Vaše reklama

Maledivy - Jaká je cena iluze tropického ráje?

17.07.2012 - 15:14   |   Redakce: Radomír Dohnal/Ecomonitor

Autor: © itc.gov.my

Maledivy věnovaly celý ostrov odpadům

Běloskvoucí pláže souostroví Maledivy ročně navštíví 750 000 turistů, přičemž každý z nich tu za každý den pobytu zanechá v průměru 3,5 kilogramů odpadků. Dříve končily v moři nebo se ještě donedávna spalovaly na ostrově, o kterém výletníci neměli tušení. Zprávu ze „zakázaného území“ přinesl deník DailyMail.
Ze dvou stovek obyvatelných ostrovů Malediv, které se rozkládají na ploše větší než 90 tisíc kilometrů čtverečních, je celkem devětadevadesát rezervováno výhradně zahraničním návštěvníkům. Ti zde vyhledávají klid s příchutí lákavé exotiky, krásné prosluněné pláže nebo rybářské a potápěčské zážitky. A jejich tužby ostrovní stát, závislý na příjmech z cestovního ruchu, vrchovatou měrou naplňuje.
 
Komfort hotelů, bungalovů a četných restaurací je ale draze zaplacen. Běžný návštěvník prakticky nemá možnost dozvědět se o odvrácené tváři tropického ráje, kde denně vzniká 330 tun odpadů. Proto se vláda Malediv před dvaceti lety rozhodla přeměnit jeden z atolů – Thilafushi – na „Ostrov odpadů“. Centrální skládka se nacházela jen osm kilometrů od brány do ráje, hlavního města Malé.
 
Kontejnerové lodě sem svážely odpad z celého souostroví k dalšímu zpracování. Nakládání s odpady se ale omezovalo jen na spalování a ukládání popela do hlubin uzavřené zátoky. Mračna štiplavého kouře z hořících PET lahví, kartonů, matrací a starých lehátek se tu mísila s nekonečným rojem much. Teď, když maledivská vláda uznala, že tato praxe není slučitelná s ochranou životního prostředí, přišel čas bilancování škod.
 
Thilafushi, jež po dvě desetiletí hostil veškerý odpad ze souostroví, se proměnil k nepoznání. Zvětšil svou rozlohu o polovinu kvůli tomu, že spálený a rozmělněný odpad byl zavážen hned do moře. Skládkovací laguny ostrova jsou doslova promořené azbestem, olovem a řadou dalších toxických kovů. Sedmihodinové čekací lhůty na vykládku navíc často vedly kapitány odpadních lodí k tomu, že shazovaly náklad už cestou.
 
Dnes se odpadky odvážejí do Indie, ale Ostrov odpadů zůstane Maledivám jako trvalá připomínka toho, že tropický ráj není samozřejmostí, která by nevyžadovala péči.
Video:

Autor: © itc.gov.my

Autor: © ecocare.vm

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka