Vaše reklama

Konstrukce

02.12.2009 - 13:48   |   Redakce: Dana

Stabilní, komfortní, nastavitelný, umožňující jednoduchou manipulaci, vyrobený z odolných materiálů, opatřený kvalitními komponenty... jen takový batoh může splnit nároky kladené na něj při výpadech do terénu. Opravdu dobrý batoh se stane součástí vašeho těla. Proto i zde je předností jednoduchý funkční střih, který dává uživateli jak komfort a stabilitu při nošení, tak přehled o uložení každé části obsahu.

Dobrý batoh zohledňuje anatomii těla a zároveň má vyladěný střih pro dané určení vzhledem k aktivitě. Jednotlivé kategorie batohů se tedy od sebe často výrazně liší nejen velikostí, ale hlavně konstrukcí. Skialpinista má jiné požadavky nežli cyklista či trekař. Obecně lze říci, že co do konstrukce je pro velko-objemové batohy, kde se předpokládá delší nošení, výhodnější batoh s užší základnou (konický tvar) směrem nahoru se rozšiřující, přičemž těžiště je umístěno výše. U takových batohů bývá vnitřní prostor rozdělen do komor, přičemž spodní komora se užívá právě pro věci lehčí. Důležitým prvkem hlavně u velko-objemových batohů jsou kompresní popruhy, kterými upravíme jak objem, tak zajistíme namáhaný zip spodní komory. Pokud je tedy člověk multi-aktivní, nemůže se spokojit s jedním batohem.

Nosný systém pevný

Před koupí batohu si musíte uvědomit, že pro správné seřízení batohu je rozhodující délka zad a ne výška postavy. Pokud vám budou záda velká či naopak malá, batoh nikdy neseřídíte správně. Délka zad je tedy zásadní pro výběr batohu v případě, že nemá nastavitelný nosný systém. Délkou zad se rozumí vzdálenost mezi sedmým krčním obratlem a druhým bederním obratlem (v úrovni horní části pánevních kostí).
Ženy a děti mají záda obvykle kratší, renomované značky tedy obvykle vyrábí i ženskou a dětskou řadu batohů, neboť ani nastavení zad nemusí být vždy ideální.
U tohoto typu jde nastavit buď pouze délka ramenních popruhů (nejčastěji u malých batohů) , nebo ramenní popruhy s balančními dotahy a bederním pásem.

Nosný systém nastavitelný

U nastavitelného nosného systému je výběr jednodušší, ale ne každé rozpětí nastavení vám bude vyhovovat (dva typy – posun ramenních popruhů resp. zádového panelu, nebo bederního pásu). Nastavení lze docílit několika způsoby, od poměrně složitého laborování se zádovým panelem ještě dříve než batoh nasadíme, až po expresní nastavení jednou rukou s batohem na zádech.
Ať u pevných nebo nastavitelných zad je dobré věnovat pozornost balančním dotahům. Ty by měly začínat na ramenním popruhu v místě klíčních kostí a při nasazení a seřízení batohu svírat s rovinou kolmou na osu těla úhel v rozmezí 30° – 40°. Mimo toto rozmezí ztrácí balanční dotahy svoji funkci. Vrchní část batohu se pak při chůzi vychyluje do stran nebo se překlápí vzad a následně naráží do hlavy.
 
 
 
 
Velikost batohu
délka zad
min. délka ramenních popruhů
XS (extra small)
35–39 cm
36
S (small)
40–44 cm
41
M medium
45–49 cm
46
L large
50–54 cm
51
 
 
 

Bederní pás

Mírou pro bederní pás je obvod těla v úrovni horní částí pánevních kostí. Zde je měřítkem přesah konců bederáku, přičemž při dopnutí bederního popruhu by konce neměly jít přes sebe, ale zároveň by mezi nimi měla zůstat minimálně mezera alespoň na šířku ruky. U ženských variant by mělo být zohledněn kónus boků, u dětí je bederák celkově drobnější. Špičkové modely nabízí vyjímatelný čili zaměnitelný bederní pás.

Ramenní popruhy

Liší se v usazení popruhů (ženy a děti blíže k sobě), zakřivením ve snaze ideálně kopírovat ramenní kloub a v délce (ženy a děti kratší). Rovněž sportovní batohy malé litráže mají speciálně konstruované popruhy, často spojené se zády batohu vjedno.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka