Vaše reklama

Unikátní naučná stezka Popraviště v Bečově

06.08.2011 - 04:06   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Ondřej Žváček/Wikimedia Commons

Když přijíždíte od severu po cyklotrase č. 2017 (zelená turistická zn.) k volnému, nezalesněnému prostranství nad městem Horní Slavkov, začne fantazie utvářet obrazy, jak se asi cítili poutníci přijázející do města s pohledem na houpající se oběšence. Šibenice stojící na Šibeničním poli patří k nejzachovalejším popravištím u nás.
 
 
 
Jména popravených se v archivech nenašla, ale při rekonstrukci objektu prováděné v roce 1936 byly odkryty čtyři lidské kostry a mnoho dalších kostí volně ložených. Kruhová stavba (dnes kamenná) pochází ze 16. století, ale původně byla dřevěná. Prováděly se zde tresty stínáním, oběšením, čtvrcením a pozdějí i upalováním. Jelikož právo soudit a popravovat bylo Slavkovu odebráno roku 1750, nemusíte se bát přes něj pokračovat na Krásno a dál do Bečova nad Teplou. Tam se totiž nachází naučná stezka věnovaná právě popravištím – patrně jediná svého druhu u nás. Začíná u radnice v Bečově a kolem katovny vás dovede až na Šibeniční vrch ke kruhovému popravišti, z něhož se dochovaly už jen základy. Stezka měří 1,5 kilometru a má pět info tabulí, z nichž se dozvíte zajímavé věcí o rituálech spojených s vykonáváním hrdelních trestů.
Popraviště se nachází na vrcholu zalesněného Šibeničního vrchu (629 m) jihovýchodně od Bečova. Vrch je snadno dostupný od silnice Bečov - Chodov. Torzo kamenného objektu bývalého popraviště má kruhový půdorys o průměru 4,8 m. Hrdelní právo obdržel Bečov již v roce 1399. Popravy a mučení zde v 17.-18. století vykonával kat z Jáchymova. Šibenice byla zrušena roku 1765.

Autor: © Ondřej Žváček/Wikimedia Commons

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.76

Anketní otázka