Vaše reklama

Materiály

02.12.2009 - 14:06   |   Redakce: Dana

Pytel, popruhy, bederák

Dva základní materiály pro výrobu batohů jsou polyamid (PAD) a polyester (PES) uváděnými pod různými názvy, jejich kombinace a exkluzivní varianty jako např. Cordrura, Kevlar, Hypalon, Triplepoint...
Polyamidové vlákno s vysokou měrnou hustotou je robustnější než polyesterové a extrémně mechanicky odolné i ve slabé vrstvě. Polyeterové vlákno proti tomu odolnější vůči vodě a UV záření, měkčí na omak a lehčí. Cordura a Kevlar jsou technické hi-tech materiály kombinující nejrozsáhlejší charakteristiky odolnosti. Textura materiálu je označována jako „den“. Zjednodušeně řečeno čím vyšší číslo den je u materiálu uvedeno, tím robustnější je textura i hmotnost materiálu na čtvereční metr. Například polyamidové vlákno Duratex má 1000 den, je extrémně mechanicky odolné a používá se na batohy pro nejnáročnější podmínky. Nebo polyesterový Super Polytex má 600 den a užívá se na turistické batohy atd. Základní tkanina má často navíc rip-stop texturu (vazbu), čímž je označován způsob tkaní resp. užití zesíleného vlákna, které ve tkanině tvoří mřížku pro celkové zpevnění a zvýšení odolnosti proti roztržení apod.
Stejně důležitý je materiál použitý na popruhy – ty se musí ve sponě sice pohybovat hladce, ale nesmí prokluzovat pod zatížením. U polstrování je důležitá struktura materiálu, neboť určuje míru ventilace. Polyesterová mesh (síťovina) primárně používaná pro polstrování bederního pásu, zad a ramenních popruhů je mechanicky odolná, prodyšná a měkká.
Nepromokavost batohu je poměrně složitější záležitostí než u oblečení, zalepení švů zde není efektivní a nepoužívá se, proto 100% zajištění proti vodě je možno dosáhnou svařením švů, což výrazně zvýší cenu batohu. Většina výrobců batohů používá polyuretanový zátěr na vnitřní stěně a voděodolnou úpravu materiálu svrchu. Variantou ochrany před nepříznivým počasím je integrovaná pláštěnka (uložená ve dně batohu či v samostatné kapse), která by měla zakrýt nejen batoh, ale i třeba karimatku na něm připevněnou, či nasazení ponča / pláštěnky přes postavu s batohem na zádech.
Použití materiálů je dáno směrem, pro jaký je daný batoh vyráběn, tedy užitím. Při volbě batohu kupující druh materiálu málokdy řeší, ale vzhledem k velmi rozsáhlé nabídce na trhu supermarkety nevyjímaje, se vyplatí něco o nich vědět.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka