Vaše reklama

Rondel na vrchu Dymník v lužickém podhůří

22.01.2015 - 03:09   |   Redakce: Dana Jakoubková

Dymník rozhledna a rondel Autor: © Dymnik.cz

Vyrazit na vyhlídkový kopec Dymník (515 m n. m.) s rozhlednou samo o sobě stojí za to. Přítomnost penzionu s hospodou přitažlivost místa ještě zvyšuje. Korunu však Dymníku nasadil novodobý rondel.

Do tvaru astronomicky orientovaného kruhu o průměru třicet metrů zde byly seskupeny ručně otesané kamenné bloky, objevené při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíně pod Jedlovou. Ušlechtilá krása žuly ve dvaadvaceti štíhlých pětimetrových obeliscích je propojena dvoubarevnými chodníky, z nichž při pozorném pátrání vystoupí dva trojúhelníky resp. hvězda. Celý projekt, kterému se říká Strom života, pak působí jako reprezentant posvátné geometrie, symbolizující propojené póly, harmonii, soulad jednotlivostí celku ...
Rondel je areál kruhového půdorysu z palisád a příkopů (bez budov), spadající do období eneolitu (mladší doba kamenná). Průměr rondelů se liší resp. kolísá od desítek po dvě stovky metrů. Obvykle býval areál usazen nad sídlištěm lidí,  na dobrém rozhledovém místě. Názory na jeho funkci se různí. Zatím jej stále obklopuje aura tajemství. Patrně však spojoval účel jak rituální, tak společenský i obranný. V Evropě je známo cca 100 rondelů. Pěkný článek na téma rondel zde.
Vztyčené kamenné prsty na Dymníku, s váhou čtyři tuny, jakoby chtěly spojit zemi s nebem, což si nejlépe uvědomíte při pohledu zdáli. K tomu jedinečné rozhledové místo a máme tu novodobý spirituální symbol lužického podhůří, na který vyjdete od Rumburku po modré turistické značce resp. cyklotrase č. 3014, s kočárkem, na vozíku, ale také autem – rondel je pár kroků od parkoviště u hospody. V tuto roční dobu na něm nejspíš chodníky nikdo neumetá, takže neuvidíte onu geometrii. Výhled je odtud ale za jasného dne parádní. Okružní procházka kolem rozhledny (volně přístupná, 82 schodů) je příjemná právě tak akorát na to, abyste se promrzlí těšili ke krbu na dobrou zdejší kuchyni, která byla vyhlášenou už v roce 1895, kdy se z roubeného statku stala výletní restaurace pro turisty.

Dymník rozhledna a rondel Autor: © Dymnik.cz

Dymník - rondel Autor: © Dana Jakoubková

Dymník restaurace Autor: © Dymnik.cz

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka