Vaše reklama

Konec léta zpestří tradiční netopýří noci

27.08.2013 - 15:52   |   Redakce: Petra Schnitzerová a Daniel Horáček/Česká společnost na ochranu netopýrů

Netopýří noc/hrad Lipnice Autor: © Dana Jakoubková

O víkendu se naplno rozběhla série akcí pro veřejnost, pořádaných v rámci Mezinárodní noci pro netopýry. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti ze života těchto nočních savců, budou je sledovat pomocí speciální techniky a také si budou moci zblízka prohlédnout živé netopýry. Tato tradiční akce, kterou pořádá Česká společnost pro ochranu netopýrů ve spolupráci s dalšími organizacemi, letos proběhne na 41 místech po celé ČR.
Mezinárodní noc pro netopýry se koná každoročně na přelomu srpna a září a vzbuzuje neustále rostoucí zájem široké veřejnosti. V loňském roce tuto akci v České republice navštívilo přes 4000 lidí. Letošní ročník bude u nás zaměřen na konkrétní téma, a to na život netopýrů v lesním prostředí.
Lidé mají netopýry většinou spojené s jeskyněmi a štolami nebo půdami budov, málokdo však ví, že pro netopýry mají velký význam také lesy. Netopýři zde nacházejí úkryty ve stromových dutinách a štěrbinách a v lesích rovněž mnoho druhů loví potravu. I zde jsou však netopýři ohrožováni úbytkem vhodného prostředí. Naším cílem je na tuto problematiku upozornit a ukázat možnosti, jak zlepšit životní podmínky netopýrů v lesích,“ vysvětluje Eva Cepáková z České společnosti pro ochranu netopýrů.
Návštěvníky netopýřích nocí čeká bohatý program, jehož součástí budou přednášky o životě netopýrů a jejich ochraně, promítání prezentací a filmů, ukázky odchytu netopýrů do sítí, sledování netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru, ukázky ochočených hendikepovaných netopýrů, ale i soutěže a hry pro děti. Mnohé z akcí se navíc konají v atraktivním prostředí hradů a zámků či u vchodů do jeskyní a štol.
Mezinárodní noc pro netopýry probíhá pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). Tato osvětová akce se každoročně koná v několika desítkách zemí Evropy, v loňském roce se rozšířila i na další kontinenty a stala se tak akcí celosvětovou. Letošní ročník je v pořadí již sedmnáctý.
Přehled všech 41 akcí, pořádaných od poloviny srpna do poloviny září 2013 v jednotlivých krajích ČR, lze nalézt na www.ceson.org. Některé z akcí probíhají v rámci projektu podpořeného Ministerstvem zemědělství ČR.  

Netopýří noc/hrad Lipnice Autor: © Dana Jakoubková

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka