Vaše reklama

Rarámuri: Indiáni, co umějí běhat a vůbec ne lhát

29.02.2012 - 03:37   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © D. Jakoubková

Mexičtí indiáni Tarahumarové jsou považováni za nejlepší terénní běžce na dlouhé tratě. Říká se jim Fantom Tarahumara, protože nikdo zatím nedokázat uspokojivě vysvětlit jejich neuvěřitelnou tělesnou i duševní kondici, která vede k výsledkům, nad nimiž zůstává rozum stát.
Cooper Canon Ultra Marathon nebo Caballo Blanco Ultra Marathonjsou dva názvy pro jeden závod, jehož tradici založil v roce 2003 Američan Micah True, známý pod jménem Caballo Blanco (Bílý kůň). Světovou popularitu indiánských běžců i této akce zajistila kniha Zrozeni k běhu(Born to Run), která fascinujícím způsobem popisuje průběh závodu špičkových ultramaratonců s indiány, kteří běhají v sandálech vyrobených z gumy starých pneumatik.

Malý kmen zdravých humanistů

Horští indiáni Tarahumara žijí v pohoří Sierra Madre Occidental, ve stěnách kaňonu Barranca del Cobre. Sami si říkají Rarámuri, volně přeloženo jako "běžící lidé", "bosí běžci", "rychlé nohy" nebo "ti, co chodí dobře", což má původ v Aztécích. Shodou šťastných okolností se jim španělští dobyvatelé vyhnuli a oni si dodnes udrželi svoje jeskynní obydlí i tradiční rituály, ke kterým patří i běh.
Nejspíše díky tomu, že žijí dlouhodobě odloučeni od moderního světa si drží vynikající zdraví a běžné zdravotní problémy je netrápí i přesto, že rádi pijí pivo vyrobené z obilí a mají stravu bohatou na sacharidy. Studie National Geographic (provedená v listopadu 2008) uvádí: "Když přijde na 10 největších zdravotních rizik, jimž čelí američtí muži, jsou Tarahumarové prakticky nesmrtelní. Výskyt nemocí se u nich blíží nule téměř v každé kategorii, včetně cukrovky, cévních onemocnění či karcinomu.“

Extrémní plachost

Byli jsme pozváni na návštěvu k rodině žijící u jezera Aráreko. Jejich příbytkem byl malý skalní převis, v jehož vnitřku se našlo i leccos z „civilizace“, ale celkově by se dal charakterizovat jako velice skromný. Zdá se, že při stavbě obydlí se snaží držet přísně soukromí, bydla jsou dobře ukrytá, ale zase tak, aby byla na doslech ostatních.
Lidé jsou velice stydliví, dokonce i mezi manžely. Ale i přes extrémní plachost a nedůvěru k "bílých ďáblům“, jsou to lidé vřelí a velmi pohostinní. Vybízí nás k ochutnání kukuřičného nápoje (voda s nadrcenou kukuřicí) a fazolí. Textura instanční kaše je překvapivě chutná, fazole jsou tu součástí každého jídla. Občas to prý obohatí o myš nebo divokého králíka.
Moc s námi nemluví, jen jasně gestikulují. Pochopila jsem, jak jsou hrdí na vše co mi ukazují, včetně dětí, koťat, barevné keramiky, košíčků z trávy i metrové čelní zdi z vepřovic (hliněné cihly sušené na slunci). Úžasné je jejich barevné oblečení, které mi u žen připomíná moravské kroje, patrně díky krátké, ale často hodně vrstvené sukni. Muži – běžci se oblékají do bílé tógy, krátké zavinovací sukně a do volné košile připomínající piráta. Jejich tváře jsou tvrdé a hranaté, černé vlasy převázané barevným pruhem látky. Na nohou vysoko vyšněrované kožené řemínky sandálů alla Caesar.

Jak být šťastným

Vědci z technologicky rozvinutých zemí dělají možné i nemožné, aby člověku vylepšili a prodloužili život, a přesto je pěkná řádka lidí stále tlustší, nervóznější, nemocnější nebo smutnější. U Tarahumarů se tisíce let nic nezměnilo a jsou na tom mnohokrát lépe i bez vědců. I v šedesáti letech dokážou zaběhnout sto kilometrů v horském terénu na jeden zátah. Jejich až nadpřirozená nezranitelnost však není omezena jenom na tělo. Zvládli totiž tajemství štěstí v mysli a žijí v poklidu a skromnosti ve světě bez krádeží, násilí, sebevražd či krutosti.
Jejich spiritualita, včetně sloučení vlivu křesťanství s animálními rituály, vyústila ve velmi přísný morální kodex, který udivuje mnohého psychologa. Jejich hodnotový systém jakoby během několika staletí zapříčinil fyziologické změny v mozku, jejichž důsledkem je třeba to, že nedokážou lhát.
„V čem je tajemství tarahumarských běžců? Jak to, že všichni vypadáte tak šťastně“, ptám se našeho hostitele krkolomně. „Nikdo nám ještě neřekl, že to nejde“, usmívá se pán domu a dál vyloupává zrnka kukuřice z klasu.
A já mám najednou pocit, že skoro všechno, co tzv. pro sebe dělám, pořád není dost dobré.

Caballo Blanco: Ultramaraton v mexických kaňonech
Zájem zahraničních běžců o účast v závodu stále stoupá a jejich účast je limitována. Letos se poprvé účastní i pětice českých ultramaratonců, včetně našeho nejúspěšnějšího Daniela Orálka, který se pokusí bojovat o přední umístění. To doposud tradičně patřilo domorodým běžcům. Na 83 závodníků ze 14 zemí celého světa a 300 indiánů čeká 80 kilometrů dlouhá trať s extrémním převýšením sluncem rozpálených kaňonů. Závod bude odstartován v neděli  4. března 2012 krátce po východu slunce na náměstí městečka Urique.
Ultramaratón v Měděných kaňonech není obyčejný závod. Startovné se zde neplatí, ale každý z účastníků je vyzván k poskytnutí daru pro místní indiánské obyvatelstvo. Oblast je dlouhodobě sužována krvavou válkou drogových kartelů. V letošním roce navíc postihlo kaňony nebývalé sucho, které ovlivnilo úrodu kukuřice. Veškerý zisk spojený s pořádám akce je předáván zástupcům indiánské komunity. Nejde však pouze o hmotnou podporu, ještě větší význam má podpora zachování kulturního bohatství tradic, ve kterých běh na dlouhé tratě hraje velmi výraznou roli. 
„Největší obavy mám z vysokých teplot, které při závodě panují. V minulých ročnících bylo nejchladněji 25 °C a nejtepleji asi 35 °C. Přijedeme ze zmrzlého Česka, tak je otázka, zda si stihneme na teplo před závodem alespoň trochu zvyknout. Pokusím se pro lepší adaptaci absolvovat, podobně jako před Badwater Ultramarathon, nějaký trénink v sauně“, říká Dan, který by rád rozšířil svou sbírku úspěšných startů na extrémně náročných závodech v terénu po celém světě. Své zkušenosti se pokusí využít v soupeření žen na stejné trati také Alena Žákovská, známá cestovatelka ze Sdružení Horizont Blansko. Veteráni Milan Daněk tamtéž, Jan Charvát a Tomáš Odehnal za cíl a úspěch považují už samotné absolvování tratě. Tu   v celé délce obvykle dokončí zhruba třetina účastníků.
Tarahumarové video

Autor: © D. Jakoubková

Autor: © D.Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka