Vaše reklama

Spirituální vodopády Bassaseachi

05.03.2017 - 23:35   |   Redakce: Dana Jakoubková, foto Richard Fischer

Autor: © R. Fischer

La Cascada de Basaseachi bez nadsázky představují jeden z mexických a světových přírodních pokladů a jistě jsou nejobdivuhodnějším jevem mezi coloradským Grand Canyonem a sopkami centrálního Mexika.
Tato lokalita nepatří k Barranca Del Cobre, o kterém jsme už psali. Patří také do státu Chihuahua, ale jsou asi 80 kilometrů vzdálené od Velkého kaňonu mexického. Když už se ale vypravíte do Mexika, pár kilometrů navíc stojí za to.
Abyste vodopády viděli, musíte se vydat do severní části Sierra Madre Occidental, do obce Ocampo, ležící asi tři kilometry od města Basaseachi a 265 km západně od města Chihuahua. Národní park vodopády Basaseachi je zařazen úředním věstníku mexické federace od roku 1981.
Bassaseachi duní v alpinské oblasti ve výšce kolem 2000 metrů. S výškou 246 metrů volného pádu je nejvyšším vodopádem v Mexiku, který má vodu celoročně. Roční dešťové srážky dosahují průměru 63 centimetrů z toho 72 procent spadne v průběhu letních měsíců. Proud vody se mění od pouhých jednotlivých kapek k obrovskému průtoku ve stavu vysoké vody. Vodopád i oblast romantických skal a borovicových lesů kolem jsou prosyceny silnou spirituální atmosférou. Dlouho byly objektem pověr a mýtu mezi domorodci v romantické Sierra Madre. Dnes jsou Bassaseachi vodopády realitou pro vášnivého cestovatele.
Jeden ze světových velkých vodopádů je bez nadsázky neobdivuhodnějším jevem mezi coloradským Grand Canyonem a sopkami centrálního Mexika. Vodopád je dvacátým nejvyšším vodopádem na světě, čtvrtým v Severní Americe a nejvyšší v Mexiku. Národní park chrání nejen 246 metrů vysoký hlavní vodopád, ale menší Cascata de Piedra Volada (mimo období deště bez vody) a přinejmenším čtyři další kaskády a jeden kouzelný kaňon Candameña. Zpřístupněn je dobře udržovanou turistickou cestou.
Túra k vodopádu
Snadná túrka k vodopádům patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším v Sierra Madre. Přibližně ve středu vesničky Bassaseachi se dejte na jih po cestě dolů až k parkovišti v blízkosti horní části vodopádu. Z parkoviště cesta pokračuje jihozápadně a křižuje potok Bassasetchi visutým mostem. Z mostu se cesta klikatí krásným lesem kolem potoka až k vodopádu. Přibližně 300 metrů před vodopádem přejděte potok a hledejte cestu šplhající se vysoko nahoru směrem do sedla. Ze sedla prudce klesá asi 300 metrů k základně vodopádu. Po jejím dosažení se stále držte na východní straně potoka, abyste došli k jezírku o jehož hladinu se vodopád tříští. Celý výlet zabere asi čtyři hodiny chůze.
Název jediného oficiálně ustanoveného národního parku v severní Sierra Madre pochází z jazyka Tarahumara a znamená „místo kaskád“ nebo kojotů. Občas je název psán Basaseachic; žádné tarahumarské slovo však nekončí souhláskou, proto „C“ na konci slova je přidáno mexikanizací indiánského slova. V dnešní době zde však již žádní indiáni Tarahumara nežijí. Tento maličký národní park velikosti průměrného městského golfového hřiště se momentálně potýká s existencí a je možné, že za pár let už nebude tím čím nyní. Okolí vodopádu je drasticky odlesňováno a původní porost madroňo (podobný divoké jabloni) je také ve fázi zániku. Žije tu pohromadě zajímavá kombinace divoké zvěře od červené veverky, přes mývala či chameleona ke kolibříkovi. Ale grizzly, vlk nebo datel královský jsou dnes na pokraji vyhynutí.
Související článek:

Autor: © R. Fischer

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.84

Anketní otázka