Vaše reklama

Podralsko - neokoukaný region

07.04.2010 - 00:00   |   Redakce: -daj-

Autor: © podralsko.cz

Severně od Jablonného v Podještědí přechází krajina do Lužických hor, u Osečné si podává ruce s Podještědím, na západě se přátelí s Novoborskem a Českolipskem a na jihu, u Doks, romanticky sní s krajem K. H. Máchy.
 
Cestovní ruch je zde stále ještě v plenkách. Jeho přirozený vývoj byl hrubě přerušen v sedmdesátých letech těžbou uranu, která byla ukončena v polovině 90. let a rozsáhlým vojenským prostorem, který po Wehrmachtu a Československé lidové armádě obývala sovětská armáda. Tyto rány se však pomalu hojí, někde zůstávají jizvy, ale již nekrvácejí. Díky tomu zůstává tento kraj turisty nepoznán a neznámé budí zvědavost. Přijeďte poznávat, jste srdečně zváni. Takto láká do svého kraje mikroregion Podralsko, který začíná navazovat na prvorepublikovou tradici rekreační oblasti. Každoročně se zde zvyšuje počet návštěvníků, postupně se zlepšují služby v cestovním ruchu a například pojem Cykloráj Podralsko se již vepsal do podvědomí nejednoho cyklisty.
Výlet k Čertově zdi, Hradčanské peklo nebo Pekelný jícen(Průrva Ploučnice) a desítka dalších velmi pěkně zpracovaných tipů pro cykloturistiku i jinak na aktivně strávený čas, včetně map a vyznačení tras je na portálu: www.turistika-podralsko.cz
Ve stopě Karla Hynka
Pro krajinu v mikroregionu Podralsko jsou charakteristické kuželovité kopce, výrazné pískovcové formace i četné rybníky a jezera. Z hřebenů Lužických hor se nabízí krásné výhledy do této zvláštní pozoruhodné krajiny. Evropská turistická trasa, dlouhá 115 km, vede v šesti různorodých a pestrých etapách z Petrovic přes klidné lesy, kolem sklaního divadla, podél Císařského dolu do idylické osady Polesí a na jih až ke starému královskému hradu Bezděz. K nádherným historickým památkám na cestě patří zámek Lemberk, bazilika se zůstatky Svaté Zdislavy z 13.století ve městě Jablonné v Podještědí, zřícenina hradu na hoře Ralsko i Svatý hrob v Mimoni. Další zajímavá stanoviště Lázně Kundratice v Osečné, rekreační centrum v Hamru na Jezeře se zříceninou hradu Děvín, centrum vodních sportů ve Stráži pod Ralskem a skalní soutěska na řece Ploučnici.
V krajině českého romantického básníka Karla Hynka Máchy poutník dojde po meandrech řeky Ploučnice až k Máchovu jezeru. Sakrální lahůdkou je kostel s kopií Madony z Montserratu, která prochází z kláštera Benidiktů na hoře Bezděz. Historické město Bělá pod Bezdězem s památkově chráněnou Českou bránou ukončí vaše putování. Popis pěších tras si můžete stáhnout zde: www.osecna.info/images/podralsko.jpg
Cykloráj Podralsko
Pod tímto názvem odstartuje 10. dubna jarní cyklomaraton na horských kolech. Pořadatelé ze Spinfitu Liberec připravili rychlou a nenáročnou trať vhodnou pro cyklisty, kteří jezdí tzv. pro radost, ale i závodníky, kteří mají v nadcházející sezóně velké ambice. Oblast bývalého vojenského prostoru má svojí zvláštní a jinde neopakovatelnou atmosféru! Jelikož tato část kraje byla dlouhá léta nepřístupná ( vojenský prostor), připadáte si tady jako v pustině, kde se stále můžete kochat krásnými a neokoukanými výhledy do kraje. Počasí v této oblasti je znatelně teplejší oproti chladnému Liberci a trasy podstatně lehčí.
Stovky žlutých tabulek lemují cesty celého regionu a slouží cykloturistům. Na převážně lesních cestách mezi Ještědem, Bezdězem a Ralskem je vyznačeno skoro 200 km tras a ve značení se pokračuje. Základní orientace je velmi dobrá, každé nástupní místo má textové tabule s udáním vzdálenosti cílového a nejbližšího místa a hlavně je každá trasa číslována. Když posedíte v nějaké hospůdce, které tu rostou jako houby po dešti, uslyšíte hodnocení tras (například č. 25, která vede od Doks přes Osečnou do Křižan) a prý nemají chybu.
Mikroregion Podralsko vydal v roce 2002 ucelenou mapu cyklotras včetně tras mezinárodních a místních. Napojení na sousední turistické oblasti Podještědí a Pojizeří na východě, stejně jako na severu oblast Lužických hor a Žitavských hor, na západě Kokořínsko a Novoborsko, je výrazně vyznačeno žlutou silniční cykloznačkou. Cyklotrasy se nadále rozšiřují a pro milovníky přírodních scenérií se připravuje naučná stezka podél říčky Zábrdky a podél potoku Ploučnice od pramenů u Osečné až k soutoku s Labem v Děčíně, kde bude napojení na mezinárodní magistrálu LABE – ELBE.Informace k Cykloráji najdete na: http://50podralsko.spinfit.cz
 

Obecné regionální informace: http://podralsko.mestomimon.cz , zde si můžete například stáhnou vodáckého průvodce po řece Ploučnici (Průrva Ploučnice = umělý vodní kanál ve skále, kulturní památka ČR).

Autor: © podralsko.cz

Autor: © Cykloráj

Autor: © Wikipedia

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka