Vaše reklama

POLÁRNÍ REGION

09.01.2010 - 23:01   |   Redakce: Dana Jakoubková
 
 
 
 
 
 
1. Švédsko – King´s Trail
Kungsladen nebo-li King´s Trail protíná podél polárního kruhu národní parky Abisko a Sarek na severu Švédska. Na cross-country lyžích budete klouzat „šlehačkovou“ krajinou téměř sto kilometrů skrz pohoří Kebnekaise s mnohem větší radostí než námahou. Překonáte cca 1260 metrů vysoký Tjakta Pass, sklouznete do údolí Tjaktjavagge. Pokud nejste právě nadšení z lyží, v létě jde o krásný treking s možným výstupem na nejvyšší vrchol Švédska – Knebnekaise (2320 m), z nějž je výhled do Norska.
Kdy jet: únor–duben
Ideální čas: 10 dní
Obtížnost: náročné
Info
http://www.internat.naturvardsverket.se/
 
2. Norsko – Život na Špicberkách
Svalbard – jako souostroví blízké severnímu pólu – by se zdálo neplodným. Ale i zde jsou v létě koberce divokých květů, vzduch víří hejna ptáků, na březích se povalují mroži, tuleni, vidět můžete i velryby a také se můžete podívat do tlamy ledního medvěda. Neživá příroda vás omámí ledovci, vrcholy i fjordy a samozřejmě polární září.
Kdy jet: červenec
Ideální čas: 10 dní
Obtížnost: lehké
Info
http://www.svalbard-images.com/
 
3. Kanada – treking, Bafinův ostrov
Na tomto treku se arktická Kanada představuje v tom nejlepším – severská krajina plná kvetoucích purpurových lomikamenů, horských kuklíků a losích kohoutků. Žulové tváře vrcholů uvězněných v ledovcích, jako třeba 5495 metrů vysoký Mount Thor či Turner Glacier. Nebo můžete pozorovat let kajky, raroha či sledovat polární lišky. Pochod pahorkatinou „země, která nikdy netaje“ přes řeky a letní tundru je nezapomenutelným zážitkem.
Ideální čas: 12 dní
Sezóna: červen
Obtížnost: namáhavé
www.canadianparks.com, www.equinoxexpeditions.com -
 
Oproti ostatním uváděným tipům následujícíc dva asi sami nezvládnete. Jednak jsou logisticky složité, jednak vyjdou na velké peníze. Uvádíme je pro zajímavost a přehled, co byste mohli, kdybyste měli volných 250 000 Kč (Antarktida).
 
4. Antarktida – Ve stopách Shackletona
Tento výlet byl plánován 12 let a je to jediná nabízená expedice ve stopách Sira Shackletona. Ernest Shackleton přeplul Jižní oceán k ostrovu South Georgia na malém člunu. Vy byste měli vyplout z Falklandských ostrovů na velké lodi jako skupina pod vedením horolezce Petera Hillaryho. Během 36 hodin se přesunout imaginárně do roku 1916 a pěšky či na lyžích přejít ostrov ze zálivu krále Haakona do přístavu Stormness na východním pobřeží. Táboří se na sněhu a ledu, všechno vybavení si každý nese a táhne sám. Na trase můžete porovnávat Shackletonovy zápisky se současným stavem ostrova, např. o kolik se posunuly ledovce apod. Můžete absolvovat výstup/sestup ledem na 1300 metrů vysokém Trident Peaku – Shackletonovi hoši je absolvovali v okovaných botách a s konopným lanem. Vaše trasa bude křižovat kolonii o 40 000 kusech tučňáků královských, což je zážitek nezapomenutelný stejně jako silné sněhové bouře.
Ideální čas: 15 dní
S kým jet: Geographic Expeditions
Kdy jet: listopad
Obtížnost: od lehkého po náročné
Info: www.geoex.com
 
5. Severní pól – back country lyžování
Od dob Roberta Pearyho (1909) se k severnímu pólu mnoho lidí nevydalo. Taková výprava na lyžích bez vnější podpory není pro slabé nátury. Z Ice Station Borneo směřuje trasa přes plující ledové kry kolem otevřených vod Severního ledového oceánu a přes 50 stop vysoké bariéry rozbitého ledu. Sto dvanáct kilometrů na lyžích v takovém terénu dá zabrat hlavně psychice, ale kdo dnes může říci: „Byl jsem na severním pólu.“? K severnímu pólu se můžete vydat.
Ideální čas: 13 dní
S kým jet: s některým z českých polárníků – průvodců
Kdy jet: duben
Obtížnost: náročné
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka