Vaše reklama

Proměna horské smrčiny - stezka jen na léto

28.06.2010 - 00:02   |   Redakce: -red-

Autor: © Jiří Kubeš, Wikimedia Commons

Pouze pro letní sezónu (1. 7. - 30. 9.) se každoročně otevírá šumavská naučná stezka s názvem Proměna horské smrčiny. Je vedena jednou z nejvíce diskutovaných modravských oblastí – v okolí Březnické hájovny a nedaleké Studené hory.
Oblast byla do roku 2001 centrem kůrovcové kalamity a stezka umožňuje široké veřejnosti přímé porovnání bezzásahového režimu v horské smrčině a logických důsledků, které s sebou bezzásahový režim ve smrkových monokulturách nese – tj. vznik sousedních holin při asanaci přemnoženého kůrovce a netradiční způsoby použité při jejich následném zalesňování (vytváření kostry budoucího odolnějšího smíšeného lesa např. pomocí tzv. bioskupin).
Stezka je dlouhá celkem 9 km a je určena výhradně pro pěší. Návštěvník však může zvolit i kratší variantu a po necelých 4 km se vrátit zpět k hájovně na Březník. Stezka začíná v lese, ve kterém je dospělý smrkový porost suchý, pak pokračuje přímo po hranici bezzásahového území a v závěru obchází Studenou horu. Trasa zážitkové stezky kličkuje mezi pařezy a obrovskými trsy kapradin, přelézá padlé kmeny obalené choroši, a chvílemi se ztrácí v borůvčí. Tam všude můžete hledat obyvatele horského lesa - semenáčky stromů, sedmikvítek evropský, maličké živorodé ještěrky, a ve skrytu duše doufat, že potkáte i tajemného tetřeva. Cesta je značena čtvercovými piktogramy a turisté zde najdou i tradiční informační zázemí v podobě malých i velkých panelů. Část stezky má asfaltový povrch, část pískový, 350metrový úsek vede i po povalovém chodníku.
Přístup na stezku je vzhledem ke klidovému území (zejména kvůli výskytu tetřeva hlušce) časově omezen pouze na letní období od 1. 7. do 30. 9. Celkové dopady turistického provozu na zdejší citlivé přírodní ekosystémy bude Správa průběžně vyhodnocovat, otevření stezky předpokládá zatím na dobu tří let.
Od května 2002 slouží návštěvníkům v této lokalitě i opravená historická schwarzenberská hájovna.

Autor: © Jiří Kubeš, Wikimedia Commons

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka