Vaše reklama

KDYŽ SE POTOK ZLOMÍ V PASE - umírající vodopád

01.03.2010 - 23:32   |   Redakce: Dana Jakoubková

Autor: © OutdoorGuide

Jen těžko si lze představit, že by v našich nejnavštěvovanějších horách bylo něco, o čem by turista nevěděl. Nicméně v případě Víchovských vodopádů lze minimálně tvrdit, že vzhledem k jejich „stáří“ je bude znát jen hrstka zasvěcených.
Vodopády najdete u obce Víchová nad Jizerou nedaleko Jilemnice, v místní části zvané Kout. Slovo „najdete“ je možná trochu nadsazené, protože k nim nevede turistická značka, ale od cesty jsou kousek. Jelikož leží za hranicí Krkonošského národního parku, nebudete ani páchat nic zakázaného. Pro úplnost je třeba dodat, že ke Krkonoším se řadí z pohledu turistického, geologicky patří pod Železnobrodskou pahorkatinu.
To, co vodopádům chybí na velikosti (nejvyšší má sedm metrů), dohánějí unikátností z geomorfologického hlediska. Zatímco služebně starší přilehlé krkonošské vodopády „padají“ z žulového podloží a krystalických břidlic, tento adolescent trpí střídáním hrubozrnného slepence, měkkého jílovce a pískovce. A jako takový nemá u nás obdoby. Nejzajímavější je totiž překotná proměna vodopádu i přilehlého okolí v důsledku probíhající eroze výše zmíněného podkladu. Od náhodného objevení totiž poklesla výška nejvyššího vodopádu o celý jeden metr. Sklaním řícením došlo k obnažení větší plochy skal, které zůstaly pohozené v okolí, a celý amfiteátr tak působí velmi divoce.
Nejlépe přístupné jsou vodopády z cyklotrasy č. 22, která spojuje Jilemnici s Rokytnicí nad Jizerou. Z ní je třeba sjet ve stoupání pod kopcem Sýkoří (677 m) na silničku, která vodopády ve svahu přetíná. Vidět z ní ale nejsou. Sice schované v lese, ale v podstatě jsou téměř ve Víchové (jak paradoxní, že byly objeveny až nyní). Njlepším orientačním bodem je kravín, od nějž jsou zhruba 250 metrů. Půjdete-li krátce proti proudu Víchovského potoka a odbočíte po jeho přítoku vlevo a ještě jednou vlevo, nemůžete erozní zářezy s hučící vodou minout. Pro cykloturisty trpící nejistotou přidejme souřadnice GPS: 50°38'19.651"N, 15°29'46.946"E.
Nejlepší dobou pro návštěvu bude časné jaro, protože jinak je průtok poměrně slabý. Pro brzkou návštěvu svědčí ale i fakt, že pro „pohyblivý“ faktor eroze nelze odhadnout, jak dlouhý život budou Víchovské vodopády ještě mít.

Autor: © OutdoorGuide

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.91

Anketní otázka