Vaše reklama

Kolébka vod - Nukak Maku v Kolumbii

27.02.2017 - 01:42   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © colombia.gov

158 druhů mravenců

Národní přírodní rezervace Nukak představuje obrovskou (855 000 ha) plochu chráněného území oblasti Guaviare v kolumbijské Amazonii. Je to oblast rychlého přechodu životních podmínek a vysoké prostorové rozmanitosti – přechod mezi deštnými lesy Amazonie, savanami Orinoka a horami nejzápadnější výspy Guayanské vysočiny, což představuje jedno ze čtyř nejdůležitějších útočiš pro ochranu biodiverzity v zemi.
Většina plochy rezervace je záplavovým územím řeky Inirida. Zbytkové plochy představují savanu, především roviny, z nichž ční stolové hory a osamělé kopce Sierra de Tunahí. Rezervace má tvar trojúhelníku, s hranicemi tvořenými řekou Severní Inírida (zdrojnice Tuhaní), na východ přes Bacatí a řeku Papunaua, až k západní Inirida Guacarú, které jsou odvodňovány do povodí Orinoka. Nukak maku se proto přezdívá „kolébka vod“.
Většinou jde o vodu barvy coca-coly – tzv "černá voda" je pro amazonské řeky typická. V některých oblastech jsou hojná jezera tzv "madreviejas" a rozsáhlé nivy meandrujícího typu. Notoricky známé jsou také peřeje, kaskády a vodopády jako Gloria Salto, Chula, Golondrinas, Largo, Danta, a Kiniquiarí Cajuche).
Proč sem jet
Nádherné krajinné scenérie
Skalní mosty
Vodní kaskády
Horké prameny
Růžoví delfíni
Rozmanité domorodé kmeny
Pestros druhů
Nomádi džungle
Rezervace je společným domovem bohaté kulturní rozmanitosti etnika Curripaco Puinave (asi 760 lidí). Svůj název odvozuje od kmene Nukaků – jedni z posledních nomádů džungle, lovci a sběrači, kteří žili v naprosté izolaci od civilizace až do roku 1988.
Rezervace má správní ústředí v San Jose de Guaviare, turistická infrastruktura v oblasti je však nedostatečná, a její rozšíření se ani neplánuje. Cílem správy rezervace je zachovat území co nejpůvodnější pro vědecký výzkum, rekreaci a ekologickou výchovu.
158 druhů mravenců
Druhová rozmanitost je obrovská…motýli, puma, jaguar, ocelot, tapír, pásovec, jelen, opice, mravenečník, zajíc, liška , vydra, papoušek, volavka, kolibřík ledňáček, harpye, tukan, krůta, kachna, želva, had, krokodýl, 158 druhů mravenců, ryby, 24 druhů netopýrů atd… v červené knize ohrožených druhů Kolumbie je zapsáno 48 druhů, jinak 628 druhů rostlin včetně dvou endemických druhů bromélie.
Jen individuální cestovatelé
Lokalita má především ekoturistický potenciál a určitě je výzvou pro schopné samostatné cestovatele v počtu menším než skupina, kteří zde mají možnost zachytit zbývající kus původnosti, ať už v přírodě nebo v indiánských vesnicích. Pro ně, jako nenáročné turisty pasoucí hlavně po poznání, ale schopné nezanechat za sebou vážnou stopu se zde nabízí určitý, ale opravdu malý díl služeb, jakou je třeba možnost předem si dohodnout nocleh v domorodé vesnici, kde o to indiáni stojí (domlouvá se v úřadu pro indiánské záležitosti v San José). Většina z nich už přišla do kontaktu s bílými, nosí třička a ochutnali Coca colu, nicméně obyčejná rýma je pro ně stále vážným problémem. Míra zdravotnických služeb je omezená – malá lékařská „pohotovost“ je jen v Tomachipánu. Je třeba počítat s naprostou soběstačností po celou dobu pobytu. I když většina z oblasti Guaviare je otevřena pro cestovní ruch, stále ještě se pohybují v některých regionech ozbrojené skupiny, Pro svou vlastní bezpečnost se informujte na nejbližším úřadu.
Babí léto tj. období suché je v srpnu.
Ve večerních hodinách je vždy mlha..
Obodobí dešťů je jedno – od dubna do září.
Průměrné srážky 3 000–3500 mm ročně.
Průměrná teplota: 27 °C
 
Jak se tam dostat:
Letadlem:Villavicencio-San Jose del Guaviare / San Jose del Guaviare-Tomachipán / Bogota-Villavicencio-San Jose del Guaviare-Miraflores nebo po cestě z Villavicencio do hlavního města provincie San José de Guaviare (296 km) a dál pouze lodí s přívěsným motorem proti proudu řeky Inirida do Tomachipánu (západ) a pak výše proti toku řeky přes peřeje. Přístup z jihu je od Miraflores a Guaracu Bacatí, na východě od domorodé komunity Morichal (Guaviare). V létě trvá cesta po řece týden, v zimě dva dny.
Přesná lokace: mezi 1°25'56" a 2°23'58" severní šířky a 70°46'13" a 72°12'45" západní délky, v působnosti obcí El Retorno a Miraflores.
Mapa a informace: www.parquesnacionales.gov.co, www.viajaporcolombia.com

 

 Autor: © colombia.gov

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.87

Anketní otázka