Vaše reklama

Velikonoční výlety po krajině i duši - poutní cesty

02.04.2010 - 00:19   |   Redakce: kudyznudy.cz

Autor: © Křemešník

Velikonoce jsou nejdůležitějším svátkem v křesťanském kalendáři, a proto vás (bez ohledu na to, jaký vztah k Bohu máte) před velikonočním víkendem zveme na výlety, které spojují turistiku jarní přírodou s duchovně-historickými prožitky.
Najdete je na mnoha místech v Česku – ať už v kostelech, v blízkosti církevních památek nebo ve volné krajině křížové cesty, znázorňující 14 zastavení Krista před jeho ukřižováním na Golgotě.
Hluboký duchovní zážitek z místa i krajiny slibuje křížová cesta na vrchu Hostýn, známém poutním místě na východní Moravě. Cesta začíná u novobarokní Sarkanderovy kaple, pokračuje směrem k místní rozhledně a končí v malé rotundě u hřbitova. Zde naopak můžete – pozpátku – procházet jinou křížovou cestu, jejíž část v podobě kapliček vznikla dle návrhu slavného architekta Dušana Jurkoviče. O malby se postarala jiná legenda, malíř Joža Uprka.
 Na Českomoravské vrchovině nelze minout jiné poutní místo – téměř osmisetmetrový vrch Křemešník s barokním Kostelem Nejsvětější Trojice. Společně s kapličkou na svahu kopce (jak jinak než s pramenem křišťálové vody) jej spojuje lesní křížová cesta. I tato je završena Božím hrobem; poblíž se nachází skalní výstupek, od nějž se nabízí výhled směrem k Praze.
 V jižních Čechách patří k nejnavštěvovanějším (a to i mezi cyklisty) křížová cesta nad Volary, na jihozápadním svahu vrchu Kamenáč s nádherným výhledem na město. Základem cesty je dvanáct kapliček z druhé poloviny 19. století.
 Novodobou křížovou cestu najdete nedaleko obce Stanovice v Podkrkonoší. Ožila tu 300 let stará myšlenka hraběte Šporka na vybudování křížové cesty na Kuksu. Unikátní křížovou cestu lemují pískovcové sochy patnácti českých sochařů.
Literární putování v sobě zahrnuje cesta vedoucí ke kostelu Byšičky. Kostelík na kopci nedaleko Lázní Bělohrad inspiroval v 19. století Karla Jaromíra Erbena k sepsání slavné balady Svatební košile. Než se ke kostelíku dostanete, můžete obdivovat malby, které pro obnovenou křížovou cestu vytvořil místní umělec František Kubelík.
Na poutní cestu se můžete vydat na Českolipsku. Provede vás po výjimečných církevních památkách nejen na české, ale i německé straně v podhůří Lužických a Žitavských hor. Navštívíte na ní třeba skalní boží hrob ve Velenici, Křížovou horu v Jiřetíně nebo Loretu v Rumburku.
Romantickou studánku, která rovněž patří k symbolům jara, najdete i na začátku křížové cesty na hoře Tábor u Lomnice nad Popelkou na Jičínsku.
 

Autor: © Křemešník

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka