Vaše reklama

Nový web: Divoká krása Jeseníků

16.11.2015 - 01:42   |   Redakce: Ondřej Bačík
Obdivovatelé přírody Jeseníků mají novou příležitost dozvědět se zajímavé informace o těchto horách. Na jednom místě mohou nalézt údaje o výjimečné i ohrožené přírodě Jeseníků, o aktuálním dění v oblasti ochrany přírody, o lesnickém hospodaření, o různých projektech vč. záměru Národního parku Jeseníky. To a řadu dalších věcí nabízí projekt „Divoká krása Jeseníků“, který během října spustila Společnost přátel Jeseníků. 

Nosnou částí projektu jsou nově zrekonstruované stránky www.npjeseniky.info, které prošly rozsáhlou grafickou i obsahovou rekonstrukcí a návštěvníkům nabízí moderní a atraktivní vzhled i přehlednou orientaci. Na poutavých záběrech zachycuji jedinečnost jesenické přírody a nově dokonce umožňují nahlédnout do života divokých zvířat. Společnost přátel Jeseníků již totiž 2,5 roku realizuje projekt „Monitorování života v jesenické divočině“ a jeho výsledky se chystá v rámci současné kampaně zveřejnit. „Ochutnávky“ nevšedních záběrů jsou k dispozici již nyní.

Společnost přátel Jeseníků zve širokou veřejnost rovněž na aktuálně probíhající sérii přednášek o divočině, která čerpá ze zkušeností z výprav do Severní Ameriky a zároveň z mnohaletého pozorování přírody Jeseníků. V případě zájmu je možné atraktivní promítání o divočině objednat a uskutečnit kdekoliv v Jeseníkách nebo kdekoliv na Moravě a ve Slezsku. Pozvánky na aktuální přednášky jsou publikovány na webu.
 
Laická ceřejnost se může přidat i k akci Hledá se kočka divoká, kterou v listopadu přímo v terénu odstartovali lidé z Hnutí Duha Olomouc ve spolupráci s místními lesníky, ochranáři a univerzitními vědci. Během zimy se uskuteční patnáct víkendových akcí, při kterých mohou dobrovolníci pomoci s monitoringem šelem. 
„Pro náš výzkum je velmi důležitá aktivní pomoc veřejnosti. Velmi rádi zájemce o monitoring velkých šelem zapojíme do našeho projektu. Zajistíme pro ně odborné třídenní školení přímo tady v Jeseníkách, po jehož absolvování budou v terénu pod odborným dohledem schopni objektivně identifikovat pobytové znaky velkých šelem,“ říká Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc.
Zájemci o účast na hlídkách mohou kontaktovat přímo Jiřího Beneše (jiri.benes@hnutiduha.cz).

Ondřej Bačík, předseda Společnosti přátel Jeseníků, o.s. k webuuvedl: „Chceme vytvořit místo se zajímavými informacemi o přírodě Jeseníků a usnadnit lidem pátrání po důležitých údajích. Rádi se podělíme o zkušenosti i o fakta získaná během naší činnosti a také o nevšední scenérie našich hor. Příroda Jeseníků je mimořádná i ohrožená. Je útočištěm pro poslední větší ostrovy divoké přírody na Moravě a ve Slezsku. Zaslouží si proto naši úctu a odpovídající péči. Uvítáme k těmto tématům názory i spolupráci veřejnosti a institucí.“

Rekonstrukce webu proběhla ve spolupráci s brněnskou společností Váš prostor, s.r.o., www.vasprostor.cz
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.82

Anketní otázka