Vaše reklama

Seřízení nosného systému

02.12.2009 - 14:21   |   Redakce: Redakce Michal Tichý

Rozhodujícím parametrem pro správné seřízení batohu je délka zad, ne výška postavy.

 
Pokud jste si koupili batoh s pevným zádovým systémem, který je vám velký nebo naopak malý, batoh nikdy neseřídíte správně. Pořízení batohu s nastavitelnou délkou zad je jistě praktičtější.

Nosné systémy:

► pevný, nastavit jde pouze délka ramenních popruhů, nejčastěji na malých batozích
►pevný s balančními dotahy a bederním pásem, batoh lze přizpůsobit za předpokladu    odpovídající délky zad
► nastavitelný, délku zad lze přizpůsobit téměř pro každého, je univerzální (dva typy – posun ramenních popruhů nebo bederního pásu, event. kombinace obojího)

Základní postup při seřízení batohu:

1. Po zabalení dotáhněte všechny kompresní popruhy, v poloprázdném batohu tak předejdete sesunutí věcí směrem dolů, což nemusí být vzhledem k těžišti ideální.
2. Povolte všechny popruhy nosného systému (ramenní popruhy, bederní pás, balanční dotahy a stabilizační dotahy bederního pásu).
3. Batoh si nasaďte na záda. V mírném předklonu bederním pásem obepněte bedra (ne pas) a dotáhněte hlavní popruh. Střed bederáku kryje kyčelní kosti, pokud jej umístíte výše, těžiště nebude ideálně umístěné a popruh vám bude nepříjemně stlačovat břicho.
4. Poté utáhněte ramenní popruhy na maximum a kousek povolte zpět (bederní pás by měl nést až 2/3 hmotnosti batohu, na ramena připadá 1/3).
5. Narovnejte se a dotáhněte balanční popruhy vedoucí od zad batohu na ramenní popruhy tak, aby s rovinou kolmou na osu těla svíraly úhel 30°–40°. 
6. Pak dotáhněte stabilizačních popruhy bederního pásu vedoucí od zad batohu k bederáku.
7. Nakonec zapněte hrudní popruh tak, abyste mohli volně dýchat.
 
Balanční dotahy ramenních popruhů by měly začínat v místě klíčních kostí. Někdy se nepodaří udržet rozmezí stupňů např. u velikých expedičních batohů 80 litrů a více, ale do objemu 70 litrů, by jejich účel měl být zachován. Horní část batohu se pak při chůzi nevychyluje do stran, nepřeklápí vzad a nenaráží do hlavy.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka