Vaše reklama

Suchý kašel-mokrý nos aneb Chřipka verzus výšková nemoc

20.12.2010 - 02:37   |   Redakce: MUDr. Ivan Rotman

Autor: © Jirka Jakovenko

Taková běžná záležitost, jakou je rýma nebo kašel, nikoho asi nestresuje. Ani si nepřipouštíme, že jsme vlastně nemocní. Poměrně častý dráždivý kašel návštěvníků vyšších a zejména extrémních výšek však může signalizovat počínající výškový otok plic anebo může přispět k jeho vzniku. Obyčejné nachlazení tak nastartuje sérii zdravotních komplikací, které v souvislosti se specifiky vysokohorského prostředí žádný lékař neoznačí za banalitu.
 

1. díl – Nachlazení a rýma

Vnímání chladu je limitováno individualitou každého jedince. Ale na takové dlouhodobé výpravě stačí i deset dní v chladných klimatických podmínkách a problém je za dveřmi. Pro to, abychom onemocněli, však nestačí jen podcenit chlad (ten může jen oslabit imunitní systém), ale musí se přidat virus.

Nenasazujte antibiotika na rýmu – neničte si organismus

Běžné nachlazení způsobuje více než 200 virů a jeho symptomy, trvající 5–10 dní, jsou obvykle podobné pocitům únavy, kýchání, kašel a „tekoucí nos“. Běžné nachlazení je třeba odlišit od chřipky, kterou způsobuje odlišný druh virů a která se projevuje mnoha různými symptomy (třesavka, silné pocení, bolesti svalů i hlavy, žaludeční nevolnost, zvracení, teplota nad 39 °C). Běžné nachlazení horečka a bolesti svalů obvykle nedoprovází.

Co odlišuje chřipku od nachlazení

Viry – respektive skupina virů (rhinoviry), které přežívají v nosních dutinách. Ostatní skupiny virů (coronavirus, adenovirus, respiratory syncytial virus) jsou méně častou příčinou nachlazení. Oproti obecně zažitému mínění naprostá většina virů souvisejících s nachlazením se nepřenáší vzduchem, a zřídka se tedy nakazí člověk od člověka prostřednictvím kašle nebo kýchání. Viry se přenáší hlavně fyzickým kontaktem s osobou nemocnou (podání ruky) a předměty, kterých se nemocný dotkl (držadla v hromadných dopravních prostředcích, kliky, toalety, nádobí, klávesnice v internetové kavárně aj.). K nakažení pak stačí dotknout se svého nosu či očí.

Nic jiného než míra vaší imunity nedokáže zkrátit trvání rýmy

Pro skupinu virů, která je příčinou nachlazení, potažmo rýmy, dosud nebyl nalezen účinný lék. Antibiotika zabíjí bakterie, ale ne viry, nejsou tedy v léčení rýmy účinná. Vzhledem k tomu, že viry často mutují, je situace mnohem komplikovanější. Pouze míra vaší imunity tedy limituje trvání rýmy. Nic jiného ji nedokáže zkrátit. V horším případě ji zkomplikuje zánět dutin (sinusitida) či středního ucha (otitida) následkem nasedající druhotné bakteriální superinfekce, rozšíření infekce a zánětu na průdušnici (tracheitida), průdušky (bronchitida) a plicní tkáň (zápal plic, pneumonie, bronchopneumonie). Infekce dýchacích cest může být provázena postižením srdce – zánětem srdečního svalu (myokarditida). Obecně řečeno: virová infekce může postihnout kterýkoli lidský orgán.

Rizika vlivem nachlazení

Je třeba mít na paměti, že mnohé příznaky nachlazení i chřipky jsou obdobné jako u výškové nemoci. Při sebemenších známkách problému je vždy třeba uvažovat v těchto souvislostech. Záleží na individuálním průběhu nemoci, v souvislosti se značným fyzickým vypětím může být nemocný zmatený a dezorientovaný. Ukazuje se, že osoby, které nedlouho před výstupem či v době výstupu prodělaly nachlazení nebo chřipku mají větší dispozici pro vznik otoku plic. V suchém a studeném vysokohorském prostředí se doporučuje dýchat nosem pro oteplení a zvlhčení vzduchu. S rýmou to ovšem nejde a riziko výskytu výškového kašle je nasnadě.

Léčba svépomocí

Zvyšte příjem tekutin, pomohou pročistit nos a uvolnit hleny, současně zabrání dehydrataci (příměs minerálů a vitamínů). Je-li to možné, dýchejte zvlhčený vzduch.
►Pijte vodu (ledovcovou je třeba obohatit minerálními látkami), sport drinky, bylinkový čaj, vitaminové nápoje, zázvorový čaj (pivo, sirup).
►Slepičí polévka je velmi silným léčebným prostředkem (slepičí bujón v kostce lepší než instantní nudle).
►Nevhodné je užívání tekutin obsahujících kofein (cola, káva…) – zvyšuje močení v době, kdy nemocný potřebuje mnoho tekutin v oběhovém systému, dehydruje.
►Nemáte-li lék na uvolnění neprůchodného nosu, inhalujte páry. Vařte ve stanu, inhalujte polévku, čaj či vodu s přídavkem oleje eukalyptu, tea-tree (ne francovku – vysušuje sliznici). Můžete-li rozdělat oheň, udělejte si saunu nebo jen rozpalte velké kameny a polévejte je vodou.
►Hodně slaná teplá voda natažená do nosních dutin a následně vyfouknutá udělá divy. Opakujete několikrát denně, dokud se hleny neuvolní.

Léky

Léky na uvolnění ucpaného nosu (efedriny, pseudoefedriny) aplikované orálně mají pozdější účinnost v důsledku pomalejšího transportu krevním řečištěm. Látky, které obsahují, snižují překrvení sliznice a mají často vedlejší účinky například na srdeční frekvenci, snižují krevní tlak a mírní nespavost. Při jejich užívání může nastat v důsledku stimulačního vlivu léku krátkodobé zvýšení výkonnosti (dle průběhu nemoci a individuálního stavu pacienta), které se zároveň negativně projeví na stavu nemocného organismu. Aktivita v tomto případě není důsledkem dobré fyzické kondice, ale povzbuzujícího účinku léku. Toho bychom se měli vyvarovat a při známkách nemoci výkon spíše snížit, ne-li zastavit. Na předpis je dostupný lék Clarinase Repetabs (kombinace pseudoefedrinu s antihistaminikem) určený spíše pro sezónní alergickou rýmu. Zdravotní pojišťovna jej nehradí a cena se blíží 200 korunám.
Nosní kapky a sprej se od orálně aplikovaných léků liší jen způsobem užití a mají tu výhodu, že jejich účinek je lokální, takže nemají výše zmíněné vedlejší účinky. Aktivní ingrediencí v kapkách je však oxymetazoline a častým užíváním těchto léků si vytváříme závislost, jejímž odrazem může být dojem ucpaného nosu i v případě, že jím vůbec netrpíme. V tomto případě si i zdravé „nozdry“ (na základě psychického vjemu) žádají svůj příděl nosních kapek, ač je v nich průvan jako v komíně. Proto je na příbalovém letáku uvedena maximální doba používání – obvykle tři dny. Volně dostupný je například Nasivin či dražší Vibrocil v kapkách nebo ve spreji, Vibrocil i jako příjemný a dobře aplikovatelný gel.

Prevence

Čím výše vystoupíte, tím je vzduch chladnější a sušší. Přímým dýcháním takového vzduchu se ochuzujete o tekutiny, které tělo spotřebuje na jeho zvlhčení. Proto je vhodnější dýchat přes látku (obličejová maska, šála apod.).
►Myjte si ruce co nejčastěji
►Nedotýkejte se svého nosu ani očí
►Nepoužívejte cizí hygienické potřeby
►Nejezte společně z jednoho hrnce
►Nepůjčujte si vzájemně mobil, žvýkačku, milenku…
►Noste rukavice
 

Související článek: Chladová aklimatizace

2. díl – Výškový kašel čtěte ve středu 22. 12.

Použitá literatura: Alpin- und Höhenmedizin, Lehrskriptum der Österreichischen-Deutschen Alpinärzteausbildung, Österreichische Gesellschaft für Alpin- und Höhenmedizin und Deutsche Gesellschaft für Berg- und Expeditionsmedizin, Kaprun 2004.

Autor: © Jirka Jakovenko

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92

Anketní otázka