Vaše reklama

MMM Corones - nové Messnerovo muzeum

05.08.2015 - 12:36   |   Redakce: Michaela Bučková/redog

Messnerovo muzeum Kronplatz Autor: © Jakub Kyncl

Horolezec Reinhold Messner otevřel na vrcholu hory Kronplatz v Jižním Tyrolsku své šesté muzeum. MMM Corones, jak se nazývá, vypráví příběh tradičního horolezectví, aby mladí lidé za dvacet i sto let věděli, o co se jedná.
 
Muzeum se nachází na severu Itálie v provincii Jižní Tyrolsko - v nadmořské výšce 2275 metrů a jedná se o unikátní stavbu vzhledem kekombinaci místa, výhledu a architektury.
Výstavba byla velmi náročná: muzeum se skládá z 360 betonových dílů, každý z nich je jiný a unikátní. Stavba o celkové rozloze 1000 m2 má několik pater. Z horního patra padá jako vodopád schodiště vedoucí přes tři výstavní plochy. Stavaři museli odstranit 4000 m3 zeminy. Budova je totiž ukrytá pod povrchem, ze kterého ve spodní části „vykukují“ velká okna a čtyřicetimetrová terasa nabízející 240 stupňový panoramatický výhled - od Zillertalských Alp až po Dolomity.
Architektka Zaha Hadid vymýšlí stavby, které téměř nelze postavit, ale my jsme to dokázali,říká s úsměvem Reinhold Messner.

Muzeum je otev
řené během letní i zimní sezony, když jsou v provozu lanovky, a Reinhold Messner, velký sběratel artefaktů souvisejících s horami z celého světa, mu věnoval předměty ze své sbírky. Návštěvníci zde mohou obdivovat například skoby a cepíny známých horolezců a sledovat, jak se horolezecká výbava během posledních 150 let vyvíjela.
Dnešní horolezectví připomíná spíše turistiku,“ říká sedmdesátiletý Reinhold Messner, který zdolal všech 14 osmitisícovek a jako první vylezl na Mount Everest bez použití kyslíkového přístroje a podpory.

Muzeum MMM Corones je výsledkem spolupráce t
ří výjimečných autorit: Reinholda Messnera jako legendárního horolezce, ikony moderní architektury Zahy Hadid a společnosti Skirama Kronplatz, která vlastní supermoderní lyžařské středisko se 116 km sjezdovek, kam Či s oblibou jezdí.
 
Můj nápad byl, že budova musí mít terasu a velká okna, finální podobu a design dodala Zaha Hadid. Přidala svůj umělecký talent a já jsem musel výsledek respektovat. Ale jsem spokojený, je to moc pěkné,dodává Messner, který ve svých sedmdesáti letech stále leze po horách a má spoustu cestovních a pracovních plánůNapříklad se chystá točit nové filmy pro svá muzea.
 
MMM Corones je již šesté muzeum Reinholda Messnera. Ta další je možné navštívit v Brunnecku/Brunico, Suldenu/Soldě, na hradě Juval nedaleko Naturnsu/Naturno, na hraděSigmundskron ve Firmianu a v Cortině d´Ampezzo.
Další informace: www.mmmcorones.com
 
Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na stránkách: www.suedtirol.info a na www.facebook.com/jiznityrolsko

Messnerovo muzeum Kronplatz Autor: © Jakub Kyncl

Messnerovo muzeum Kronplatz Autor: © Jakub Kyncl

Messnerovo muzeum Kronplatz Autor: © Wisthaller.com

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.8

Anketní otázka