Vaše reklama

Ostrov Tashiro-Jima a Bratrstvo kočičí pracky

05.05.2013 - 16:20   |   Redakce: Dana Jakoubková

Zatímco mnoho měst světa se snaží snižovat populaci koček-bezdomovců prostřednictvím různých „regulačních“ programů,  v Japonsku existuje místo, kde je koček mnohem více než lidí. Ba co více – obyvatelé jejich dobré bydlo významně podporují.  

Kočičí nebe

Tashiro-Jima je malý ostrov s hluboce venkovskou atmosférou v prefektuře Miyagi. Neformálně je však známější pod pojmem Kočičí ostrov. Má asi sto stálých obyvatel průměrného věku 65 let a zhruba čtyřikrát více koček. Původně byly kočky na ostrov přivezeny pro hubení škůdců na morušových farmách. Jelikož však neměly žádného nepřítele, jak to bývá, přemnožily se. Během 18. století pak byl ostrov oblíbeným místem rybářů, kteří zde zůstávali přes noc. Kočky brzy zjistily, že rybáři jsou dobrými dodavateli potravy, a začaly je všude doprovázet, dokonce je následovaly i k hostincům. Časem se tak staly nedílnou součástí lidských domů, dvorů i lodí a lidé podle jejich chování hodnotili vývoj počasí nebo budoucí bohatost úlovku.

Kočičí svatyně

Došlo to tak daleko, že kočky si na ostrově vydobyly post téměř božský a obyvatelé začali věřit tomu, že jejich krmením získají štěstí a bohatství. Tato víra zapustila tak hluboké kořeny, že dodnes obyvatelé uctívají kočky prostřednictvím asi deseti svatyní (nekokamisama), je zde 51 památek obdoby kočky a najdete tu domy tvaru kočičího hlavy včetně štítu střechy ve tvaru uší. Není proto divu, že psům je vstup na ostrov zakázán. Turistům však nikoliv. Jen musejí být připraveni, že první s čím se po přistání trajektu setkají, je houf koček žebrajících o jídlo či podrbání za uchem. Ostrov Tashiro-Jima byl zasažen vlnou tsunami v roce 2011. Obyvatelé tvrdí, že kočky tuto katastrofu předpověděly.

Domy kočičích hlav

Další z alternativních názvů ostrova je Manga ostrov podle japonského uměleckého stylu.
Právě manga styl je typický pro ubytovací resort pro turisty, postavený v jižním cípu ostrova. Areál se skládá z několika chat ve tvaru kočky, vyzdobených kočičí tématikou, místa jsou i pro stany. Otevřen je od dubna do října a je třeba udělat rezervaci alespoň dva týdny předem (tasirojima@aol.com). 

Mořský kajak i kolo

Trajekt odplouvá třikrát denně z pobřežního centra Ishinomaki (Sanriku) a pluje asi hodinu. Jízdenka stojí 1200 jenů a kupuje se na palubě. Trajekt zastavuje v obou hlavních sídlech ostrova: na severu v malé vesničce Odomari a na jihu ve větším Nitoda. Obě vesnice jsou propojené pěšími stezkami džunglí a úzkými silnicemi. První kočičí svatyně věnovaná kočce mučednici zabité padajícím kamenem leží u silnice na půl cesty mezi Odomari a Nitodou. Jinak se kočky srocují nejčastěji v přístavu Nitoda nebo na schodech opuštěného obchodu Kamabutsu v severozápadní části obce. Ostrov Tashiro-Jima je stejně jako sousední ostrůvek Ajishima porostlý subtropickou vegetací a obklopený průzračnou vodou. Pro aktivní dovolenou na kole, mořském kajaku, pro šnorchlování i koupání je Ajishima ideálnějším.

Kočičí mystérium

Prohlédněte si úžasné záběry svébytné kočičí komunity od japonského fotografa Fubirai, který vytvořil kolem obyčejné kočky fluidum mystéria (www.buzzfeed.com).
A pojedete-li do Japonska, návštěva ostrova Tashiro-jima bude zcela jistě netuctovým cestovatelským zážitkem.
Oficiální web ostrova pouze v japonštině
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka