VELKÁ ŠIŠKA - SKVOST BAVORSKÉHO LESA
18.03.2020 - 23:56 |
Redakce:
Dana Jakoubková
Nechat přírodu být přírodou, tak zní filozofie nejstaršího národního parku v Německu. Nikde mezi Uralem a Atlantským oceánem se prý lesy se svými slatěmi, horskými potoky a jezery nevyvíjejí podle svých vlastních zákonů k jedinečné lesní divočině tak, jako právě zde. Letos má národní park výročí – bude slavit padesátiny.
Národní park Bavorský les byl založen 7. října 1970 jako první Národní park v Německu. S celkem 24 000 hektary je to největší německý lesní národní park. "Prales pro naše děti a děti našich dětí", tímto často citovaným výrokem určil Bavorský ministr Dr.Hans Eisenmann hlavní myšlenku Národního parku: "nechat přírodu být přírodou". Jeho rozhodnutí nezpracovat polomy v tehdejších jádrových zónách národního parku a ponechat tyto plochy přirozenému vývoji, padlo po vichřici v srpnu 1983. Ještě za jeho působení v úřadu tak bylo rozhodnuto o směřování k přirozenému vývoji lesů.
Národní park – pojem, který je spojen s touhou po neporušené přírodě, je mnoha lidem znám z tolika televizních pořadů o Národních parcích mimo Evropu. Příliš často je takto vytvářen obraz jakéhosi zeleného ráje, téměř ideálního neporušeného světa, nerušeného zásahy lidskou rukou. Pro zaměstnance parku, místní obyvatele i návštěvníky Národního parku Bavorský les bylo a stále ještě je náročné pochopit a akceptovat, že příroda tuto lidskou představu smetla bez milosti ze stolu. Les v Národním parku Bavorský les jde svou vlastní nepředvídatelnou cestou, která je rozmanitější, než si dokážeme představit a znovu a znovu nás překvapuje.
Tento les by měl ukazovat nezávislý, sebevědomý život, svou pomíjivost, nový začátek Polom, kůrovec, škody sněhem, divoká zvěř, rys a vlk, vrbovka, dřípatka, troudnatec, zkáza a neproniknutelná mladá divočina, to všechno není zdejšímu lesu cizí, právě to všechno je divoký les v Národním parku.
Pěšky do korun stromů
Na podzim minulého roku začal lákat národní park návštěvníky na zajímavý zážitek. Poblíž městečka Neuschönau byla vystavena neobvyklá bezbariérová (vozíky, kočárky) stezka, větší částí v korunách stromů, v celkové délce 1300 metrů. Můžete tu procházet mezi korunami stromů ve výši až 25 metrů nad zemí. Na konci 780 metrů dlouhé dřevěné visuté stezky pak můžete půl kilometru stoupat na 44 metrů vysokou vyhlídku zvanou bavorská Eiffelovka. Konstrukce obklopuje skálu, 35 metrů vysokou jedli a skupinu menších stromů.
Stezka je koncipována jako naučná, dobrodružnější povahy mohou využít tzv. zážitkových stanovišť“ mimo hlavní trasu, na nichž lze vyzkoušet chůzi po ocelovém laně nebo pohyblivých prknech apod., to vše nad lesní hloubkou. Vstupní je 8 eur dospělý, 6 eur dítě 6–17 let. Zde začíná také dvanáctikilometrová turistická trasa parkem, na níž se můžete potkat s vlkem, rysem, bobrem, zubrem a mnoha jinými divokými zvířaty.
Příjezd
Dostanete se sem vlakem přes Železnou Rudu, z konečné v Grafenau jede do parku linka nazvaná Igelbus (7 eur, platí na všechny spoje v oblasti, linka jede až pod horu Luzný/Lusen) Auto lze zaparkovat na některém z parkovišť přímo v Neuschönau nedaleko vstupní věže na stezku.
Informační centrum Bavorský Les–Šumava, Martinská 9, Plzeň, tel. 377 322 145
Informace NP v češtině na www.bayerwaldticket.de a www.nationalpark-bayerischer-wald.de
Mapa stezky:
Autor: © Goldstein |
|
Autor: © Bayerisch Wald |
Čtěte také:
- Čarodějnice v Seiser Alm - Dolomity
- Na kole za vodou - 25 tipů pro léto v Česku
- Andorra: brána větrů a hlavní město Pyrenejí
- Deset nejkrásnějších pláží světa
- Krušné hory - Abertamská hornatina
- Desatero bezpečnosti na horách
- Lyžování s noclehem v iglů - Itálie
- Nejvyšší visutý most v Evropě má Švýcarsko
- Natur Eis Palast: nahlédněte pod ledovec Hintertux