Vaše reklama

Koka horolezcova záchrana - Dej jednoho špeka a stačí ti jen deka

02.09.2013 - 17:05   |   Redakce: Dana Jakoubková, Odb. konzultace MUDr. Ivan Rotman, Spol. horské medicíny

Autor: © Dana Jakoubková

Kdo nebere žádné drogy, bude v každém kopci grogy!

Staří cestovatelé popisují, že indiánští nosiči byli schopni pod účinkem koky s nákladem 50 kg urazit denně 40 kilometrů i po strmých svazích hor, aniž by pociťovali únavu, hlad nebo chlad.
 
 
Citace z knihy Materia Medica:
„Coca – horolezcova pomoc je žitečná při problémech souvisejících s horskými výstupy, tak jako třeba zrychlený tep, potíže s dýcháním, úzkost, nespavost, bolení hlavy.“ Johl Diamond ředitel InteMedica testoval homeopatický preparát Erythroxylon Coca ve výšce od 3000 do 6000 metrů prý se skvělými výsledky.

Rostlina ďábelských vlastností

Kokové keře byly známy už inkům (viz.článek Inka nebo inka?), úzce spjaty s jejich náboženským a státním životem. Byly uctívány jako božská rostlina, která dovede nasytit hladové (vyšší výživná hodnota než zelenina), vrátit sílu unaveným a dát zapomenout strasti denního života lidem nešťastným. Po příchodu Španělů byly zjištěny zhoubné účinky na zdraví po delším užívání, a koka byla označena za „rostlinu ďábelských vlastností“.

Uživatel koky = králíček Duracell

Kokainovník pravý se v zemích svého původu (Bolívie a Peru) používal ke zvýšení odolnosti vůči únavě, která by následovala při pobytu ve vyšších nadmořských výškách. Vzato fyziologicky po požití stoupá hladina glukózy v krvi, srdeční tep se zrychluje a dochází k perifernímu stahování cév, čímž se zlepšuje zásobování mozku a svalů krví, čehož výsledkem je něco jako králíček Duracell.

Psychotropní efekt

Historicky nejstarší užívání drogy, které podporuje extrahování alkaloidu kokainu je žvýkání listů spolu s vápenatým materiálem (spálené mušle nebo zrní). Staří cestovatelé popisují, že indiánští nosiči byli schopni s nákladem 50 kg urazit denně 40 kilometrů i po strmých svazích hor, aniž by pociťovali únavu, hlad nebo chlad. Pro tuto výkonnost vyžvýkali za den průměrně deset dávek listů po 10 dekagramech. Pro představu psychotropní efekt jedné dávky čistého kokainu je znát už po dvou gramech, u závislých je třeba i deset takových dávek denně (gram stojí cca 2–3 tis.Kč) viz. poznámka na konci článku

Vzrůst výkonnosti

Vzrůst výkonnostní kapacity je dán v podstatě snížením pocitu únavy. V takovém stavu se zdolá vrchol mrknutím oka, novinář spíchne článek za pět minut. Čaj z koky je mírným stimulujícím prostředkem bez vedlejších či intoxikačních účinků kokainu, zmírňuje bolest hlavy i žaludku a zvyšuje duševní i fyzické síly uživatele. Potíráním spánků rozdrcenými listy se odstraňuje bolest hlavy, spolu s medem uklidňuje žaludek. Indiáni polostrova Guajira vaří sirup ze směsi rozžvýkaných listů koky a vápenného prášku z ulit. Stimulující účinek mají i kokové cigarety. V zemích jejího původu je užívání koky zcela běžné, legální je i prodej kokového čaje, ne však užívání kokainu. Dlouhodobé užívání drogy nezpůsobuje fyziologickou závislost (tělo není trýzněno v důsledku nepožívání drogy), ale závislostí psychickou stejně jako tabák či alkohol.

Populární Coca-cola

Když bylo ve 20. létech zjištěno, že Coca-cola obsahuje kokain, bylo jasné, co způsobilo její tak velkou popularitu. Kokain totiž, jak známo, patří mezi tzv. měkké drogy. Z rozhodnutí Mezinárodní komise pro kontrolu produktů a zdrojů, známé pod zkratkou KONTRAPUNKT, byl následně kokain ze složení Coly odstraněn.
 
Upozornění: Fakta zmíněná v tomto článku jsou diskutovaná a diskutabilní. Článek si neklade za cíl propagovat „drogy“ – kokain je toxická nepovolená látka, viz zákon o pěstování konopí a koky –, ale pouze informovat o těchto látkách z hlediska aspektů souvisejících s pobytem ve výšce.

Autor: © Dana Jakoubková

Autor: © OutdoorGuide

Autor: © OutdoorGuide

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka