Vaše reklama

Nejvyšší hvězdárna v Česku

12.12.2010 - 21:31   |   Redakce: Dana Jakoubková
Rozsáhlý porost horského lesa, skalní hradby, příkopy a kamenná moře. Cesty lesní i polní, úzké stezičky i hlubokém úvozy – jak malebná je krajina Blanského lesa. Jeho dominanta – vrchol Kleť, dosahuje výšky 1084 metrů nad mořem. Pohodlně ho lze dosáhnout sedačkovou lanovkou, která přepravuje i kola. Pokud si chcete dát do těla, můžete překonat převýšení 600 metrů do dvou hodin pěšky.
 
Pěkný výlet je z Křemže (turistická ubytovna MÚ), odkud vás vyvede žlutá značka romanticky podél potoka do polí. První stoupání vás čeká po vjezdu do lesa, který souvisle pokrývá kopec Kleti. Prudký svah od Horní Moučky prověří vaše odhodlání a na křižovatce volíte buď cestu přímo na vrchol po zelené, nebo oklikou v mírném stoupání po žluté. Můžete volit samosebou přímo z Křemže značenou trasu cyklostezky č. 1169, která vás na vrchol pohodlně dovede také, ale je o něco nudnější než naše varianta.
Vrcholovou atrakcí Kleti je pseudogotická rozhledna (35 m), která je první stavbou svého druhu v Čechách (1825), a hvězdárna položená nejvýše v ČR (1070 m). Observatoř je známa především výzkumem planetek a komet, kdy s více než osmi sty objevenými patří mezi nejúspěšnější světové observatoře. Kromě toho se zde nachází druhý největší dalekohled v Česku. Pro veřejnost je hvězdrána otevřena o víkendech a o letních prázdninách denně. Klimatickou anomálií Kleti je silná inverze: když je v Krumlově mínus 24 °C, je na vrcholu plus 7 °C (v létě je to opačně).
Cyklo tip:
Po občerstvení v útulné vrcholové hospůdce vás čeká pět kilometrů dlouhý sjezd lesní úvozovou cestou směrem do centra Krumlova, obohacenou častými a nečekanými technickými pasážemi. Další cyklotrasy v CHKO Blanský les si můžete naplánovat na: www.blanet.cz .
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka