Vaše reklama

Test: Technická bunda Tilak Stinger

14.01.2012 - 18:58   |   Redakce: Vojta Žilka / Dana Jakoubková

Autor: © Vojta Žilka

Nejnovější laminát Gore-Tex Active Shell

Novinkou šumperské firmy Tilak, která nejspíše řádně zahýbe českým trhem, je technická bunda Stinger. Materiálu Gore-Tex Active Shell, který je nejnovějším z generace třívrstvých materiálů firmy W. L. Gore, předpovídal nejen výrobce zářnou budoucnost. S testovaným kouskem který je prvním produktem představujícím uvedený revoluční materiál, nabírá předpověď reálných rozměrů.

Membrána Gore-Tex® je v tomto případě ztenčená a integrována přímo do speciální trikotové podšívky, jejímž úkolem je expresně odvést tělesné páry na povrch. Uvedený materiál dosahuje tedy výborných mechanických vlastností při prodyšnosti Ret: < 3,00 m2.Pa.W-1 ( čím nižší je číslo resp. hodnota odporu proti průniku vodních par, tím lépe - hodnota 6 je považována za více než dobrou). Výrobky z materiálu Gore-Tex® Active Shell jsou proto určené pro vysoce aerobní pohybové aktivity jakými jsou běh, cyklistika, trail running, skialpinismus…
Elastický materiál dává výrobku maximální flexibilitu a uživateli téměř neomezenou mobilitu i přesto, že jsou mechanicky namáhané partie zesílené. Voděodolný WaterTight™ centrální zip podložený tepelně tvarovanou légou a švy podložené 13 mm páska "Micro Tape" zajišťují ochranu před vniknutím vlhkosti zvenčí, kapuce má laminovaný štítek pro maximální krytí obličeje, a je samosebou střižena pro použítí helmy. Samozřejmostí jsou ergonomické rukávy stahování v bocích, prodloužený zadní díl a dvě vnější kapsy kryté laminovanou légou.

Bunda Tilak Stinger

 
Určení
vysoce aerobní aktivity
Materiál
třívrstvý Gore-Tex Active Shell
Hmotnost
max 400g / velikost XXL
Barva
carbon/mentol
Doporučená MOC
7499 Kč
Testovaný vzorek byl prototypem (tj. výrobkem určeným pro test ještě před uvedením finální verze na trh) typu „anorak“ – oblékal se přes hlavu, měl tedy jen krátký zip. Finální výrobek, který byl v tomto případě uveden do prodeje koncem podzimu 2011, je celorozepínací.
Atletický střih je povedený - pasuje na tělo, nikde nic nepřebývá. Nic jiného jsme od Tilaku ani nečekali. Chybí odvětrání pod pažemi, což je ovšem logické u takto prodyšného materiálu a modelu tvořeného s důrazem na nízkou hmotnost. Trochu nás sice zlobila menší kapuce, ale to byl spíš nedostatek prototypu, kterým finální výrobek již netrpí. Rukávy byly dostatečně dlouhé, navíc se - byť stažené - daly díky pružnému materiálu přetáhnout například přes hodinky, aniž bychom museli manipulovat se suchými zipy - rozhodně příjemný detail. Běžné je stahováním dolnímho lemu a regulovatelné manžety rukávů. Zpracování je na víc než vynikající úrovni, která bude jen těžko hledat konkurenci.
Příjemnému pocitu při nošení a manipulaci napomůže i použitý strečový materiál,výrazně lehčí a skladnější, než u jakéhokoli předchozího třívrstvého laminátu.
Co se týká poměru cena / výkon, fakta jsou příznivá: kdo umí ocenit parametry tohoto výrobku, nadstandardní záruku a servis, nebude nad cenou váhat.
Kromě několika malých přepršek ve městě jsme bundu vzali na výlet do rakouských alp, konkrétně na výstup na druhou nejvyšší horu Rakouska, Wildspitze (3772 m). Počasí testování přálo a tak jsme bundu mohli používat v několika různých situacích, a vyzkoušet tak nejen její deklarovanou vynikající prodyšnost, ale také nepromokavost, větruodolnost a oděruodolnost.
Laboratorně to prokázat nemůžeme, ale ve srovnání s materiálem Gore-Tex Pro Shell „dýchala“ bunda znatelně lépe i při chůzi do kopce, s relativně vysokou vzdušnou vlhkostí, mírným větrem a deštěm. Větrání pod pažemi by určitě pomohlo, ale jeho absence nás nijak závratně neomezila. Nepromokavost je bez diskuse, tam není co řešit. Impregnace svrchního materiálu zvládá udržet vodu na povrchu a nenasákávý je materiál po velice dlouhou dobu, respektive ztěžkne zcela minimálně, a stále drží tvar. Vysušení je otázkou jedné dvou hodin.
Bunda je doopravdy lehká, sbalitelná do malého balíčku (multifunkční obal), přesto vysoce mechanicky odolná. Rozhodně na nás působila odolněji, než například výrobek z materiálu Gore-Tex Paclite, a díky podšívce byla také o dost příjemnější na tělo. Ambice nahradit nejodolněší Pro Shell si samozřejmě ale nedělá, je to jiná uživatelská kategorie.
 
Testováno ve spolupráci firmy Tilak a Hanibal
Foto: Vojta Žilka www.vojtechzil­ka.cz

Autor: © Vojta Žilka

Autor: © Vojta Žilka

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92

Anketní otázka