Vaše reklama

Skialpinismus - ideální dovolená biatlonistů

27.11.2015 - 14:34   |   Redakce: red

Skialp a biatlonisté Autor: © Flickr

Jedenatřicetiletý trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec tráví v rámci své práce téměř celý rok na sněhu. Když už pro jeho přípravu není dost sněhové počasí, jezdí na kolečkových lyžích. Bude tedy překvapením, že jako destinaci své dovolené volí znovu hory, jen místo běžek a flinty balí batoh s proviantem a skialpinistické lyže. 
 
 

Těsně před startem nové sezony má v loňském roce nadmíru úspěšný biatlonista za sebou kromě tvrdé letní přípravy také kvalitní odpočinek na dovolené. Dvě stříbrné a jedna bronzová olympijská medaile visely na krku po loňském návratu ze Soči, na letošním mistrovství světa navíc přidal i tu zlatou ze smíšené štafety v Kontiolahti. Za úspěšnou, i když také náročnou, sezonu se náležitě odměnil. Týden u moře na Maledivách, který by fanoušci čekali po celé zimě na sněhu jako první destinaci, však předběhla aktivní dovolená. Nejprve se svou ženou Veronikou vyrazil naladit skialpinistickou formu do Krkonoš, následně se pak vydal s kamarádem na pomezí Francie a Švýcarska, kde si společně užili přechod Haute Route, tedy přechod z Chamonix do Zermattu, jinak také nazývané jako „základní vzdělání každého skialpinisty“.

Haute Route
Pro hrubou představu jde o čtyř až šestidenní putování, během něhož překoná skialpinista přibližně sto kilometrů horizontálních a deset kilometrů vertikálních. Kromě vzdálenosti jde ovšem zejména o úžasné pohledy na nespočet třítisícových alpských velikánů, mezi nimiž nechybí ani řada čtyřtisícových vrcholů jako Mont Blanc či velké finále s Matterhornem. 
Tohle ovšem není první a rozhodně ani poslední představení, které si rodák z Ústí nad Orlicí na skialpech dopřává. Nedávno se vydal na túry do Dolomitů v Jižním Tyrolsku, kde svou návštěvou potěšil třeba náhorní plošinu Senes-Fanes a její okolní vrcholky. Nechyběla ani tradiční biatlonová zastávka Anterselva, jejíž okolí si na –pro něj méně tradičních lyžích – také prošlápl. A nadšení z okolní přírody se dalo přehazovat vidlemi.


Již tento víkend nicméně pro něj i celý český biatlonový tým startuje ve švédském Östersundu nový ročník Světového poháru. Sledujte tedy živé přenosy závodů, kde se představí například také další adrenalinový milovník Michal Šlesingr, nebo dámská část naší výpravy s Gabrielou Soukalovou či Veronikou Vítkovou.


Právě Šlesingr je známý svými extrémními choutkami v mimosezónním období. K seskokům s padákem, lezení po skalách a jízdě divokými peřejemi s více či méně úmyslným potápěním letos přidal další skvělé zážitky. Za zmínku stojí zejména jachting v Bretani, kde se pod vedením Milana Koláčka spolu s manželkou oddávali třímetrovým vlnám na permanentně nakloněné lodi. Stejně tak premiérové pilotování akrobatického letounu s Martinem Šonkou zaslouží nejvyšší hodnocení, pozadu nezůstává ani basejumping, který vyzkoušel pro změnu v italské Brentě. Volný pád či přetížení 8G tak nejsou pro dvaatřicetiletého biatlonistu ničím překvapujícím. Fotky ze všech dech beroucích akcí najdete zde.


Jaké výsledky předvedou letos naši biatlonisté ve Světovém poháru a jakých dalších sportovní a zejména přírodních akcí se od nich dočkáme? To vše je prozatím ve hvězdách, každopádně přejeme hodně zdaru, zdraví a zejména kreativitu při plánování dalších outdoorových aktivit, které poskytnou inspiraci nejednomu fanouškovi biatlonu či přátelení se s přírodou. 

Skialp a biatlonisté Autor: © Flickr

Ondřej Moravec Autor: © Wikimedia Commons

Michal Šlesingr Autor: © Wikimedia Commons

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.85

Anketní otázka