrnému pocení. Pro zimní podmínky naopak potřebujete svršek boty s velmi dobrou izolační schopností. Někteří výrobci používají systém vnitřní vyjímatelné botičky, která se při delším putování jednodušeji udržuje.
 
ZATÍŽENÍ
Důležitým faktorem je hmotnost vašeho nákladu. V kombinaci s těžším terénem už si vyšší zátěž nárokuje adekvátní obuv – jde o zajištění stability a předcházení úrazu. Stejně vysoké nároky si klade vícedenní pochod s plnou polní, kdy jsou pevné, ale pohodlné boty s kvalitní podešví tlumící došlap a podrážku se vzorkem, který zajistí stabilitu i při ztížených podmínkách (bláto, kameny…) nutností.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka