Vaše reklama

V horách vyroste vyhlídkový bod

27.09.2010 - 05:17   |   Redakce: Rychnovský deník

 

Zcela novou, téměř 17 metrů vysokou rozhlednu otevřou během října Lesy České republiky na Anenském vrchu v Orlických horách poblíž Říček. Stavba je součástí projektu města Rokytnice v Orlických horách a Euroregionu Glacensis nazvaného Projekt lávek a rozhleden na česko-polském pomezí v Orlických horách.

„Rozhledna by měla přispět k rozvoji cestovního ruchu a do Orlických hor přilákat další milovníky turistiky a přírody. Projekt počítá s výstavbou dalších tří rozhleden v oblasti nejen na českém, ale také na polském území,“ řekl generální ředitel Lesů České republiky Svatopluk Sýkora.

Nynější situace na Anenském vrchu změnu zatím jen připomíná. „Je to dané špatným počasím, hůře se zacelovala spojení. Rozhledna tudíž ještě není celá, vybudované jsou základy, pracovalo se i na schodišti. Její otevření bych odhadoval na druhou polovinu října, ale to ještě upřesníme,“ přiblížil mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Náklady na stavbu rozhledny dosáhnou téměř jednoho a půl milionu korun. Součástí projektu jsou i další doprovodná zařízení, například odpočinková místa či informační tabule, které budou návštěvníky informovat o historii místa, přírodních poměrech a hospodaření Lesů České republiky.

„Každá nová rozhledna je vždycky dobrá. Ta na Anenském vrchu bude součástí celé příhraniční spolupráce mezi Českem a Polskem. Do projektu snad brzy přibude mostek v Neratově, na polské straně se má vybudovat také jedna rozhledna. Tak by měla vzniknout společná okružní cesta po hřebeni a kopcích,“ uvedl Václav Hovorka, předseda Klubu českých turistů Královéhradeckého kraje.

„Až se lesy vzpamatují, bude z rozhledny vidět do kraje, neboť dosud jsou Orlické hory známé spíš tím, že nikde moc vidět není, snad jedině od Masarykovy chaty. Tam bychom rádi také měli rozhlednu, ale to je otázkou financí. Na Anenském vrchu tedy bude zatím jediná,“ dodal Hovorka.

Oblast Anenského vrchu je oblíbeným cílem mnoha turistů, kterým dosud chybí kvalitní výhled na přilehlé i vzdálenější okolí. Nová ojedinělá rozhledna tento nedostatek turistům vynahradí. Navíc připomene historii místa a obnoví dávnou tradici.

„Již dříve jsme se stavbou souhlasili, protože v minulosti byly plány na víc rozhleden na hřebeni. Sestavili jsme určitá kritéria, která investor splnil. Jednalo se například o umístění mimo rezervace, památky a jiné cenné plochy, aby byla na stávající síti, měla optimální parametry a aby na ní nebyly umístěné žádné antény,“ sdělil David Rešl, vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory.

„V budoucnu by mohly přibýt další rozhledny. Tahle je zatím jediná, protože dřevěná stavba na Velké Deštné byla ve špatném stavu, a před týdnem jsem dostal informaci, že byla zrušena. Na Anenském vrchu tedy bude hlavní vyhlídkový bod,“ doplnil Rešl.

Kaple s malou rozhlednou již dříve na vrchu stála, a to až do roku 1937. Obě původní stavby však musely ve 30. letech minulého století, v době krátce před začátkem 2. světové války, ustoupit budování těžkého opevnění, které je pro návštěvníky Orlických hor také velkým lákadlem.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka