Vaše reklama

Výběr I.

29.11.2009 - 22:50   |   Redakce: Dana

Střih, svršek, podešev, membrána

STŘIH
Boty vám musí perfektně sedět, přílišná volnost se projeví tvorbou puchýřů, přílišná těsnost otlaky. Bezproblémový musí být jak výstup, tak sestup resp. prsty nesmí trpět nárazy do špičky boty. Je-li možnost, volte raději model odpovídající pohlaví. Konstrukce takových bot je uzpůsobena odlišné anatomii nohy muže a ženy resp. tkví v odlišném úhlu postavení kostí – tzv. asymetrická poloha nohy znamená, že se u mužů počítá s nohama mírně do „O“ a vychýlením holení vně o cca dva stupně. Tomu je přizpůsoben i asymetrický tvar jazyka a pevnější vnější okraj boty. Dámské modely mají nižší komín, měkčí polstrování v oblasti achilovky a jazyka.
 
PODRÁŽKA
Design vzorku a použitý materiál jsou rozhodující pro jistotu vašich kroků. Podrážka musí zajistit dokonalý kontakt s povrchem za všech klimatických podmínek (sucho, mokro, sníh, bláto…) a zachovat si co nejdéle svůj profil – „neochodit se“. Kdysi platilo, že Vibram je jedinou zárukou kvality. Dnes si obuvnické firmy vyrábí i podrážky vlastní nebo v korporaci s dalšími značkami. Dezén podrážky je adekvátní dané kategorii bot v několika verzích, podle typu podkladu. Konstruktéři počítají i s takovými detaily, jakou je samočisticí schopnost vzorku a směrování kanálků paty a špičky je odvozeno od fyziologických studií došlapu a odrazu.
 
VNITŘNÍ STAVBA PODEŠVE
Podrážka plní pouze funkci kontaktní, pro zajištění pohodlné chůze je důležitá vnitřní stavba podešve. Díky ní a použití speciálních výztuh lze docílit rozdílně tuhých bot a zajistit tak různý stupeň podélné a příčné torze. Vývoj se nezastavuje a každý rok lze objevit ve stavbě podešví novinky. Objevují se lehčí a odolnější materiály (např. ocelové výztuhy jsou nahrazovány plasty apod.), do podešví se vkládají různé tlumiče nárazů – absorbéry, které zajišťují pohodlný došlap i při maximálním zatížení. Nejčastěji se používají tlumící vrstvy z EVA materiálu (Etyl Vinyl Acetát). Vložená vrstva materiálu EVA není ve všech částech podešve stejné hustoty a výrobce tím může ovlivnit ohebnost přední části a větší tuhost pod klenbou chodidla a paty. U trekové obuvi se objevily nejmodernější trendy sportovních bot, kdy se do podešve vkládají gely, prstence z elastických kuliček, nebo váčky se speciální tekutinou. Stále ale platí pravidlo, že pro těžké náklady by měly mít boty tužší podrážku a mezipodešev.
 
VLOŽKA
Kvalitní vložka – stélka doplňuje celkovou stavbu podešve. Určitě jste se setkali v dřívějších dobách s nekvalitními vložkami, které se shrnovaly, pohlcovaly pot a byly příčinou nepříjemností. Stavba moderní vložky zajišťuje tepelnou izolaci, podílí se na pocitu komfortu, je prodyšná, někdy s antibakteriální úpravou. Aby toto vše vložka byla schopná zajišťovat, je nutná její pravidelná údržba.
 
SVRŠEK
V dnešní době se používá pro výrobu svršku nepřeberné množství různých materiálů a jejich kombinací. Použitý materiál rozhoduje o tom zda bude bota odolná proti vodě, nebo vám i při chůzi orosenou travou proteče. Kůže si i nadále drží svoje výsostné postavení. Tkanina doplnila kůži hlavně u trekových bot, čímž se snížily výrobní náklady, hi-tech materiály jsou použity u bot s předpokládaným vysokým zatížením vzhledem k terénu i klimatickým podmínkám. Kožený svršek je náročnější na údržbu a schne déle. Na druhou stranu životnost kožených bot je při dobré údržbě mnohonásobně delší. Hydrofobní úprava materiálu svršku je standardně prováděna již při výrobě. U bot předpokládajících značné terénní zatížení event. kopání stupů je svršek chráněn gumovým lemem.
 
FUTRO, MEMBRÁNA
Výhodou textilního vnitřku boty je rychlé schnutí, snadná údržba a vyšší prodyšnost, kožené futro vyniká zase delší životností a vyšším komfortem pohodlí. Výhodou membrány je spolehlivá odolnost proti vodě, i když se o boty nestaráme příliš pečlivě a pravidelně. Jednou z nevýhod membrány je její životnost. Membrána (např.: Gore-Tex XCR, OutDry, PTX, eVent…) je velmi tenká a proto i poměrně zranitelná. Vnitřek boty by proto měl být chráněn od jakýchkoli nečistot, pomůže i používání vhodných ponožek, které se nebudou hrnout a tvořit záhyby. Dnes se membrána volně nevkládá tak, jak tomu bylo u prvních modelů, ale je na svršek pevně uchycena. Díky tomu se zamezí jejímu nežádoucímu pohybu uvnitř boty a následnému prošoupání. I membrána v dobře udržované botě se přeci jenom zašpiní a ztratí svoje vlastnosti nebo se přeláme. Takže ačkoliv svršek může sloužit ještě dlouho, funkce membrány je už narušena. V tomto ohledu na tom budou uživatelé bot kožených, neboť je lze proti vodě zajistit lépe než boty nekožené.
 
ZKOUŠKA
Nelze se v botách jen postavit a projít po rovné podlaze. Ve specializovaných obchodech má kupující možnost vyzkoušet boty na ukloněné rovině, a simulovat tak výstup a sestup, případně traverz. Pokud nic takového obchod nenabízí, zkuste alespoň schody. Při výstupu by se neměla zvedat pata a když holení zatlačíte do jazyka, zůstane tento na místě a neuhne do strany. Naopak při sestupu zkontrolujte zda se prsty nedeformují ve špičce a zadní lem netlačí do achilovky. Pokud se postavíte šikmo svahem do traverzu, měly by boty poskytovat podporu chodidlu, aniž by kotník vybočil. Rozhodně se nespoléhejte na to, že vám bude stačit vyzkoušet pouze jednu botu, vždy si raději nasaďte obě. Na závěr prohlédněte kompletně všechny spoje, připojení háčků a také to, zda se velikosti obou bot shodují. Šířka – po zašněrování by stažené okraje měly být rovnoběžné nebo mírně se rozevírající směrem nahoru, ne opačně. Pokud máte problémy se širokou nohou, nezoufejte. Někteří výrobci nabízejí různě široké varianty jedné velikosti.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka