Vaše reklama

Údržba

29.11.2009 - 23:27   |   Redakce: Dana

Impregnace, vosky, pasty, silikony...

 
IMPREGNACE A ÚDRŽBA
Některé přípravky se aplikují na ještě vlhký podklad, jiné naopak potřebují sucho. Přípravky na bázi vosků se lépe nanáší na mírně zahřátý podklad, látka tak pronikne hluboko do struktury. Trochu záludnou se může stát impregnace ve spreji, která se aplikuje jen na suchý podklad. Musíme použít dostatek impregnační látky, aby se dostala i do struktury materiálu. Při nanášení dokonale smočíme povrch a po vsáknutí několikrát opakujeme. Mezi nástřiky nesmí svršek zaschnout – další dávka impregnace by už nepronikla dovnitř a výsledná ochrana by nebyla dostatečná. Vždy používáme impregnaci, která je určena pro ošetřovaný typ svršku (kůže, nubuk, textil, jejich kombinace). Impregnace pro turistickou obuv jsou vyráběny na bázi silikonových olejů a vazelín, včelího vosku, speciálních parafínů nebo na bázi fluorkarbonu. Pozor na klasické krémy pro vycházkovou obuv, jejich složkou mohou být tuky, které rozpouštějí hydrofobní látky použité při úpravě usně ve výrobě. Kůže bude i přes impregnaci nasákavější. Při první aplikaci může nastat změna odstínu povrchu, kapalné impregnace zachovávají barvu i matný vzhled svršku, ale pastové přípravky a vosky useň ztmaví a jejich povrch se změní na lesklý a hladší. Pro koženou obuv s membránou musíme obzvláště vybírat správný přípravek. Její svršek je hydrofobně upraven při zachování maximální paropropustnosti. Pokud na takovouto kůži použijete vosk nebo olej, zalepíte póry svršku a prodyšnost membrány bude rázem k ničemu – z boty se stane pařník. Na kvalitních výrobcích je uvedeno, zda jsou vhodné pro ošetření svršku s membránou či nikoli. Olejové impregnace používejte pouze na olejované usně!
VOSK, SILIKON, FLUORKARBON
Výhodou prostředků na bázi vosků je, že kromě impregnace kůži ošetří a zároveň ji chrání i proti mechanickému poškození. Kovové části (očka, háčky) navíc ochrání před korozí. Silikonové a fluorkarbonové přípravky boty povrchově vodoodpudivě upraví, ale pro ošetření se před impregnací doporučuje použít tzv. kondicionéry, které kůži vyživují, změkčují a zároveň dodávají i částečnou ochranu proti vodě. Pozor na typ kondicionéru! Některé jsou určeny pouze pro lokální oživení staré a vyschlé kůže, pokud takový přípravek nanesete na celý svršek, může ztratit pevnost, a nebude dostatečnou oporou pro nohu.
Na kožené podšívky se nejčastěji používá rukavičkářská lícová useň. Její údržba je poměrně lehká, nečistoty (nejčastěji se jedná o sůl z potu) odstraníme vlhkým hadříkem nebo čisticím přípravkem na kůži. Před vysušením a následným popraskáním ji stačí ošetřit běžným kosmetickým krémem na ruce nebo kondicionérem na kůži. Textilní podšívky kryjící membránu jsou na tom hůře, použitím kapaliny protlačíme nečistoty k membráně, čímž se snižuje její funkčnost. Prioritou proto je zabránit vniknutí nečistot dovnitř obuvi, eventuelně čištění vnitřku nijak nepřehánět. Použít můžeme čistit slabý roztoke mýdla, ale lépe bude, když použijete prostředky přímo k tomu určený.
TKANIČKY
Jsou součástí bot, a tak je potřeba se věnovat i jim. Šněrovadla se vyrábějí neimpregnovaná, s impregnací nebo voskovaná. Neošetřená nasáknou vodu a pak ji mohou jako knot na principu vzlínavosti transportovat až k vrchnímu lemu a odtud dovnitř. Navíc v zimě mohou zmrznout a znesnadnit manipulaci. Proto není od věci obnovit impregnaci i na šněrovadlech. Nevýhodou voskovaných šněrovadel je větší tuhost a horší uzlovatelnost.
FREKVENCE IMPREGNACE
I když si to značná část uživatelů neuvědomuje, boty stárnou, i když je nenosíte. Stárnutím je myšleno vysychání kůže a vypařování impregnačních látek. Obuv vždy ošetříme před akcí. Kapalné přípravky musíme obnovovat přibližně 1x za 10 dní užívání, pastové impregnace a vosky používáme 1x za 4–6 týdnů. Nové boty jsou z výroby opatřeny impregnací, a proto se můžeme zaměřit pouze na čištění a ošetřování svrchní kůže, dokud se nezačne povrch smáčet. Hydrofobizace z výroby je provedena rovnoměrně a hlavně v celé tloušťce materiálu, i sebelépe nanesená domácí impregnace zůstává spíše na povrchu, proto je nutné ji pravidelně obnovovat.
DOPORUČENÍ
Někteří výrobci se snaží maximálně pomoci uživatelům a v rámci informací o obuvi zároveň udávají doporučené značky prostředků, které jsou vhodné pro její údržbu. Hned při koupi nových bot je dobré přesně se informovat u prodejce na doporučenou impregnaci a popřípadě ji rovnou zakoupit.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka