Vaše reklama

Martelltal: Na sněžnicích mezi třítisícovky

14.12.2015 - 19:45   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Konec údolí Martel v Jižním Tyrolsku (Itálie)je zimní pohádkou. Zůstanete jako u vytržení obklopeni podkovou ledovců, ostrých vrcholů i zmrzlých vodopádů skupiny Ortler-Cevedale. Velkorysá členitost těchto hor působí tak majesttátně, že se ani věřit nechce, že jen coby kamenem dohodil se rozkládá široké teplé údolí kolem italského Merana.
 
 
 
Martelltal je jedním z dlouhých bočních údolí doliny Venosta. Po překonání příkrého stoupání v jeho závěru nad jezerem Zufritt můžete odložit svůj vůz (parkoviště Talschluss des Martelltales) a vydat se po svých do odlehlých koutů panenské přírody národního parku Stilfser Joch (k chatě pěšky hodinu, na lyžích či sněžnicích 40 minut). 
 
Skialpinisté o tomto koutu dobře vědí a v jarním období je jich oblast plná. Mnohem méně však se sem vydává turistů se sněžnicemi a to je rozhodně velká škoda.
 
Můžete zde trávit týden a vždy absolvovat jinou trasu. Nabízí se tolik možností – výstupy na ledové vrcholy, hřebenové přechody i rozlehlé kotle dolin. Drsné klima kraje má za následek, že koncem května zde leží ještě tolik sněhu, abyste si ho pěkně užili už od dvou tisíc metrů, aniž byste stáli na ledovci. Vyberete-li si pro návštěvu léto, budete udiveni nádherou horských luk zbarvených květy hořců, arniky, protěže, azalek, zvonků, máků a primulí. 
 
Nějak se tu toho prostě urodilo nadmíru, k čemuž nejspíš přispívá teplé proudění ze subtropických dolin meranských.
 
Zelená vegetace ostře kontrastuje s ledovým věncem hor, který slunce rozpouští do vodopádů a divokých potoků. Bez lyží zde rozhodně nebudete ochuzeni ani o píď.Ať už alpinisté nebo turisté, každý podnik může být hodnotným. Nemusíte šplhat na Monte Cevedale či jiné vrcholy, abyste nahlédli do Rakouska. 
 
Ještě nejste ani „ ve skále“, ještě se dotýkáte podrážkou trávy a už máte výhled na Stubaiské Alpy.
 
Popojdete kousek výš a objeví se Otztalské Alpy. A když vám to nedá a vylezete na některý vrchol, nezbývá než se točit jako na obrtlíku – výhled je impozantní na všechny strany. Pokud přijedete mezi 5. únorem a 13. říjnem, může být ideálním „základním táborem“ pro výšlapy chata Zufallhutte (2265 m), po italsku Rifugio Nino Corsi, která jako pozůstatek vojenské základny z I. sv. války trůní na skalním ostrohu vysoko nad údolím Martell. Kameno-dřevěná stavba poskytuje útulek pro 80 osob jak na lágru, tak v postelích s péřovou duchnou. Uvnitř je hodně útulno s výhledem na 15 okolních třítisícovek a opravdu excelentní kuchyně. 
Chata Zufall (www.zufallhuette.com)
 
Příjezd:
Brenner pass – sjezd Bolzano Sud – Merano – Goldrain – Martelltal
Ubytování s polopenzí (rezervace přes web):
 
Noclehárna
€ 41,00/osoba/den
6 lůžkový pokoj
€ 44,00 /osoba/den
3 lůžkový pokoj
€ 46,00 /osoba/den
2 lůžkový pokoj
€ 48,00 /osoba/den

Dostupné vrcholy:

 
 
 

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © Dana Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka