Vaše reklama

SEVERNÍ AMERIKA

09.01.2010 - 23:02   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © fmridaho.org

 
 
 
 
 
 
 
 
1. Kalifornie – treking, John Muir Trail (Kings Canyon, Sequoia National Park, Forester Pass, Florence Lake, White Mountain)
Každý kilometr na této „americké klasice“ stojí za to. Čisté tvary žulových velikánů, křišťálová jezera, rozlehlé alpínské louky v obklopení čtyřtisícových vrcholů. Z Florence Lake blízko Kings Canyon National Parku do Sequoia National Parku to máte 234 kilometrů skrz některé z typických panoramatických úseků v horách Siery, jako např. Evolution Creek, který se hemží zlatými pstruhy, nebo 4010 metrů vysoký Forester Pass – nejvyšší sedlo na dálkové trase Pacific Crest Trail, vysokohorská jezera oblasti John Muir Wilderness nebo zřídkakdy navštěvovaná Golden Trout Wilderness. Pokud chcete jít do hloubky poznání historie této stezky a nechcete se vláčet s bagáží, můžete se vydat na trasu s muly a Jay Ericsonem – ekologem a veteránem John Muir Trailu.
 
+ výstup na Mount Whitney (4418 m) – nejvyšší horu kontinentálních USA
pochod s muly je pomalý
 
Doporučení: Kupte si kalifornskou rybářskou licenci – budete křižovat mnoho vyhlášených pstruhových vod.
Ideální čas: 15 dní
Sezóna: srpen–září
Obtížnost: namáhavé
Info: www.sierrapacktrip.com, www.pcta.org
 
2. Maine – kanoistika, Allagash Waterway (North Woods wilderness, Umsaski Lake)
Na mapě je vodní trasa Allagash Waterway tvořena téměř 150 kilometry vzájemně propojených řek, jezer a rybníků na severu amerického státu Maine. Vodní cesta vypadá jako had, který spolykal hrnec žab. Jak budete pádlovat, tábořit na březích jezer (např. obrovitého Umsaski Lake) a hluboko v severských lesích plných medvědů a losů, spolkne North Woods wilderness i vás.
Ideální čas: 1 týden
Sezóna: červenec
Obtížnost: lehké
Info: www.maineguide.com, www.allagashcanoetrips.com,
 
3. Aljaška – skialpinismus, Powder Steeps a Glacier (Neacola Mountains, Lake Clark National Park)
Neacola Mountains je odlehlé pohoří vzdálené zhruba 160 vzdušných kilometrů jihozápadně od Anchorage na Aljašce. Chráněná oblast, jejíž je součástí, se jmenuje Lake Clark National Park and Preserve. Vzhledem k jeho izolaci se zde nabízí mnoho vrcholů k prvovýstupu a prvosjezdu. Dobré zázemí kolem Anchorage nabízí těm línějším možnost heli-skiingu.
Ideální čas: 14 dnů
Sezóna: květen
Obtížnost: namáhavé
Info: www.nps.gov/lacl, www.alaskaalpineadventures.com
 
4. Britská Kolumbie – mořský kajak, Queen Charlotte Strait (ostrovy královny Charlotte/Britská Kolumbie)
Souostroví divoké přírody je plné velryb keporkaků, orlů bělohlavých, zvědavých sviňuch, tuleňů a sněhem zasypaných hor na obzoru. Severní část mořské úžiny Johnstone Strait ukrývá chráněné zátoky a ostrovy, kde se pádlování v klidné vodě stává požitkem. Táboření na odlehlých ostrovech jako Bell, Hurst a Nigei a na jejich oblázkových plážích, kde se kupí naplavené dřevo přímo se nabízející k táboráku, je romantika jako vyšitá.
Ideální čas: 1 týden
Sezóna: srpen–září
Obtížnost: lehké
Info: www.seakayaking.com, www.vancouverislandkayak.com
 
5. Montana/Alberta – MTB a turistika v National Park Glacier, Banf a Jasper
Výlet na horském kole přes pohoří Rockies (Rocky Mountains) křižuje tři národní parky na území USA i Kanady. Zpočátku najedete asi 60 km v národním parku Glacier, potom pokračujete 280 km národními parky Banf a Jasper, přičemž v přestávkách si můžete vyběhnout na ledovcový trail (stezku) Six Glaciers.
Ideální čas: 8 dní
Sezóna: červen–září
Obtížnost: lehké
Info: www.canadasmountains.com, www.biketrips.com
 
6. Arizona – Horské kolo a turistika
Červená arizonská krajina nabízí krásné terény pro horské kolo ve skalách a kaňonech kolem městečka Sedona. Největším magnetem turistů je zde magnetová hora, resp. okolí Sedony vykazuje celkově vysoké hodnoty zemského magnetismu, přičemž síly jsou koncentrované v jednom z mnoha skalních monolitů. Tábořit budete v romantických zákoutích a koupat se můžete v průzračných tůních na dně kaňonu.
Kdy jet: srpen až říjen
Ideální čas: 10 dní
Obtížnost: mírná
Info
http://www.visitsedona.com/
 
7. Idaho – Po řece skrz Hells Canyon
Idaho charakterizují, tak jako většinu států USA, monumentální přírodní celky, jejichž rozloha je tak velká, až budí dojem jednotvárnosti. Raftování na Snake River, ale jednotvárné není, ačkoliv řeku na dohled doprovází krásné veliké hory. Je to taková americká klasika, divoká řeka až WW IV (nejlepší úsek 54 km), kolem skalnaté štíty, mezi horami jezera, modrá obloha, bílé mraky. A samozřejmě romantikou vonící táboření.
Kdy jet: září
Ideální čas: 5 dní
Obtížnost: až WW IV
Info
 
8. Oregon – Umpqua River Trail
Oregon je méně navštěvovaným státem USA i přesto, že nabízí zvláštní směsici přírodních zajímavostí a krás. Stezka dlouhá 126 kilometrů široká tak akorát na jedno kolo, začíná na jihu státu u Maidu Lake a směřuje do parku Swift Water. Kolem stezky se zelenají obrovské kapradiny, voní Douglasovy borovice a cedry, v řece si můžete zchladit rozpálené nohy.
Kdy jet: červenec, srpen
Ideální čas: 5 dní
Obtížnost: náročné
Info
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka