Vaše reklama

Materiály svršku

29.11.2009 - 20:01   |   Redakce: Dana

Kůže, plasty, syntetika

 
V dnešní době se používá pro výrobu svršku nepřeberné množství různých materiálů a jejich kombinací. Použitý materiál rozhoduje o tom zda bude bota odolná proti vodě, nebo vám i při chůzi orosenou travou proteče.
Kůže si i nadále drží svoje výsostné postavení. Tkanina doplnila kůži hlavně u trekových bot, čímž se snížily výrobní náklady, hi-tech materiály jsou použity u bot s předpokládaným vysokým zatížením vzhledem k terénu i klimatickým podmínkám. Kožený svršek je náročnější na údržbu a schne déle. Na druhou stranu životnost kožených bot je při dobré údržbě mnohonásobně delší. Hydrofobní úprava materiálu svršku je standardně prováděna již při výrobě. U bot pro značné terénní zatížení event. kopání stupů je svršek chráněn gumovým lemem.
 
Kůže
Základem obuvnických kůží je nejčastěji hovězina (používá se i vepřovice, teletina, kozina nebo konina), zbavená chlupů a tukové vrstvy – surová kůže má tloušťku šest až osm milimetrů. Nejkvalitnější částí surové kůže je vnější část, ze které se získává lícová useň. Úpravou jejího povrchu dostaneme různé typy s odlišnými vlastnostmi. Během složitého procesu činění se usně napouštějí speciálními přípravky, které kůži dodávají vodoodpudivost – hydrofobní úpravu. Podle použité látky pak rozlišujeme usně voskované, silikonizované, olejované nebo upravené fluorkarbonem.
Hladká useň – má jemně strukturovaný povrch s malými póry, který může být matný nebo lesklý.
Nubuk – je useň broušená po líci se sametově matným vzhledem.
Velur (semiš) – je broušen po rubu a na povrchu zůstává krátký vlas. Je méně náchylný na povrchové poškození než nubuk.
 
Umělé materiály
Textilní materiály (Cordura, Schoeler…) – jsou lehké, prodyšné a rychle schnou. Údržba je poměrně jednoduchá, a boty proto nevyžadují zvláštní péči.
Plasty a poromery (syntetická useň) –  vzhledem často připomínají useň, ale nemají její vlastnosti – prodyšnost, absorpci a ohebnost. Na druhou stranu k údržbě stačí vlhký hadřík, vytření do sucha a na hrubší nečistoty použití kartáč.
 
U každém výrobku musí být ze zákona uveden typ použitého materiálu na svršek, stélku a podešev.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka