Vaše reklama

Turistická stezka Čertova rokle v Dřevčicích prošla rekonstrukcí

06.10.2010 - 02:33   |   Redakce: Enviweb

Dolský mlýn Autor: © Czechtourism

V osadě Dřevčice u Dubé na Českolipsku byla otevřena zrekonstruovaná turistická stezka Čertova rokle, která vede podél Dolského potoka. Návštěvníky čekají například dvě nové opravené studánky nebo šest úplně nových mostků přes vodní tok. Dříve podmáčené úseky cest byly navíc zpevněny dřevěnými svodnicemi. ČTK o tom informoval mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Trasa je vhodná pro pěší i cyklisty.

    Rekonstrukci stezky Lesy ČR financovaly ze svého Programu 2000, kterým podnik celostátně podporuje veřejně prospěšné funkce lesů. Oprava stála asi 560.000 korun. "Práce trvaly zhruba rok, stezka však během tohoto období nebyla pro veřejnost uzavřena," řekl Boublík.

    Výchozím místem pro romantickou procházku malebným údolím Čertovy rokle jsou Dřevčice. Malá vesnička s uznávaným klasicistním celkem zděné patrové lidové architektury leží mezi Holany a Dubou. Po zelené značce se severovýchodním směrem turisté dostanou do údolí, kudy stezka vede. V rokli je v kterémkoliv ročním období ojedinělá vlhkost, která podporuje výskyt specifické flóry s množstvím mechů, šplhavců nebo brhlíků.

    V údolí, kde pramení pitná voda, se nacházejí dvě nově rekonstruované studánky - Čertova a Rasova. "Čertova studánka prošla kompletní rekonstrukcí - kamenné zdivo se očistilo, odstranily se naplaveniny, upravil se výtok vody a přístup k ní. Rozsáhlé renovace se dočkala také Rasova studánka. Pramen se stáhl do kamenné jímky, kterou nyní chrání dřevěný přístřešek," vysvětlila Ivana Kučerová, vedoucí Správy toků Lesů ČR, oblasti povodí Ohře.

    V případě zájmu si návštěvníci mohou romantickou a relaxační procházku prodloužit a to pokračováním v cestě údolím po značené turistické stezce až k Dolskému mlýnu na rozhraní Čertovy rokle a Dolského údolí. Odbočka vpravo je dovede ke zřícenině Chudého hrádku až na skalní ostroh skrývající se v lese. Jeho nedostupnost a odlehlost celé oblasti od železniční tratě z něj činí jednu z nejméně známých zřícenin okresu. To s sebou nese i objevování tajemných objektů, například zbytků valů a příkopu na jižní straně, zdiva bývalého hradního paláce, vchodů do sklepů či několik místností vytesaných do skály.
Zdroj: Enviweb

Dolský mlýn Autor: © Czechtourism

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

Turistická stezka Čertova rokle v Dřevčicích prošla rekonstrukcí

Dolský mlýn v Čertově rokli

Článek nic moc ale hlavně obrázek totálně mimo oblast. Dolský mlýn v Čertově rok...

Diskutovat

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.94

Anketní otázka