Vaše reklama

Koupačka v hnědouhelném lomu

01.07.2010 - 00:02   |   Redakce: -daj-

Jezero v dubnu 2010 Autor: © pku.cz

Podhůří Krušných hor má většina obyvatel zafixováno jako téměř měsíční krajinu. To se ale například v blízkosti Ústí nad Labem pomalu snaží změnit, v okolí bývalého hnědouhelného lomu Chabařovice totiž vzniká nová rekreační zóna. Samotná zbytková jáma lomu se od roku 2001 proměňuje v jezero, které na nových mapách najdete pod názvem Milada.
Zrekultivované území na území bývalé obce Hrbovice je prvním z velkých povrchových dolů v rámci České republiky, u kterých po ukončení těžby dospěly sanační a rekultivační práce do stádia, kdy zbytková jáma po těžbě je již zaplavována vodou. Tím se stává modelem pro ostatní lokality. Jezero bude zabírat celkem 250 hektarů. Samotné napouštění jezera začalo již v roce 2001 ačkoli ukončení všech prací je plánováno až na rok 2017, jezero bude možné využívat již od roku 2012. Součástí celostátního projektu rekultivace vytěžených oblastí jsou přístaviště, pláže, sportoviště i výstavba cyklostezek. Jedna z nich, vedoucí mezi Chabařovicemi a Roudníky, je již v provozu. Krajina, ve které je cyklotrasa vedena, vznikla uměle – kopce a návrší byly vytvořeny z výsypek dolu. Cyklotrasa s označením 3009 byla zprovozněna v roce 2006 a vede územím vnější výsypky lomu, s napojením na Habří a Řehlovice. V Chabařovicích navazuje na již vybudovanou cyklotrasu KČT se stejným označením, prochází pak okolo jezera, rozbíhá se po cestách v areálu a nakonci přichází do Stadic. Zde se napojuje na cyklotrasu Přemysla Oráče (č. 3071), po které je možno vydat se do Trmic či na opačnou stranu do Úpořin.
V nejbližší době se plánuje zatopení všech vytěžených důlních jam v okolí Bíliny, Mostu a Ústí nad Labem. V případě realizace v plném rozsahu vznikne v horizontu 30–50 let na území obou pánví celkem osm jezer o ploše 4000 ha.
 
Mapu cyklotrasy najdete zde.
 
Parametry jezera Milada
Nadmořská výška
145,7 metru
Rozloha
252,2 ha
Délka a šířka
3,2  x 0,7 km
Průměrná hloubka
15,5 metru
Maximální hloubka
24 metry
Přítok vody:
z Kateřinské nádrže
Odtok vody:
Bílina
Předpokládané dokončení napouštění:
rok 2011

Jezero v dubnu 2010 Autor: © pku.cz

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka