Vaše reklama

Kategorie bot

29.11.2009 - 19:47   |   Redakce: Dana

Plastové, pohory, trekovky, na feráty atd.

 
        Plastové
Boty jinak nazývané duplexy jsou plastové skořepiny s vnitřní botičkou, připomínající lyžařské přeskáče. Jsou určené především pro extremní zimní akce a horolezectví ve sněhu, skále i ledu. Vnitřní botička se dá vyjmout a vnější skelet zaručuje odolnost proti vodě. Oproti starším typům jsou lehčí a měkčí, díky použití nového měkčeného plastu Pebax. Plastová skořápka má různou tvrdost od podrážky směrem ke vstupu (kde je měkčí) a umožňuje tak snazší chůzi. I přesto, že je podrážka tvarována do kolébky, nedoporučují se pro delší chůzi mimo sníh. Na jejich absolutně tuhou podešev se bez problémů upevňují rámové i kloubové mačky. Hmotnost 1,5–2,8 kg (pár vel. 8). Jinou variantou plastových bot jsou boty skialpinistické, které jsou konstrukčně uzpůsobené jak pro sjezd na lyžích, tak pro stoupání.
 
       Boty pro horolezectví
Pro nasazení v terénu vysoko až velehorského rázu, k horolezectví (i na předních hrotech maček) i k pohybu s těžkým batohem. Tuhá podešev (vyztužená ocelí nebo dnes pro snížení váhy umělými materiály) dodává stabilitu v nezpevněném suťovém terénu, na skalních výstupcích a hranách, bota se díky ní nekroutí a zachovává si tvar. Vhodné pro použití rámových maček. Svršek bývá z kvalitní hověziny, ale i v kombinaci Kevlaru a jiných odolných umělých materiálů. Svršek je chráněn gumovým lemem a drážky v podešvi počítají i s použitím maček s rychloupínákem.
 
      Boty pro náročný vysokohorský terén
Jsou určené pro pohyb v těžkém horském terénu tvrdé cesty , skála i led...vhodné pro mačky, ale ne k lezení na předních hrotech, a na vysokohorskou turistiku s těžkým batohem. Profilovaná tuhá podešev, kvalitní pevné materiály i pryžová obsázka.
 
      Boty pro VHT a treking
Vhodné pro vícedenní treking a vysokohorskou turistiku v náročnějším terénu s těžším batohem. Jejich základem je tužší podešev a svršek z kvalitní kůže nebo syntetické textilie, nejčastěji doplněný membránou. Svršek by měl být vyrobena s minimálním počtem švů. Krátkodobě či nouzově lez nasadit mačky.
 
      Trekingové boty
Boty kotníkové pro lehčí terén v období od jara do podzimu při menším váhovém zatížení a do lehčího terénu. Boty jsou celkově měkčí, mají ohebnější podešev a svršek sešitý z více dílů, aby bylo dosaženo maximálního pohodlí. Pro výrobu se nejčastěji používá kombinace syntetických tkanin a semiše (příp. kůže). Dražší modely jsou doplněny membránou. Nevhodné pro použití maček.
 
      Boty sportovně-turistické
Multifunkční boty jsou obvykle nízké s hrubším vzorkem podešve, bytelnějším a odolnějším svrškem, ale současně jsou lehké, měkké a pohodlné. Svoje uplatnění najdou při chůzi po nezpevněných cestách i mimo ně, ale nepočítá se s těžkým batohem.
 
      Boty na běh v terénu
Konstrukce zachovává přednosti sportovních bot pro běh a zároveň dovoluje pohyb v terénu. Svršek je z kvalitních syntetických materiálů s důrazem na maximální prodyšnost. Podešev je ohebná, ale oproti klasickým sportovním botám tužší a díky výztuhám svršku i podešve zajišťuje maximální podélnou i příčnou stabilitu. Boty využijí hlavně sportovněji zaměření uživatelé, kteří se v terénu pohybují více dynamicky – běh, skákání. Hmotnost 0,4 – 0,8 kg (pár vel. 8).  
 
      Sandály
Sandály se uplatní při běžném nošení, jako přezůvky při trekingu nebo v horské chatě, na cestu autem, při koupání na ostrých mořských útesech, na vodě nebo v tropických oblastech. Vývoj sandálů v posledních letech velmi pokročil. Kromě klasických jednoduchých páskových sandálů s gumovou podešví dnes výrobci nabízejí celou řadu sandálů speciálního využití. Celá konstrukce je více anatomicky tvarovaná, pásky jsou polstrované a některé nabízejí i uzavřenou špičku, která zabraňuje pronikání malých kamínků do boty a chrání prsty před poraněním. Hmotnost 0,4 – 0,8 kg (pár vel. 8).
 
     Boty na feráty
Boty určené pro pohyb především po zajištěných cestách, mají podrážku s lepší adhezí přizpůsobenou pro pohyb po skále, s jemným vzorkem a tuhou špičkou pro možnost jen částečného zatížení. Šněrování začíná už ve špičce podobně jako u lezeckých bot. Vyrábí se ve verzi nízké a kotníkové.
 
    Boty do vody
Podrážka těchto bot, které připomínají uzavřené sandály, je uzpůsobena pro pohyb ve vodě a po kluzkých kamenech. Svršek je vyroben ze syntetických materiálů, které jsou prodyšné a rychle schnou – často se setkáte se síťovinou nebo je použit neoprén. Hmotnost 0,5 – 0,8 kg (pár vel. 8).
 
    Boty s izolační výplní
Boty různého typu od trekovek po pohorky, které jsou zateplené izolačním materiálem a určené do nízkých teplot a sněho-ledových terénů. Obvykle jsou opatřeny nepromokavou membránou.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92

Anketní otázka