Vaše reklama

MORAVSKÝM KYJOVSKEM na drezíně

14.04.2010 - 00:01   |   Redakce: Dana Jakoubková
Ratíškovské železnice
Originálním způsobem byla využita Baťova železniční dráha v Ratíškovicích na Kyjovsku, která už neslouží svému původnímu účelu. Byla zde zavedena takzvaná velodráha nebo-li cestu si můžete odšlapat na kolejové drezíně.
 
 
 
Trať sloužila v minulosti k přepravě lignitu z Baťových dolů k Baťově kanálu, odkud plul po vodě až do otrokovické Baťovy tepelné elektrárny. Proto má místní dráha ve zkratce tři „K“ – Kolem po Kolejích ke Kanálu. Trasa pro drezíny je sice krátká (3 km), ale propojuje dvě vinařské stezky: Podluží a Moravskou vinnou. Obohatit se můžete přímo u trati, kde je Muzeum ve Vagonu, které doplňuje nevšední projížďku o zajímavé informace zejména z minulosti hornictví a železnice v okolí Ratíškovic.
V zahraničí jsou velodráhy velmi populární. Například ve Francii vznikla první už v 80. letech minulého století a dnes jsou jich už desítky. V Česku je projekt zatím v plenkách, ale mimo výše zmíněnou se připravuje i na Doupovské dráze nebo na drážní vlečce v Poličce. Ratíškovská dráha je v provozu od dubna/května do listopadu, jelikož je však drezín málo, je lépe si jízdu rezervovat předem.
Další informace: www.ratiskovka.com .
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka