Vaše reklama

Turistická ubytovna v budově nádraží

10.06.2010 - 02:40   |   Redakce: Dana Jakoubková
O úzkorozchodné železniční trati (760 mm) Jindřichův Hradec-Nová Bystřice snad už každý minimálně slyšel. Patří k našim technickým památkám a je bezesporu velmi populární. V návštěvnosti (míněno cestujících v turistických vlacích) dokonce předčila i jindřichohradecký zámek. Ne každý však už ví, že právě na této trati se může turista ubytovat přímo v historických staničních budovách, že tu má svoji zastávku Jára Cimrman, nebo že opravdu kouzelný bufetový vůz je i v parním vlaku.
Pokud tedy zvolíte ojedinělé ubytování, můžete na nádraží v jižních Čechách a v České Kanadě strávit třeba celou dovolenou a máte jistotu, že budete u vlaku včas. Jindřichohradecká místní dráha disponuje apartmány v pěti stanicích: Střížovice, Hůrky, Kunžak-Lomy, Albeř a Nová Bystřice. U Albeře se nachází kamenný viadukt postavený roku 1897, který je pěknou technickou památkou symbolizující stavitelské umění své doby. Jiným interesantním místem je kilometr 22,4 – Kaproun. Není tu ani čekárna, ani úschovna zavazadel, dokonce si tu ani nekoupíte jízdenku. Ovšem…dotkla se ho noha Mistra, Mistra Járy Cimrmana, který – jak uvádějí historické anály – zde byl vyhozen z vlaku a zastávka byla postavena na jeho počest.
Rozsah služeb pro cyklisty na této železnici rozhodně přesahuje míru obvyklou. Všechny vlaky včetně vlaků parních přepravují jízdní kola až do vyčerpání kapacity spoje bez omezení. Vzhledem k tomu, že těžiště cykloturistiky je především v okolí tratě do Nové Bystřice, mají všechny osobní motorové vlaky v období červen až září řazen v soupravách vůz pro přepravu jízdních kol s kapacitou přibližně padesát bicyklů. Historické parní vlaky jezdí v létě denně a mají řazen jeden až dva vozy na kola po 25 bicyklech. V motorových vlacích v ostatním období a na trati do Obrataně se kola přepravují celoročně ve služebních oddílech se standardní kapacitou cca šest kol na spoji. Dráha je schopna operativně zařadit vůz na kola i do vlaků, kde standardně řazen není, nebo kapacitu posílit, ale samozřejmě nelze to vyřešit na trati nebo ve výchozí stanici pět minut před odjezdem.
V Jindřichově Hradci provozují dráhy i půjčovnu kol, která jsou přepravována zdarma a lze je vrátit v obsazených stanicích v pokladně (Kamenice n. L., Nová Včelnice, Černovice u Tábora, v létě Nová Bystřice), kde je vrácena kauce. Mnoho dalších podrobností najdete na: www.jhmd.cz.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.86

Anketní otázka