Vaše reklama

Safírový potok v Jizerkách

25.10.2010 - 03:22   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky leží v plochém údolí Malé jizerské louky, a aby se to nepletlo, tak v Jizerských horách. Chrání území tundrového typu s rozsáhlými porosty kleče a rašelinných smrčin a díky výjimečným podmínkám se zde uchovaly i ojedinělé exempláře břízy karpatské, jalovce obecného, rosnatky okrouhlolisté nebo blatnice bahenní. Vrchoviště pokrývá rašeliník, jehož vrstvy dosahují místy do hloubky několika metrů, a doplňují jej různě velká jezírka i miniaturní „oka“. Největším klenotem rašeliniště je však Safírový potok s četnými meandry a zlatohnědými tůňkami, z jehož křemenných a rulových náplavů se v minulosti rýžovaly drahé kameny.
Safíry, které daly potoku jméno, patřily k nekrásnějším v Evropě. Vyskytovalo se zde však na 32 druhů vzácných nerostů - rubín, zirkon, ametyst, spinel, křištál, chalcedon, topaz a další. Dodnes se zde dají najít i černá zrnka izerinu, který byla ceněnou surovinou při výrobě smutečních šperků.
K černým granátům se váže i pověst o pokladu sličné panny Izeríny, která v jeskyni nedalekého kopce Bukovec ukryla drahocenné šperky, když utíkala se svým milým před bezohledným otcem. Poklad nikdy nikdo nenašel, jen proudící voda postupně odnáší drahé kameny do Safírového potoka.
Odlehlá osada Jizerka s roubenými chalupami roztroušenými po Malé Jizerské louce je nejvýše položenou osadou severních Čech již od roku 1539. Říká se tu také „na konci světa“ a více jak tři století sem nevedla sjízdná cesta. Dokud nebyly objeveny bohaté zdroje Safírového potoka, byla Jizerka pouze domovem ptáčníků - lovců ptáků. Lov drobných ptáků - čihařství - bylo totiž tradičním způsobem obživy obyvatel Jizerských hor. Na konci osady, pár kroků od potoka stojí Hnojový dům, jehož majitel, cestovatel Gustav Ginzel, tu vytvořil jakési „muzeum kuriozit“.
Potok je krátkým, asi jeden kilometr dlouhým přítokem potoka Jizerky a stezka vedená po jeho pravém břehu je součástí nejstarší naučné stezky v Jizerských horách - Bukovec-Jizerka-rašeliniště Jizerky dlouhé šest kilometrů s 18 zastávkami. Pokud se sem vydáte za jasného podzimního rána, kdy už bývá zlatohnědá tráva pokryta třpytící jinovatkou, nebudete litovat. Romantické kouzlo tohoto místa vyzařuje ovšem stejně, když jsou břehy ještě sytě zelené nebo naopak zasypané prvním bílým popraškem sněhu.

Autor: © D. Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka