Vaše reklama

PŮVABNÁ KRAJINA PRAŽSKÉHO PŘEDMĚSTÍ

17.02.2015 - 00:14   |   Redakce: Dana Jakoubková

Říční navigace Autor: © Dana Jakoubková

Drahaňské údolí je – jako součást přírodního parku Drahaň-Troja – tak trochu nedoceněné; možná proto, že leží na jeho nejsevernější výspě. Každopádně jeho osobité kouzlo vás určitě překvapí. Jen těžko zde člověk uvěří, že stojí na pokraji stotisícihlavé Prahy 8.
 
 
 
Vyrážíme po žluté značce z konečné busu MHD na sídlišti Čimice. Pár metrů za posledními domy nás obejme dlouhá stromová alej půlící rozlehlé zaváté lány. Jen pouhý kilometr od sídliště už vstupujeme do údolí, na jehož kraji stojí historická budova Darhaňského mlýna. Původní budova byla sice dřevěná, ale v roce 1676 byl přebudován do zděné podoby a „klapal“ až do roku 1915. Z jeho bohaté historie nelze opomenout rok 1729, kdy se zde skrývali pronásledovaní evangelíci, nebo rok 1860, kdy sloužil mlýn jako úkryt pro dobytek před Prušáky. Než přišli do Drahaňského údolí chataři, rozkládaly se široko daleko bohaté pastviny, nade mlýnem zase rybníky lemované starými vrbami a olšemi. I když mnohé vzal čas, uchovalo si údolí v délce dvou kilometrů velice romantický ráz se zurčícím potokem, který doplňují sem tam trampské chaty z 1. republiky. Dokonce i ty vrby dosud vyrážejí omlazující pruty.
Rokle je jedním z významných pramenišť parku, rozloženého po pravém břehu Vltavy od Jabloňky po severní hranici Prahy. Ten zahrnuje skalnaté srázy a přilehlá údolí Trojské kotliny. Historické osídlení dokladují nejen pozůstatky starých vinic a viničních usedlostí (zejména část severozápadně od Troji je z tohoto pohledu dosud unikátně zachovaným fragmentem historické krajiny), ale i pravěká hradiště. Jedno z nich zvané Zámky nás čeká na trase v ústí Drahaňské rokle resp. v místě, kde se potok vlévá do Vltavy.
Přírodní památka Zámky je v podstatě celý skalnatý ostroh přímo nad řekou vysoký místy až třicet metrů. Je zvláště chráněný pro bohatě vyvinutá teplomilná společenstva rostlin, skalních stepí, křovin a jejich lemů. Jako strategicky významné a chráněné místo byly Zámky osídlené už ve 4. tisíciletí př. n. l., přičemž největší rozmach se datuje do století devátého. Projdete-li jej po červené značce (proti proudu řeky prakticky jen pár desítek metrů nad ní), můžete registrovat už jen zbytky mohutných valů, kdysi součást opevnění.
Dál pokračujeme už dobře schůdnou příbřežní cestou po červené značce. Kdo si chce dát do těla, má možnost vyběhnout po modré do vrchu na vyhlídku za starým (již nefunkčním) bohnickým hřbitovem. Několik velmi dobře schůdných cest i pro kočárky a otrkané vozíčkáře naleznete právě tady nahoře, v Ďáblickém a Čimickém háji. Je zde lesní hřiště pro děti, lavičky na posezení, od hvězdárny Ďáblice je pěkný výhled a v zimě běžecké stopy. Jelikož je Drahaňská rokle pro „kolečka“ nevhodná (vyjma MTB), jeví se vrchní část parku jako dobrá alternativa, přičemž je dostupná i z Bohnic.
Kousek za odbočkou s modrou mohou nasednou do autobusu č. 102 směr Bohnice ti, kterým stačí mít v nohách pět kilometrů. Budete-li pokračovat kolem přívozu (celoroční provoz Zámky-Sedlec, bufet, WC) další dva kilometry po široké cestě podle řeky, dovede vás na autobus do Podhoří (112 směr metro Holešovice) nebo až do Troji k zoologické zahradě (bus č. 112), kde už budete mít za sebou kilometrů devět. Celá příbřežní trasa červené značky je v zimě sjízdná pro kočárky, vozíky a běžky ze Stromovky až po soutok Vltavy s Drahaňským potokem, pro kola ještě dál podél řeky, drsnější biker projde v zimě i celou popsanou trasu.
Pokud uvažujete o návštěvě tohoto kouzelného koutu Prahy, nejhezčím bude jistě časné jaro, kdy v Drahaňské rokli rozkvétají žluté orseje. V horkém létě zase oceníte údolí jako stinnou oázu plnou zemitých vůní. Nedávejte si však na čas. Vzhledem k výstavbě severního obchvatu Prahy není jisté, zda nebude do této krajiny zasaženo. 

Říční navigace Autor: © Dana Jakoubková

Alej v Čimicích Autor: © Dana Jakoubková

Vstup do údolí Autor: © Dana Jakoubková

Jedno z pramenišť parku Drahaň Autor: © Dana Jakoubková

PP Zámky Autor: © Dana Jakoubková

Bufet u přívozu Sedlec-Zámky Autor: © Dana Jakoubková

Ňa červené značce Autor: © Dana Jakoubková

Blízko zoo Autor: © Dana Jakoubková

Pohled k Roztokům Autor: © Dana Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka