Vaše reklama

Tekoucí nebo také pohyblivé písky

05.09.2011 - 22:23   |   Redakce: Dana Jakoubková
Poblíž ústí velkých řek a na plochých pobřežích, a to nejen tropických oblastí, můžete narazit na "tekoucí písek?" V určitém místě je písek natolik nestabilní, že se při vkročení na něj začnete propadat asi stejně, jako když vkročíte do bažiny.
 

 

Ve většině případů je oblast tekutého písku spojena s pobřežím resp plážemi či s řekou, a to i když má řečiště vyschlé. Tekutý písek neznamená, že písek „odtéká“ nějakým směrem. Jde o to, že v určitém místě (může to být i jen několik málo metrů v průměru) je písek natolik nestabilní, že se při vkročení na něj začnete propadat asi stejně, jako když vkročíte do bažiny. Znáte to třeba z filmů o Indiana Jonesovi, i když tam se tekoucí písek objevoval i v místech, kde na něj v přírodě obvykle nenarazíte.Jsou zaznamenány případy propadnutí do děr až patnáct metrů širokých a devět hlubokých. Taková díra dokáže pohřbít i bagr.

 

Zahučíte plynule a poměrně rychle

Od roku 1985 zemřelo v důsledku udušení v písku 31 lidí ve Spojených státech. Osm dalších zemřelo v Austrálii, na Novém Zélandu a ve Spojeném království. Když se stěny tzv písečné díry náhle zhroutí,a člověka pohřbí, mají záchranáři stejně dlouhou dobu na vyhledání a vyproštění zasypaného, jako u sněhové laviny.
Rychlost propadání do tekutého písku závisí na kompaktnosti vrstvy, ale mnoho času na samozáchranu nemáte. Většinou se nestává, že propadnete hned po pás, nýbrž zajíždíte plynule, ale poměrně rychle (obzvláště když vám přitěžuje batoh). Viděla jsem na vlastní oči, jak šlo doslova o vteřiny – „zmizet“ nadobro proto může člověk i během chvíle.
Proto musíte jednat rychle, to znamená nepřemýšlet, co v takové situaci dělat, ale zcela automaticky udělat něco.
Křičet o pomoc pomáhá, je-li na koho! Ostatně, pokud se pohybujete ve skupině, je dobré použít pro přesun stejný způsob jako přes ledovec, tj. navázáni na lano. Je velmi nepravděpodobné, že byste se propadli všichni naráz. Tekutý písek často tvoří jenom jakési trychtýře v jinak pevnějším písečném terénu a pozorný trekař si mělkých „lavorů“ všimne.
 
Lavory velikosti náměstí se vyskytují zcela výjimečně, ale 100% jistotu nemáte.

Nejste-li navázáni nebo jdete-li sám, pak mějte připravenou např. „rep“ šňůru smotanou jako kovbojské laso, přičemž jeden konec je přivázán k opasku či pasu (batoh raděj vynechejte a v nouzi shoďte) apod. a v ruce držíte konec s kotvením. Osvědčil se nám krátký kus větve průměru zhruba pět centimetrů přivázaný na konec šňůry, který se po vyhození ve chvíli propadu dobře zaklíní do okolního porostu či mezi kameny (pokud tam jsou). Můžete využít vlastní fantazie na výrobu kotvy. Je vhodné terén před sebou prozkoumávat trekovou holí nebo holí. Pokud se propadnete, snažte se roztáhnout ruce (nohy obvykle už nestačíte) a nemrskejte sebou – zapadli byste ještě rychleji.
 

Autor: © to-hawai.com

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.85

Anketní otázka