Vaše reklama

Nejzajímavější umělé lezecké stěny světa

01.10.2013 - 02:20   |   Redakce: Dana Jakoubková

Mechester Autor: © manchesterclimbingcentre.com

Puritáni by mohli říci, že skutečné lezení probíhá pouze na přírodních skalách. Umělá stěna ale má do sebe minimálně tolik, že nabízí kontrolované prostředí, kde se mohou lezci učit a zdokonalovat, než se vydají ven nebo prostě trénovat. Jak uvidíte dále, některé z těchto umělých stěn nejsou o nic méně vzrušující než skutečný přírodní terén.
 

 

 

Manchester City Climbing Centre / Anglie

Jedním ze záporných faktů indor lezení je ten, že lezec po zdolání cesty nedostane odměnou pohled na okolní scenérie jako je tomu venku. Tuto kritiku ale není opravdu možné vztáhnout na „posilovnu“ v anglické metropoli Manchesteru. Vestavěná uvnitř katedrály z 19. století s okenními vitrážemi a klenbou nad hlavou poskytuje lezcům po vertikálním úsilí krajně neobvyklý pohled kolem i dolů. S cestou kolem 18 metrů délky rozhodně nevede, ale úchvatnou atmosférou a počtem cest (75) patří Manchester rozhodně k unikátům.
 

Excalibur / Nizozemsko

Vizuálně patrně nejpůsobivější stěna se zvedá 37 metrů v náznaku písmene „S“ k nizozemskému nebi. Pohled na ni je ohromující stejně jako 11metrový převis a více jak 90° úhly. Ve stěně lze dokonci i bivakovat. Je to velmi osobní lezení pro borce. Na druhé straně stěna má cesty po obou stranách tzn. že proti těžkému převisu na straně jedné je lehké místo na straně druhé, což dává šanci i méně zkušeným. Stěna je středobodem lanového centra v Groningenu.
 

Diga di Luzzone / Alpy / Švýcarsko

I když to není stěna účelově postavená pro lezení, DIGA di Luzzone je něco jako Everest v umělých stěnách. Cesta od základny k vrcholu této přehradní hráze v Alpách se rozkládá na více jak 160 metrech délky, což ji činí nejvyšší na světě. Vystavená přírodním živlům, výše než kterákoli ze zmíněných, ale stále jenom „umělá“ nabízí pět délek jako různá bojiště, z nichž každé je náročnější než to předchozí. Horolezec nebude mít ani moc času, aby se přesvědčil, že je uprostřed alpských vrcholů nepochybně pěkně. Na rozdíl od mnoha jiných stěn v tomto výběru, Luzzone nedává moc šancí začátečníkům. Pro ty, kteří hledají mimořádné nepřírodní lezení v přírodě dá ale velkou zkušenost.
 

Wonderland Kalkar / Germany

Původně postavená jako chladící věž jaderné elektrárny (ale nikdy nebyla v provozu), slouží dnes toto toto místo na dalekém západě Německa jako zábavní park, jahož součástí je i lezecká stěna. Stará chladicí věž má typický tvar s jedním nápadným rozdílem – tou je velká freska horské krajiny namalované na stěně. Podíváte-li se zblízka, uvidíte, že je také osazena chyty. Věž nepatří k nejtěžším stěnám, ale necelých 40 metrů z ní dělá rozhodně jednu z nejvyšších. Wunderland je asi nejlepší volba v Evropě, pokud chcete najít nějakou zábavu po lezení. Na pařbu má okolní park totiž dost barů, klubů a restaurací, hotel je také samozřejmostí.
 

Edinburgh International Climbing Arena

Tento obří komplex ve skotském Edinburghu je největší lezeckou tělocvičnou v Evropě, pokud jde o celkovou plochu. Arena nabízí cesty pro lezce všech úrovní, k dispozici je i prostor pro nejnáročnější boulderingové fanatiky. Nejvyšší věž arény má 29 metrů a dá zabrat i hodně obratným lezcům. Ale jinak už jen počet tras a prvků dává této „stěně“ hodně bodů, ne-li místo první tj. nejlepší na světě. Konalo se tu Britské mistrovství v lezení i Mitrovství v lezení mládeže práve pro výborné podmínky a skvělé zázemí, které představuje welness, dětská hřiště, kavárny nebo keramické studio, jež poskytují zábavu i lezeckému doprovodu.
 

Ice Factor Ice Wall / Skotsko

Další skotský vstup na seznamu se nachází na vysočině, městě Kinlochleven. Toto místo má patnáctimetrovou ledovou stěnu vyrobenou z více než 500 tun sněhu a ledu. Strukturovaná je do několika cest, od těžkých převisů po ty pro začátečníky, kteří se teprve učí používat mačky a cepín.
 

Basecamp / Reno / USA

Nejvyšší umělá lezecká stěna v USA nabízí cesty s délkou až 52 metrů. Jsou tu i kratší cesty, ale dvě z nich nevycházejí ze základní plošiny, nýbrž z boku budovy, a počítáme-li délku stěny od paty budovy, je nakonec výška o nějakých 14 metrů větší. Dvě trasy vedou také na střechu, se dvěma štandy pro jištění. Doplňkové dětské cesty a boudry dělají tuto stěnu jednou z předních lokalit na Západě.
 

Historic Banning Mills / Georgia / USA

Podle Guinnessovy knihy rekordů 2012 je tato dřevěná lezecká věž nejvyšší (42 metrů) volně stojící lezeckou stěnou na světě (Reno Basecamp je vyšší, ale byla postavena na straně již stojící budovy). Počet převisů, traverzů, komínů, dalších vychytávek a cesta obtížnosti až 5.12 uspokojí i ty nejzkušenější lezce. Lezeckou stěnu doplňuje možnost tyrolského traverzu (zipp-line, prý nejdelší na světě), pádlování v kajaku, jízda na koni, sokolnictví a jiné atrakce. Stěna je součástí areálu pro volný čas, k dispozici je ubytování v lodge přímo v centru.

Mechester Autor: © manchesterclimbingcentre.com

Excalibur Autor: © bjoeks.nl

Diga di Luzzone Autor: © ChockStone

Wonderland Autor: © wunderlandkalkar.eu

Reno Basecamp Autor: © basecampreno.com

Ice Wall Autor: © ice-factor.co.uk

Binnig mills Autor: © historicbanningmills.

Edinburg Autor: © Edinburgh International Climbing Arena

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.85

Anketní otázka