Vaše reklama

Roubené seníky - Mokré louky na Třeboňsku

03.12.2013 - 13:25   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Czech Tourism

Romantika turisticky a hlavně cyklisticky vděčné třeboňské krajiny vás silně osloví v místech tzv Mokrých luk, které reprezentují původní bažinatou krajinu. Stěžejním prvkem dotvářejícím zdejší malebnost jsou totiž historické stavby seníků, roztroušené v rozsáhlé (450 ha) ploché sníženině, která byla zaplavena při historicky prvním napuštění rybníku Rožmberk. Právě s nastavajícími mrazy budete mít šanci si seníky prohlédnout zblízka.
Vlhké rašelinné louky tehdy vyžadovaly zcela jiný způsob obhospodařování. Tráva se sušila na vyvýšených místech a až do prvních mrazů bylo seno uloženo v senících. Teprve tehdy bylo možné se na jindy podmáčené louky vydat s povozy, aniž by kola i nohy dobytka zapadly do bažiny. Z těch dob se dochoval celý soubor 33 roubených, dnes památkově chráněných staveb. Některé mají na trámech letopočet ze 16. století a většina z nich patří v důsledku nedostatečné údržby, vandalismu, povodní apod k nejohroženějším památkově chráněným objektům.
Třeboňské seníky byly založeny Vilémem z Rožmberka jako náhrada měšťanům za pozemky, na nichž vrchnost vybudovala rybníky. Jen málo z nich má původní šindelovou střechu, většinu hyzdí eternit. Třeboňská radnice však získavá od soukromých majitelů postupně stavby, které rekonstruuje do původní podoby, a doufá, že se je tak podaří zachránit všechny. Kolem Třeboně vede mnoho naučných stezek a turistických tras, přičemž mokřadní lokalita Mokré louky leží severně od centra města, při silnici do Jindřichova Hradce.
Velmi pěkná je trasa podél Zlaté stoky, která se dotýká i Mokrých luk. Zajímavý okruh tvoří i naučná Stezka zdraví Hrádeček v délce téměř čtyř kilometrů. Nejkomlexnější obrázek typických třeboňských prvků, ke kterým nepochybně patří rybníky a rybniční soustavy, rašeliniště, lesní komplexy a mokré louky, vám ukáže cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně, která v délce 39 kilometrů využívá málo frekventovaných asfaltových silnic III. třídy a zčásti také lesních cest a hrází rybníků. Info: www.trebonsko.cz

Autor: © Czech Tourism

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka