Vaše reklama

Mangrovy - ekologický superhrdina

10.10.2010 - 19:46   |   Redakce: Dana Jakoubková

Největší světový projekt výsadby stromů: 60 milionů mangrovů v Senegalu

Mangrove lze označit docela jednoduše ekologickým superhrdinou. Nejenže tvoří vysoce produktivní ekosystém v tropických a subtropických přílivových zónách, ale slouží i jako zásadní obnovitelný přírodní zdroj. Poskytuje přirozené prostředí pro živočichy a reprodukční prostor pro četné druhy ryb. Pomáhá chránit pobřežní oblasti před erozí vlivem hurikánů a tsunami a současně ja i vrahem uhlíku.

Kromě bezprostředního přínosu pro životní prostředí „vysaje“ mangrovový les 50 krát více CO2 než tropický prales o stejné velikosti, což jej činí zásadním spojencem v boji proti změně klimatu. Bohužel je mangrove  také ve velkém průšvihu. Od roku 1980 totiž ubylo až 35 % světových mangrovových lesů, mnoho z nich – především u afrického pobřeží – je velmi ohorožených, a jejich počet se zmenšuje.
Spojení mezi úbytkem mangrovových porostů a změnou klimatu je obzvláště patrné v Senegalu, kde rostoucí teploty si vyžádaly krutou daň na rybářích, jejichž úlovek klesl až o 40 procent,  a na zemědělcích, kteří se z důvodu nedostatku zdrojů (půda se totiž stává příliš slanou pro růst rýže – hlavní potravinu Senegalu) stěhují houfně do ulic přelidněného Dakaru. Jak se prohlubuje sucho, mangrovové porosty vymírají, a když zemřou, ztrácíme důležitou zbraň proti skleníkovým plynům. Je to efekt zpětné vazby se smrtícími následky. Ale může být díky úsilí a spolupráci místní nevládní organizace, průmyslového koncernu a místních obyvatel zastaven.

Za poslední tři roky se podařilo senegalské společnosti NGO Oceanium získat podporu od francouzské společnosti Danone (dodávající na trh mimo jiné i pitnou vodu Evian), která zaměstnala tisíce místních vesničanů za účelem záchrany bažin. V loňském roce vysadili více než 30 milionů stromů mangrove a letos znásobí své snahy vysázením 60 000 000 stromů za tři měsíce.


Restauration of mangroves, Senegal 2009
Uploaded by lespiedssurterre. - Watch the latest news videos.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka