Vaše reklama

S dětmi na Island akčně, ale v pohodě

21.06.2010 - 00:01   |   Redakce: Markéta Kalvachová

Údolí Thverárdalur v Hengill Autor: © Markéta Kalvachová

Stezky pro terénní kočárky, piknikiště u každé silnice, voda z kohoutku vhodná i pro kojence

Island se stává stále populárnější turistickou destinací pro rodiny s dětmi. Značně k tomu přispívá vysoká míra bezpečnosti a čisté životní prostředí. Kvůli pádu islandské koruny je dovolená na Islandu v pronajatém autě i cenově dostupnější, než tomu bylo před rokem 2008. Severské země jsou na cestující rodiny dobře připravené a jsou vstřícné k potřebám malých dětí. Na Islandu jsou mnohé stezky sjízdné pro terénní kočárky (a invalidní vozíky), piknikové stoly najdete u silnic i v parcích, přebalovací pulty téměř na každém záchodku a voda z kohoutku je čistá tak, že ji mohou bez obav pít i kojenci na příkrmu. Vezmeme-li v úvahu, že klima je na Islandu – navzdory jeho jménu – mírné, máme tu zajímavou destinaci pro akčnější rodinnou dovolenou.
Island láká turisty především pestrou krajinou, jako jsou lávová pole porostlá mechem, geotermální oblasti, pouště, lesy, domečky s drnovými střechami. Návštěvníkům nabízí i více, třeba jízdu na islandských konících, pozorování velryb a ptáků, vyhřívání v bazéncích, a ty nejotevřenější oči možná uvidí “pohádkové” elfy nebo troly.

Skrytý svět

Až budete projíždět po dlouhou dobu kolem lávových polí, více porozumíte tomu, proč Islanďané věři ve skryté bytosti, jako jsou elfové, trpaslíci a trolové. Islanďané rádi staví elfí domečky na svých zahradách, někdy i s kostelem, aby si mohli elfové odpočinout při svém putování.
Město Hafnarfjördur je domovinou elfů . V centru města je elfí park a je možné vydat se na procházku po elfích cestách nebo absolvovat elfí školu.
Trolové si jsou jisti, že oni byli prvními obyvateli ostrova, ještě před Vikingy. Když Vikingové začínali osídlovat ostrov, měli s nimi jen boje a proto se ukryli do podzemí. Legenda praví, že trolové směli vycházet jen v noci a pokud se nestihli skrýt před východem slunce, byli proměněni ve zkameněliny. Tyto zkameněliny lze spatřit i v krajině. Záleží jen na vaší fantazii.

Vodopády

Není na Islandu skály, ze které by nepadala voda. Malé či velké vodopády jsou tu na každém kroku. Nejvyšší vodopád Islandu Glymur s výškou 196 metrů se skrývá v kaňonu řeky Botnsá na uplném konci fjordu Hvalfjörður. Další vodopády a jednoduše přístupné jsou Öxarárfoss (Národní park Thingvellir), Gullfoss, Seljalandsfoss (lze kolem něj projít), Skógafoss (u muzea Skógar), Svartifoss (Národní park Skaftafell), na východě Hengifoss, na severu nejmohutnější Dettifoss, na západě Barnafoss a Hraunfossar.

Geotermální činnost

Před finanční krizí a sopečnou činností byl Island především znám jako země, kde gejzíry chrlí vodu do velkých výšek. Onen slavný Great Geysir, po kterém je odvozen mezinárodně používaný termín pro tryskající proudy vody, je situován v termální oblasti Haukadáls a není již dnes moc aktivní. V této oblasti jsou aktivní jiné menší gejzíry. Největší atrakcí je Strokkur tryskající až do výše 20 metrů každých 5–10 minut.
Oblast kolem města Hveragerdi (45 min z Reykjaviku na jih) je bohatá na geotermální činnost a všude jsou horké prameny. V centru města vedle Zdravotního centra je Geotermální park, kde se lidé mohou procházet a dozvědět se něco zajímavého o geotermální činnosti.
Dalšími geotermálními oblastmi jsou např. Ölkelduháls v oblasti Hengill, Krýsuvík-Seltún na poloostrově Reykjanes, Nesjavellir na jižní straně jezera Thingvallavatn, Námaskarð u jezera Mývatn, nebo Deiltartunguhver u města Borgarnes.

Sopky a lávové jeskyně

Oblast Bláfjöll (na cestě z Reykjavíku do Hveragerði) je lyžařská záležitost a vulkanický park plný sopek, kráterů, jeskyní a lávových rysů, včetně 120 metrů hlubokého kráteru Thríhnjúkar. Na lávové jeskyně je možné narazit po celém ostrově, přístup ale nemusí být vždy jednoduchý. Je nutné mít s sebou helmu, čelovku, dobré boty a teplé oblečení, pokud možno kombinézu. Některé organizace nabízejí exkurze do jeskyní, samozřejmostí je i zapůjčení vybavení v ceně výletu.
Na ostrově Heimaey je stále nevychladlá sopka Eldfell (Ohnivá hora) z roku 1973, na jejímž vrcholku je možno péct chleba. Na ostrov se můžete dopravit trajektem z Thorlakshöfn (od července 2010 bude trajekt vyplouvat z města Bakki), nebo letecky z Bakki. Na ostrově je také kolonie papuchalků.

Tipy na výlety - naučné stezky - národní parky - lesy

Pěší cesty jsou na Islandu většinou značené dřevěnými kolíky. Mapy naleznete v místních infocentrech.
Jednoduché a příjemné rodinné túry můžete absolvovat v zalesněném areálu Heiðmörk, který se rozprostírá po jižní straně za Reykjavíkem. Mnoho pěšin je přizpůsobeno pro terénní kočárky.
Pokud někoho láká divoká geotermální činnost, tak oblast Hengill je plná stezek, kde na turisty narazíte jen sporadicky. S malými dětmi zde lze projít pouze s krosničkou na zádech. Doporučuji si vzít s sebou vakuově balené potraviny, které si můžete ohřát v nějakém z pramenů.
Oblast Thórsmörk je situována na západ od ledovce Mýrdalsjökull a je velice oblíbeným místem pro výlety. Nabízí velmi rozmanitou přírodu. Po silnici číslo F249 je možné jet pouze terénními auty s náhonem na všechna čtyři kola a pokud možno v konvoji (pro případ pomoci), nebo využít pravidelné autobusové linky společnosti Trex z Reykjavíku. V regionu je několik kempů. Lze se ubytovat v Básar, kde jsou dvě chaty. Rodinám s dětmi doporučuji ubytovat se v menší chatě – místo je nutné předem zarezervovat. Z Thórsmörk do Skógar vede populární turistická trasa přes Fimmvörduháls, kde mimo jiné byla v březnu 2010 sopečná erupce.
Pro milovníky lesů doporučuji navštívit Haukadalskógur, kde je turisty neprávem opomíjený les rozprostírající se nedaleko geotermální oblasti Velkého Gejzíru. Po cestách se lze projít i s teréními kočárky.
Národní park Thingvellir (severní strana jezera Thingvallavatn) je jedním z nejdůležitějších míst v islandské historii. V 9. století tu byl založen legislativní orgán Islanďanů – Althing a od roku 2004 je na seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je to také místo, kde je možné vidět lávové trhliny způsobené roztažností evropských a amerických tektonických desek. V lávové trhlině Silfra nabízí firma Arctic Adventures možnost šnorchlování a potápění.
Národní park Skaftafell se rozprostírá jižně od ledovce Vatnajökull a západně od jeho jazyka Öræfi. Nabízí mnoho krátkých i dlouhých túr, na kterých spatříte vodopády, kaňony, prolákliny i ledovce. V místě je stanový kemp s prádelnou. Dobrodružné povahy mohou využít služeb islandských horolezců, kteří pořádají ledovcové túry. Jejich základna se nachází u parkoviště.
Les Hallormsstadur ve východních fjordech je s rozlohou 740 km2 nejrozsáhlejším lesem na Islandu i s nejvyšším stromem – ruským modřínem zasazeným roku 1938.

Zvířata a příroda

Islandský kůň má klidnou povahu a svým malým vzrůstem je ideální pro děti. Ceny za několikahodinnové projížďky začínají od 30 eur. Děti mladší šesti let se mohou projet na koni vedeném na londži ve výběhu. Samostatně mohou jezdit na koni zhruba od sedmi let. Oblastí s největším počtem koní je Skagafjörður na severu země, kde dle statistik je více koní než lidí.
Zoo domácích zvířátek Slakki (situované v Laugarás Biskupstunga zhruba 100 km od Reykjaviku na jih) je rodinná farma plná zvířátek jako jsou králíci, koťata, štěňata, kůzlata, krůty, kachny, husy, kuřata a dokonce i lišky. Otevřeno je pouze o víkendu v odpoledních hodinách.
Na cestě po jižní straně pobřeží do Národního parku Skaftafell se lze zastavit na cípu Ingólfshöfði. Túra je organizována pravidelně v letních měsících z farmy Hofsness traktorovým povozem přes černé písečné pole. Na cípu jsou kolonie papuchalků, ke kterým se můžete dostat velice blízko. Na druhou stranu toto místo je největší kolonií chaluhy velké na Islandu, na kterou je nutno si dát pozor, držet si odstup a nenosit děti na ramenou, protože ptáci obvykle napadají nejvyšší bod člověka.
Na Islandu žijí ze savců v divoké přírodě pouze sobi, norci a polární lišky. Sobi jsou k vidění na východě Islandu. Na Islandu hnízdí více než 300 druhů ptáků, např. papuchalky, alky, chaluhy, racci a rybáci. Na farmě Klaustursel u řeky Jökulsá (silnice číslo 923 na východě země) chovají sobi, lišky a další zvířata. Můžete si zakoupit ručně dělané suvenýry.
K pozorování velryb je nejlépe si vybrat město Husavík na severu Islandu. Na loď si můžete vzít i kočárek, ale je nutné počítat s tím, že loď se může při velkých vlnách více pohupovat a zároveň vyvolat u citlivých osob nepříjemné pocity. Lodní vyjížďky se pořádají i z Keflavíku a jiných měst, ale úspěch nemusí být zaručen.

Koupání

Odpočívání ve vyhřívaných venkovních bazéncích je důležitou součástí života Islanďanů. Ani českému turistovi by tato unikátnost na severní polokouli neměla uniknout. Veřejné bazény jsou skoro v každé obci a jsou často nekryté. Na koupalištích jsou vždy tři druhy bazénů podle teploty vody a někdy se podobají českým brouzdalištím: 40–42 °C, 37–38 °C a poté plavecký bazén s průměrnou teplotou vody kolem 30 °C. Při otužování je dobré dodržovat doporučovaný postup a nejdříve jít do nejteplejší vody, poté do střední a až posléze do plaveckého bazénu. Islanďané často chodí jen do prostředních bazénků na 15 až 20 minut.
Geotermální lázně “Modrá laguna” jsou 20 km od mezinárodního letiště Keflavík a je výhodné je navštívit po příletu nebo před odletem. Podobné přírodní koupaliště je u jezera Mývatn.
Termální řeky lze nalézt kdekoliv, kde se horká voda z termálních pramenů vlévá do řek. Ve městě Hveragerði (45 min z Reykjavíku na jih) je možné se koupat v teplé řece Varmá v údolí Reykjadalur. Do údolí se dostanete dvěma způsoby. Z města Hveragerdi směrem do údolí Gufudalur kolem koňských stájí a pak pokračovat od parkoviště po vyznačené stezce, nebo z hlavní silnice číslo 1, kde se odbočí doleva do termální oblasti Ölkelduháls, odkud se sestupuje dolů k řece. Tato cesta je kratší a méně náročná. Mapu s vyznačenými GPS souřadnicemi je možno dostat v místním Infocentru.
Další termální řeky naleznete v oblastech Nesjavellir, Hveravellir a Landmannalaugar.
Existuje kniha o vřídlech a termálních řekách s uvedením GPS souřadnic, která vyšla jen v islandštině.

Architektura lidová a sakrální

Na Islandu se mísí staré i nové architektonické styly. Moderní architektura je často velice extravagantní a s podivem je nejčastěji aplikována na kostelech. Na Islandu je veliká koncentrace kostelů a kostelíků. Je to dáno způsobem osídlení, v minulosti několik farem tvořilo osadu mající svůj vlastní kostel. Kostel byl vždy v dostupné vzdálenosti, aby se lidé mohli dostat za jakéhokoliv počasí v neděli do kostela. Je možno vidět černé venkovské kostelíky, zřídka i dochované kamenné kostely s drnovou střechou, a mnoho kostelů železo-betonové konstrukce. Nejvyšší kostel na Islandu je Hallgrímskirkja v Reykjavíku, na jehož vrcholu je vyhlídka na celý Reykjavík a okolí (za poplatek).
Již zmíněné drnové domečky jsou stále dochované na různých místech země, např. v Reykjavíku, ve Skógar, Senautasel (provozovatele muzea v Senautasel umožní po telefonické domluvě strávit noc v takovém domečku s velice krátkými a širokými postelemi).

Muzea

Na Islandu jsou muzea velice oblíbena a můžeme je najít i v těch nejzapadlejších koutech země. Muzeum o Vikinzích (Saga museum) je pojato velice originální formou. Voskové figuríny jsou postavené do dobových událostí a podávají tak věrný obraz o životě Vikingů na Islandu. Museum se nachází v Perlanu v Reykjavíku. Po levé straně vchodu do muzea stříká nenápadný gejzír.
V Reykjavíku je Národní Muzeum Islandu, nabízí stálou výstavu o kulturní historii země od osídlení až po současnost.
Lidový skanzen Skógar na jižním pobřeží láká návštěvníky svými malebnými domečky s drnovou střechou a ukázkou dochovaných sbírek nářadí, vybavení domácností atd. V areálu je také Dopravní muzeum.
Milovníci nerostů mohou navštívit Petřiinu Kolekci minerálů (Petra’s Mineral Collection) ve městě Stöðvarfjörður ve východních fjordech. Otevřeno denně.
Eiríksstadir na západě Islandu je kamenný statek s drnovou střechou, kde dobrovolníci přes léto – jako ve skanzenu – předvádějí jak se žilo Vikingům. Zde se prý narodil (970 – 980) a několik let vyrůstal Leif Štastný, který prý jako první Evropan objevil Ameriku. Leifovi Štastnému je také věnován pomník před kostelem Hallgrímskirkja v Reykjavíku.

Vhodná doba a počasí

Navzdory jménu je na Islandu celkem příjemné klima. Golfský proud přináší mírné zimy a chladná léta. Je nutno počítat se změnou počasí k lepšímu nebo horšímu, s trochou deště i silným větrem.
Jaro je čas nabitý různými festivaly a státními svátky. Dny se prodlužují a při příznivém počasí je v tuto roční dobu ideální světlo k fotografování. V dubnu a v květnu se rodí mláďata domácích zvířat, jenž se společně s matkou pasou přes léto volně v přírodě, a na některých místech ovce běhají po silnici, proto je nutno dávat při řízení pozor.
V létě přijíždí na Island nejvíce turistů a ceny za ubytování a pronájem aut jsou mnohem vyšší než v jinou roční dobu. Výhodou léta je možnost kempování ve vlastních stanech.
Na podzim se dny zkracují a počasí je nevyzpytatelné. Od září do dubna je možno pozorovat v noci polární zář. Nedoporučuji využívat služeb cestovních kanceláří, které nabízejí exkurze za polární září, protože tyto výlety jsou v pravidelných intervalech, zatímco polární zář se neobjevuje pravidelně a může se stát, že mnohdy turisté čekají na odlehlých místech marně.
Před zimní rovnodenností jsou dny nejkratší, zatímco po ní se prodlužují o 6 až 7 minut. Krásně zasněžená krajina je bez záruky, může mrznout nebo pršet. Vždy je nutno počítat s ledovým prudkým větrem.

Doprava

Na Island je možno cestovat letecky se společnostmi Icelandair, nízkonákladovými Iceland Express nebo German wings, a poté po ostrově nejlépe pronajatým autem. Druhou možností je cestování vlastním autem a využít trajektovou přepravu z Dánska společnosti Smyril line.
Na Islandu dosud neexistuje železniční doprava. Autobusy jezdí na pravidelných linkách po celém okruhu silnice číslo 1. Tento způsob přepravy by mohl být nepohodlný na delší dobu, ale je jej možno kombinovat pro cesty na odlehlá místa, pokud není k dispozici teréní auto, např. do Thórsmork nebo Landmannalaugar jezdí v letních měsících denně pravidelná autobusová linka společnosti Trex z Reykjavíku.

Ubytování a stravování

Je možné ubytovat se v penzionech, hotelích, v hostelích, na farmách, ve stanech nebo si pronajmout karavan či obytné auto. Některá ubytovací zařízení poskytují kuchyňské zařízení vybavené nádobím, příbory a sporákem s troubou. Použité nádobí je nutné po sobě umýt.
Po zkušenostech vím, že nejpohodlnějším způsobem cestování s dětmi je vlastní obytné auto nebo karavan. Pokud chcete přijet se svým vlastním, počítejte s 2 noci navíc na jednu cestu trajektem.
Chcete-li stanovat, doporučuji si vzít s sebou velice teplé oblečení, večery jsou chladné a nejchladněji je k ránu (v létě se nedá hovořit o ránu, protože slunce skoro nezapadá, ale mluvme zhruba o 5–6 hodině ranní). Svůj účel splní i vlněné svetry a flísové oblečení. Je nutné mít s sebou kvalitní nepromokavé oblečení a pro děti se nejvíc hodí holínky.
Je možné si zakoupit kempovací kartu za 99 Euro a poté zdarma kempovat na 37 různých místech. Karta se vztahuje na majitele, partnera a 4 děti do věku 16 let. K zakoupení na trajektu společnosti Smyril line, benzínových pump a pošt.
Zařízení poskytující ubytovací a stravovací služby jsou připraveny na rodiny cestující s malými dětmi. Dětské jídelní židličky a přebalovací pulty jsou samozřejmostí, na koupalištích najdete přebalovací baby pulty i na pánských záchodcích. V restauracích je pitná voda z vodovodu zdarma. V některých penzionech či hotelích může být k dispozici cestovní postýlka.
Na Islandu je voda tak čistá, že vodu z kohoutku mohou pít i kojenci na příkrmech.
Piknikové stoly jsou v každém parku, v lese či u silnic, a na některých místech jsou i samoobslužné grily.
Nejlevnějším potravinovým řetězcem je Bónus a Krónan. Nejdražšími místy jsou benzínové pumpy a vesnické obchůdky. Typickými islandskými produkty, které lze zakoupit v jakémkoliv obchodě, jsou mléčný výrobek skyr, sušené ryby (harðfiskur) a několik druhů chleba, např. rúgbrauð, který se podává k rybám (losos, matesy, treska), nebo flatkaka, která je nejlahodnější s uzeným masem ( ve skandinávských zemích známý jako hangikjott ("zavěšené maso")). V předvánočním období je v prodeji vánoční velice drahý chléb (jólabrauð), jedná se o křehké kulaté placky ve formě vánočních ornamentů.

Suvenýry, aneb co si můžete odvézt

Jen výčtem:

-         pletené islandské svetry, ponožky a vesty z pravé ovčí vlny
-         ručně dělané výrobky ze sobích parohů (např. knoflíky, domácí doplňky)
-         lávové kameny, krystaly
-         v přírodě natrhaný tymián či pukléřku lékařskou
-         hezké vzpomínky

Praktické informace

Doprava trajektem z Dánska: http://www.smyrilline.com
Otevírací doba a ceník Modré laguny: http://www.bluelagoon.com/Bath/Opening-Hours-Prices/.
Otevírací doba a ceník přírodního koupaliště u Mývatn: http://www.jardbodin.is/.
Hlavní stránky o autobusové dopravě: http://www.bsi.is
Stránky autobusové společnosti Trex http://www.trex.is
Ubytování na Islandských farmách: http://www.farmholidays.is
Informace o kempovací kartě za 99 Eur: http://www.campingcard.is/
Muzeum Vikingů: http://www.sagamuseum.is
Islandské národní muzeum: http://www.natmus.is
Skanzen lidové architektury ve Skógar: http://www.skogasafn.is
Odkaz na kalkulator měn: http://www.arionbanki.is/English
Pokud se chystáte podnikat okružní jízdu, doporučuji zakoupit knihu Iceland Road Atlas – A complete road and reference guide, k dostání v několika jazykových mutacíh, např. anglické či německé, nikoliv české, v infocentrech či knihkupectvích. Na každé straně je úsek cesty s uvedením zajímavých informací či míst k vidění. Vzhledem k rozsáhlosti, cena je velice nízká cca 2500 isk.
Kurz islandské koruny vůči euru v červnu 2010: 1 euro za 156 ISK  

Ceník potravin a hygienických potřeb v ISK z Bónusu:

Islandská okurka za 118 isk
Plnotučné mléko (nýmjólk) 1litr – 102 isk
G-mjólk 1litr – 148 isk
Řecký jogurt – 199 isk
Skyr – 100 isk
Súrmjólk – 201 isk
Súrmjólk s příchutí – 149 isk
Vejce 10 ks – 490 isk
Jablka z USA 1,36 kg – 358 isk
Chléb toustový 1 kg – 198 isk
Normální chléb krájený 195g – 189 isk
Máslo 300 g – 225 isk
Flatkaka 5ks – 111 isk
Šunka na chleba – 350 isk (balená)
Sýr – různé druhy kolem 1200 isk/kg
Jehněčí maso dle druhu – 800 – 3500 isk/kg (nejlevnější je maso do polévky = kjötsúpa, nejdražší je jemná svíčková = lundir)
Vepřové řízky – 1500 isk/kg
Kuřecí prsa – 1998 isk/kg
Treska cca 760 isk/kg
Sušenky euroshopper kolem 200 isk
Čokoláda 200g značky Sírius – 269 isk
Pleny značky Euroshopper v Bónusu (44 ks) – 1589 isk
Vlhké ubrousky E.S. (72 ks) – 198 isk
Bónus záchodový papír (18 ks)  – 598 isk
Jednorázový gril – 300 isk
Přibližná cena benzínu u N1 v červnu 2010 (cena je závislá na místu a období):95 super – 186 isk/litr a diesel – 183 isk/litr

Názvy potravin, které jsou jen v islandštině:

Kaffi – káva
Té – čaj
Gos – limonáda, sodovka
G-mjólk – trvanlivé mléko, neotevřené vydrží dlouho, po otevření 1 týden v chladu
Nýmjólk – plnotučné mléko (nutno spotřebovat během 3 dnů po otevření)
Léttmjólk – nízkotučné mléko
Undanrenna – odstředěné mléko
Skyr – skyr (nízkotučný hustý islandský jogurt, Islanďané jej ředí s trochou vody)
Skyr drykkur – mléčný nápoj skyr
Grísk jógúrt – řecký jogurt (plnotučný hustý jogurt)
Súrmjólk – zakysané mléko
Þykkmjólk – tuhé mléko
Mysa – syrovátka
Smjör - máslo
Smjörvi – máslo
Smjörlíki - margarín
Lamb – jehně
Lambakjöt – jehněčí
Kind – ovce
Kindakjöt - skopové
Naut – býk
Nautakjöt – hovězí maso
Svín – prase
Kjúklingur – kuře
Kalkúni – krůta
Fiskur – ryba
Ýsa – treska
Hross – kůň (prodává se (pře)solené = hrossasaltaðkjöt)
Ostur – sýr
Skinka – šunka
Brauð – chléb
Pylsa – párek (með öllum = se vším)
Poznámka redakce:
Autorka Markéta Kalvachová žije na Islandu trvale a cestuje po ostrově s dětmi. Pokud máte více dotazů, můžete ji kontaktovat e-mailem na kalimarky@yahoo.com. Prospekty a letáky o aktivitách, je možné dostat po příjezdu v každém informačním centru. Na ostrově se lze domluvit v angličtině. Informační materiály jsou také v němčině a francouzštině.

Údolí Thverárdalur v Hengill Autor: © Markéta Kalvachová

Geyzír u města Hveragerði Autor: © Tim Vollmer

Kostel Búðir na poloostrově Snæfellsness Autor: © Markéta Kalvachová

Ledovcové jezero u ledovce Vatnajökull Autor: © Markéta Kalvachová

Landmannalaugar Autor: © Tim Vollmer

Papuchalk bělobradý Autor: © Markéta Kalvachová

Skanzen lidové architektury Skógar Autor: © Tim Vollmer

Čedičové varhany a černá pláž u obce Vík Autor: © Tim Vollmer

Pečený chléb ve vulkánu Eldfell, Heimaey Autor: © Tim Vollmer

Podzim (Úthlíð Autor: © Markéta Kalvachová

Mládě potáplice malé Autor: © Tim Vollmer

Sbírání mušliček na pobřeží u obce Eyrarbakki Autor: © Markéta Kalvachová

Vodopád Öxarárfoss v Národním parku Thingvellir Autor: © Markéta Kalvachová

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

S dětmi na Island akčně, ale v pohodě

Díky bystrý čtenáři

...za upozornění na překlep, je to opačně...

Nejdražší měna na světě - islandská koruna!!!

Pokud to není přehmat, tak 1 ISK by stála kolem 4000 Kč? Asi to ale bude naopak...

Diskutovat

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka