Vaše reklama

Od Čertova stolku k Sokolohradu

15.07.2010 - 00:12   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Filip Balo

Na jižním okraji CHKO Železné hory, východně od Chotěboře, vás při pohledu na mapu zaujme nevelký prostor, protkaný poměrně hustou sítí turistického značení. Vodítkem je říčka Doubrava, která v tvrdých krystalických břidlicích vymodelovala přes pět kilometrů dlouhé údolí.
Říční koryto se návštěvníkovi jako mávnutím kouzelného proutku několikrát změní přímo před očima. Spodní partie nad Horním Mlýnem mají charakter údolní nivní náplavy se společenstvy olšin, které za ostrým zákrutem u Točivého víru zmizí a nahradí je uzavřené údolí se skalními útvary na úbočích, pod nimiž díky mrazovému zvětrávání a svahovému posunu najdete kamenná moře. Další zlom na řece je důsledkem skalnatého podloží, se kterým si řeka nevěděla rady, a byla nucená se podvolit. V tomto místě tak proti sobě stojí dvě skály. Na levém břehu se jedná o skalní věž Čertův stolek s přístupnou vyhlídkou a malou puklinovou jeskyní pod vrcholem. Na pravém břehu se přímo z vody zvedá mohutný skalní ostroh Sokolohradu.
V minulosti zde stál malý hrad chránící obchodní stezku, v dnešní době tu najdete pouze zubem času poznamenané zbytky hradního příkopu a propadlých sklepení. I zde je díky zábradlí umožněn pohled přímo z okraje skalní stěny do údolí řeky Doubravy. Část Sokolohradu, Čertův stolek a některé další skály v okolí jsou využívány jako cvičné horolezecké terény.
Divokým kaňonem
Dále proti proudu se údolí ještě více zužuje až do malé skalní průrvy. V tomto úseku je voda nejdivočejší, na 1340 metrech překonává výškový rozdíl 55 metrů, což v odborné terminologii znamená spád 18,8 ‰ (zbylá část řeky má pouze 5,5 ‰). Řečiště zdobí mnoho peřejí, skalních stupňů a vodopádů, největší najdete v místě zvaném Koryto. Díky vodní erozi vznikl v řečišti i „Obří hrnec“ o průměru 120 cm a hloubkou přes jeden metr. V době jarních povodní a po silných dlouhotrvajících deštích můžete na řece potkat i odvážné vodáky, kteří se potýkají s nástrahami divoké vody až čtvrtého stupně obtížnosti.
Krajinu dotváří bohatá fauna i flora. Zajímavostí je inverzní stupňovitost vegetace, kdy chladnomilné druhy v důsledku nižších teplot a větší vlhkosti najdete v údolí a teplomilné na okraji okolních srázů. Žluté zabarvení některých skalních stěn má na svědomí vzácný lišejník Biatora lucida. Pokud budete mít štěstí, podaří se vám zahlédnout i ledňáčka říčního, který sem zalétá za potravou.
Naučná stezka
Celé území říčního koryta a přilehlých svahů s rozlohou přes 92 hektarů je díky jedinečné skladbě geomorfologických útvarů, typickému rostlinstvu a živočišným zástupcům chráněno od roku 1986 jako přírodní rezervace Údolí Doubravy. Podél řeky vede i naučná stezka s jedenácti zastávkami, která kopíruje červenou turistickou značku. Její délka je 4,5 kilometru a překonává výškový rozdíl 83 metrů.
Za nástupní místo si můžete vybrat Chotěboř nebo Bílek, podle toho zda chcete jít převážně mírně do kopce proti proudu řeky nebo naopak. V obou místech jsou železniční zastávky, ze kterých vedou turistické značky. Z Bílku to je přímá červená, z nádraží v Chotěboři vás k řece zavede modrá a následně zelená značka. Pokud se dopravujete autem, lze zastavit za mostkem na krajnici u Dolního Mlýna. Pro návrat k autu nemusíte absolvovat stejnou trasu podél vody, ale můžete využít zelené značky a od Sokolohradu lesní cesty vedoucí borovým porostem na hraně údolí do Horního Sokolovce. Mírně stranou od cesty tak můžete navštívit přírodní památku Písník u Sokolovce, kde mezi rašeliníkem a mechy najdeme i vzácnou rosnatku okrouhlolistou.
Informace: region Vysočina

Autor: © Filip Balo

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka